Na svazu se chystá výměna vedení

26.10.2017 | Libor Matějka

Na svazu se chystá výměna vedení

Mohlo by dojít k dlouhá léta nevídané věci. Je možná a dokonce i pravděpodobná výměna prezidenta Českého svazu cyklistiky.

Mluví se o tom už od letošního jara a informace je potvrzená z více zdrojů. Poté, co ztratil současný prezident Marián Štetina funkce v Mezinárodní cyklistické unii (UCI), zaznívají hlasy o jeho výměně i doma. Ne, že by změny v UCI byly přímou příčinou odvolání, nebo odstoupení našeho cyklistického prezidenta i doma, ale je po sezóně, a tak je víc času na funkcionářské hrátky. Marián Štetina je u kormidla české cyklistiky dlouhých dvacet let.

Budou volby?

Asi ano. Měly by být, ve stanovách není žádná jiná alternativa k ustavení nového prezidenta ČSC. Volby by měly být svolány do 90 dní po odstoupení starého prezidenta. Je otázkou, zda současný prezident sám odstoupí, nebo zda najdou další svazové orgány důvody a způsob, jak jej odvolat.

Kdo bude novým prezidentem?

Pochopitelně ten, kdo vyhraje volby. Zatím však ani neznáme kandidáty. Takže cesta k novému prezidentovi je ještě dlouhá. Ačkoliv, prý vlastně není. Novým cyklistickým šéfem by měl být ing. Petr Marek, právě o něm se mluví v zákulisí cyklistického svazu. Ovšem kandidáty předkládají nejpozději 45 dní před konferencí krajské svazy, nebo jednotlivé disciplíny. Tak kandidátů může na konferenci být víc. Ale dá se věřit v úspěch "předvoleného" Petra Marka.

Kdo je Petr Marek?

Dlouholetý cyklistický funkcionář, se svým bratrem byl popularizátorem horských kol v České republice. Je členem současného prezidia, předsedou komise disciplíny MTB/Trial a dlouholetým pořadatelem Českého poháru MTB. Je jednatelem a jediným majitelem společnosti MTB Czech s.r.o., která český pohár horských kol pořádá.

Jak důležitá to bude změna pro silnici?

Nepředpokládám, že nějak významná. A má to dvě roviny.

Hlavní je cyklistické hnutí jako takové: rozvoj cyklistiky, počty členů, počty závodníků, počty klubů a oddílů, rozvoj hnutí. To se nezmění, na to je Petr Marek v řídících orgánech ČSC příliš dlouho a nic zásadního pro rozvoj hnutí doposud neudělal. Pochopitelně se věnoval především horským kolům a ty ve strukturách ČSC prosadil. V posledních letech už také víc spoléhá na finance státní a řídí se způsobem řízení viceprezidenta pro ekonomiku - Slavomíra Svobody.

A disciplína "silnice"? Také nepředpokládám žádné velké změny. Bude mu ve své podstatě lhostejná, po letitých osobních zkušenostech vím, že zastává názor, aby se o sebe silnice postarala sama. Tak jako cyklokros, nebo MTB. Finančně i organizačně.

O komerčně nejschopnější disciplíny české cyklistiky, tedy o cyklokros a MTB, se starali v minulých letech především Čestmír Kalaš za cyklokros a právě Petr Marek v MTB. O silnici se tak nějak "staral" sám svaz. Tedy staral i nestaral, přilíval do disciplíny státní peníze, ale téměř systematicky odrazoval komerční sponzory. Žádnou osobnost typu Kalaše, nebo Marka silnice nemá. V čele silniční komise stojí politik Miroslav Poche a je jisté, že silnici nikdy nepotáhne tak, jak šéfové cyklokrosu, nebo horských kol. To je již několikaletá zkušenost.

Petr Marek může chápat důležitost komerčních partnerů především pro silniční Český pohár, ale o jejich získání se bude těžko snažit, jako majitel společnosti starající se o horská kola.

A tak silnice asi zůstane v plus mínus stejném režimu.

Silnici by nejvíc pomohl korektní přístup ke komerčním partnerům, reklamní peníze pro samotný pohár a tím pádem i korektní přístup k marketingu v silniční cyklistice. Z toho nežije jen "svazový" pohár a ten vlastně tímto způsobem nežije. Jde o jednotlivé pořadatele závodů a především týmy a oddíly, které chtějí žít z komerčních financí, ze sponzorských smluv a příspěvků.

Týmy nemají jinou volbu, musí se nabízet reklamním partnerům, to je podstata cyklistiky - silniční cyklistiky. Čeští týmoví sponzoři se ovšem prostřednictvím závodů českého poháru prezentovat nemohou. Marketingový dopad je nulový a změna přijde jen těžko.

Odstoupení, nebo nějakou formu odvolání Mariána Štetiny, by měl projednat Výkonný výbor ČSC při svém zasedání 9. listopadu. Volby by tedy měly proběhnout nejpozději v začátku února 2018.

Foto: Josef VaisharMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


koloběžka
Státní příspěvky plynou do Svazu cyklistiky stejně tak jako do ostatních sportů. A je jen na vedení, jak je rozdělí. Takže " ryba smrdí vždy od hlavy "
26.10.2017 11:30:48
Uda
K tomu, abych si na kole udělal pěknou vyjížďku, žádný Svaz ani prezidenta nepotřebuji.
01.11.2017 7:11:46