Na švihu s Janem Hirtem

03.06.2017 | -mlm-

Na švihu s Janem Hirtem

Využili jsme chvilky, kdy je Jan Hirt doma v Brně a vyrazili s ním na podvečerní vyjížďku. Především jej vyzpovídat ze zážitků z jeho první Grand Tour.

Giro d'Italia skončilo velkým úspěchem, 12. místo je nečekaně dobrý výsledek, v týmu asi byli spokojení.

V týmu byli nadšení. Předem jsme uvažovali na první dvacítku, ale nebyl to cíl, spíš přání. Měl jsem se držet vepředu a zbytečně neztrácet. To jak se to nakonec povedlo bylo překvapení.

Ale začátek závodu se nevyvíjel úplně ideálně.

Na Sardínii se mi jelo ještě dobře, ale v etapě na Etnu už jsem v půlce věděl, že je to špatné. Nevím čím to bylo, ale trápil jsem se. Taky je škoda, že jsem ztratil pár minut v rovinatých etapách. Jezdil jsem bez týmové podpory, zatímco jiní vrchaři měli k dispozici všech osm lidí. Měl jsem sice volnost, ale taky žádnou podporu, ale když jsem ztratil, byli na mě trochu naštvaní.

Ale ze začátku Gira nebylo pro náš tým možné držet se společně vepředu, týmy WorldTour nás tam nenechaly jet. I atmosféra v týmu byla ze začátku trochu nervóznější, ale pak už to v kopcích bylo lepší, protože už rozhodovala výkonnost.

Byla to vaše první zkušenost s třítýdenním závodem, jaké máte dojmy?

Líbilo se mi to, měli jsme celou dobu dobré počasí, ani jednou nepršelo, to se snad ještě nikdy nestalo. I hotely byly pěkné a jídlo dobré, v tomto je to asi v Itálii lepší než na Tour de France.

A závodění? Bylo to těžší, než na jiných závodech?

Jelo se rychle celý závod. Bylo to docela stresující, protože se jelo od začátku do konce nadoraz. Někdy se nedařilo vytvořit únik i sto kilometrů a nikdy se žádná skupina nenechala ujet moc daleko. V rovinatých etapách je jisté, že do cíle dojede peloton. Týmy sprinterů nechtějí přijít o příležitost vyhrát.

Cyklistika je už jiná, Sylwester Szmyd mi říkal, že ještě nedávno se na Giro jezdilo jak na dovolenou. Občas se zastavilo, když se jelo přes vesnici, kde někdo bydlí, něco si tam dali a pokračovalo se. Přijde mi, že dnes je cyklistika docela hrozná.

A v kopcích? I v těch nejtěžších etapách se u sebe držely docela početné skupiny.

Závodníci jsou hodně vyrovnaní, není snadné peloton roztrhat a ujet. I když Quintana a Nibali útočili na Toma Dumoulina, tak se jim podařilo ujet o 10 až 15 vteřin, víc ne. Asi jim chyběla jiskra, protože nebýt té jeho zastávky, tak by vyhrál docela jasně. Nebyl dominantní, ale ostatní byli bez šťávy.

V plánu máte ještě tři velké etapové závody - Kolem Švýcarska, Kolem Rakouska a Kolem Polska. To je po těžkém Giru docela náročný program.

Je, ale po Švýcarsku chci úplně vysadit, nejezdit vůbec, nebo třeba jen dvě hodinky. Vynechám i mistráky a čtrnáct dní se budu jen vozit. Rozpůlím tak sezónu a poté pojedu na soustředění do Livigna a potom Rakousko a Polsko. Ale Rakousko jenom na rozjetí, nepojedu na výsledek. Pomůžu Felixi Großschartnerovi, který se na Rakousko chystá. A v Polsku uvidíme, moc mi to tam nejde.

Ale chci sezónu rozpůlit, protože loni už jsem byl na podzim, v Itálii na jednorázových závodech, hodně slabý. Letos chci být čerstvější.

Na Giru jste byl hodně vidět, zaujal jste určitě hodně týmů WorldTour. Už víte, kde budete příští rok jezdit?

Zájem je, ale ještě se rozmýšlím. Nechci nic uspěchat. Nabídky od týmů WorldTour se dost liší, některé jsou zajímavé, jiné méně. Taky CCC mi nabídli dobrou smlouvu, chtějí tým postupně zvětšovat. V roce 2019 chtějí do WorldTour a musí proto posilovat.

V případě přestupu, jaké byste měl cíle? Být lídrem na největších závodech, nebo domestikem v kopcích?

To by záleželo, kdybych věděl, že je v týmu někdo lepší, tak bych jel na něj. Ale chci si to ještě zkusit na sebe. Každý rok jsou tři Grand Tours, dá se o ně podělit, kdyby se mi dařilo.

gallery

60 let Favoritu Brno

Tento článek/rozhovor vznikl jako seriál článků k šedesátiletému výročí činnosti brněnského Favoritu, který má za sebou bohatou historii v mnoha cyklistických odvětvích.

Nedílnou součástí brněnské cyklistiky je výchova talentů a v posledních letech se prosazují cyklisté, kteří prošli Favoritem Brno, i mezi profesionály. Vedle Jana Hirta i Michal Schlegel, nebo Daniel Turek. I s nimi a fotografem Josefem Vaisharem/cycling.photography se budeme snažit připravit původní a zajímavý materiál.

Jan Hirt začal s cyklistikou ve Favoritu Brno, jako starší žák a symbolicky, jako dnešním excelentním vrchařem byl jeho prvním závodem pohár na okruhu přes stoupání na Mohylu míru.

V roce 2009 se v barvách Favoritu stal v Bánovcích nad Bebravou juniorským mistrem republiky, bylo to na těžké trati. Asi mu bude sedět trať světového šampionátu za rok v rakouském Innsbrucku, kde má být převýšení více než 5 000 metrů. Ovšem reprezentační starty se tak nějak Honzovy vyhýbají, tak snad za rok.

gallery

Při přestupu do mužů odešel na dva roky do Itálie, vrátil se na jednu sezónu domu a potom pokračoval v lucemburském Leopardu (podzim 2012 a rok 2013) a českém Etixxu (2014). Od roku 2015 je členem polského profesionálního celku CCC Sprandi Polkowice. Letos mu smlouva končí a očekává se jaký bude jeho další vývoj kariéry. Bude to v celku World Tour?

Foto Josef Vaishar/www.cycling.photographyMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste