Naděje českého týmu na Mistrovství světa

13.09.2017 | Marek Matějka

Naděje českého týmu na Mistrovství světa

Pro nejdůležitější závod světového šampionátu v Bergenu nominoval reprezentační trenér Tomáš Konečný šest závodníků v čele se Zdeňkem Štybarem. Jak velká je naděje na úspěch?

Česká reprezentace na za sebou velmi dlouhou sérii nepovedených mezinárodních akcí. Aspoň co se týče závodů mužů Elite. Připomeňme si výsledky vždy nejlepšího českého cyklisty z posledních šampionátů: 45., 41., 29., 26., 58., DNF., 54., 106., 51. a opět DNF v posledních deseti letech, bráno proti proudu času. Statisticky je tedy úspěch v Bergenu nepravděpodobný, ale český národní tým se postupně zlepšuje a Zdeněk Štybar dokáže zajet výsledek na velmi dlouhých jednorázových závodech. Stejně jako Roman Kreuziger.

Letošní ambice jsou proto mnohem větší. Roman Kreuziger říká, že Zdeněk Štybar by mohl získat i medaili při správném vývoji závodu. Na světovém šampionátu lze brát jako významný úspěch jen zisk medaile, tak to u profesionálů prostě chodí, ale cení se i aktivita a tvorba závodu. Český tým ale v posledních letech nepůsobil soudržně a nebyl vůbec vidět. Letošní sestava se opírá o Zdeňka Štybara jako lídra a Romana Kreuzigera jako jeho nejdůležitějšího pomocníka. Petr Vakoč je zálohou, Jan Bárta, Jiří Polnický a Josef Černý budou domestiky.

Dává to smysl, Zdeňku Štybarovi trať v Bergenu sedí z našich reprezentantů nejvíce, Petr Vakoč sice jel velmi dobře na závodech v Kanadě, ale v závodech delších než 250 kilometrů je Štybar lepší. A v Bergenu se pojede na 267,5 kilometru.

Je těžké předvídat, jak těžký závod v Norsku bude. Na trati je jedno větší stoupání, Lososí kopec, který měří 1,5 kilometru s průměrem 6,4 %. A pojede se jedenáctkrát. Z vrcholu kopce zbývá asi deset kilometrů na cílovou pásku, takže trať pozdním útokům klasikářů moc nenahrává. Štybar a celý český tým by nejspíš preferovali o něco těžší, více selektivní okruh. Ale třeba to bude těžší, než se nyní zdá.

Mezi velké favority žádného českého závodníka zařadit nemůžeme. Chybí nám totiž klasikář s rychlým spurtem. Štybar patří mezi klasikářskou světovou špičku, ale ve sprintu je spousta jeho velkých soupeřů rychlejší. Favoritem číslo 1 opět bude Peter Sagan, velkými soupeři by měli být Michael Matthews, Edvald Boasson Hagen, Alexander Kristoff a celý belgický tým. Právě Belgičané jsou nadějí horších spurterů, protože sestava s Gregem Van Avermaetem, Philippem Gilbertem, Oliverem Naesenem a dalšími bude chtít co nejtěžší závod. Jinak si do cíle doveze Petra Sagana a Slovensko bude potřetí slavit. Hodně těžký a útočný závod bude chtít také Michal Kwiatkowski, Francouzi a samozřejmě i další národní týmy. Záležet bude i na počasí, déšť a chladno spoustu cyklistů ochromí a závod bude těžký. Kdyby náhodou bylo sucho, udrží se v popředí více lidí. Nikdo předem neví, jak se bude závod vyvíjet.

Češi proto musí věřit, že závod bude těžký a podaří se uniknout rychlejším soupeřům. Naděje na medaili nejsou velké, ale jsou mnohem větší, než před rokem v Kataru. Věřme, že čeští cyklisté budou aktivní a že závod bude i díky nim zajímavý. Titul a medaile jsou velké cíle, i statečný boj o přední příčky by byl velmi pozitivní.

Foto Sirotti



Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


fošumka a cigoušek
série nepovedených akcí - to je slabé slovo. Nikdo z těch nominovaných neudělá výsledek! Bárta už se předvedl - 24, "Štyby a Křižák" to bude výbuch. A junioři - Klabouch je tam opravdu omylem - nemá na to. Trenér Konečný neměl z čeho vybírat!
21.09.2017 16:59:33