Naši mladí na ME neuspěli, vzhlížet musíme k severní Evropě

08.08.2017 | Libor Matějka

Naši mladí na ME neuspěli, vzhlížet musíme k severní Evropě

Je to na zamyšlenou, výsledky byly opravdu špatné, ale když se podíváme do statistik, tak učit bychom se měli především od severských států, víc než od těch typicky cyklistických.

Hostitelská země pochopitelně vždy upne všechny síly k úspěchu na domácí půdě. Dánsko je tomu letos vzorným příkladem. Jenže co by nám pomohlo v současném stavu české mládežnické cyklistiky i kdyby byl šampionát u nás? Ani před pár lety jsme v Olomouci žádnou díru do výsledkových statistik neudělali.

Když pomineme výsledky v elitních kategoriích a soustředíme se jen na mládež včetně kategorií U23, tak Dánsko naprosto válcuje všechny ostatní země. Doma získalo čtyři tituly a celkem devět medailí. Dva tituly má Itálie a po jednom Norsko a Holandsko. Severské země tak vyhrály souboj se zbytkem Evropy 5:3. Celkový počet medailí Dánska s Norskem je 12, Itálie s Francií, Holandskem a Belgií si vezou domů 7 cenných kovů. To o něčem vypovídá a je jasné, kde brát vzory.

My jsme ani jednou nedosáhli na první desítku a přitom se to podařilo osmnácti státům, to rozhodně není dobrá vizitka a nejde svalovat vinu jen na smůlu. Ve čtyřech kategoriích a dvou disciplínách nejde jen o štěstí, nebo smůlu.

Především nemáme výběr

Na určitý šampionát je nutné vybírat z vhodných adeptů, do Dánska ze sprinterů. Silniční závody většinou končily hromadným dojezdem, protože okruh byl úplně rovinatý. Ale česká reprezentace musí poslat koho má k dispozici a ne vhodnější typ, Češi si na úrovni reprezentace nemůžou vybírat, širší špička totiž neexistuje. I když je cyklistika u nás populárním sportem, počty cyklistů a cyklistek v mládežnických kategoriích se u nás snižují. 

Český svaz cyklistiky místo podpory hnutí (a tím ani nemyslíme přerozdělování financí) směřuje veškerou pomoc do center, kterých je míň a míň. Zdůvodňuje to zvýšením kvality, jenže pro koho, kdo se dneska stěhuje v juniorských letech za svým sportem přes půl republiky? Kolik je to jedinců? Nebo je to vůbec někdo? Střediskovou podporu potom dostává podprůměrný závodník jenom proto, že je zrovna z místa, kde působí středisko. A jak to asi funguje v Dánsku?

Cyklistika je v České republice tradiční sport, vždy měla velkou základnu, ale ta se zmenšuje a svět i Evropa nám ujíždí

To, co vídáme v Evropě na závodech, je především reprezentace na všech úrovních. V juniorkách, v ženách, v juniorech i U23 se vždy při závodech potkáme s Dány, Nory, Švédy. Podívejte se do výsledků Závodu míru juniorů, několik let zpět, jakých výsledků dosahovali a dosahují dánští reprezentanti. A jedna podstatná poznámka - Dánů je polovina než nás. Kde se tedy tolik dobrých cyklistů bere?

Země, které letos získaly ma ME medaile + Top10 umístění

Celkem 18 evropských národů získalo v mládežnických kategoriích umístění v Top10

Foto pořadateléMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Pooh
Dobrý den, ME a výsledky mladých jsou reálným obrazem aktuální situace. Je nutné závodit mnohem víc v zahraničí. Jak repre, tak je nutné podpořit development teamy , které se o mladé závodníky/závodnice starají. Neexistuje jiná cesta. V centrech mládeže nebo v jiném modelu - to neumím posoudit. Máme omezené kapacity - finanční tak i personální a využívat je efektivně je prostě nutnost. Svaz je servis, repre trenér je koordinátor. Na konci dne, největší podíl práce se udělá na developmentu talentů v jednotlivých teamech. Máme celou řadu jezdců v nejvyšší lize a ti jsou skvělými příklady pro mladé. Tak toho využijme. Pan Vršecký před několika lety řekl na Králi cyklistiky , že musíme táhnout za jeden provaz. Možná už mockrát řečeno, ale stojí za stále opakování.
08.08.2017 23:04:02