Nedostatek lídrů

13.10.2017 | Marek Matějka

Nedostatek lídrů

Tým Trek – Segafredo přišel po odchodu Alberta Contadora o lídra na celkové pořadí velkých závodů. Zajímá se proto o Gerainta Thomase, jako potenciálního lídra týmu na závodech Grand Tour pro rok 2019. Vzhledem k minimu úspěchů Velšana na třítýdenních závodech je zřejmé, že týmy nemají dostatek spolehlivých lídrů. Závodníků, kteří garantují úspěch na Grand Tour, je minimum.

Trek – Segafredo je velký tým, s dobrým rozpočtem, jistotou existence na delší dobu a s propracovanou organizací. Přesto nemá v kádru žádného velkého lídra. Loni skončil Fabian Cancellara, kterého měl nahradit John Degenkolb, jenže Němec není od vážné nehody na jaře loňského roku stejný závodník, jako byl předtím. Nejezdí o vítězství na monumentech a nevítězí ani v hromadných spurtech. Letos skončil Alberto Contador, který byl jednoznačně nejzajímavějším závodníkem americké sestavy a Treku tak zůstal na pozici lídra pro Grand Tours jen Bauke Mollema. To je sice velmi kvalitní závodník, ale rozhodně ne spolehlivý lídr na třítýdenní závody. Slibných závodů, na kterých nakonec v nějaké etapě vybouchl, má za sebou už několik.

Mollema sice má důvěru týmu pro příští rok, ale Trek – Segafredo se už pomalu poohlíží i jinde. Situace Alberta Contadora nebyla delší dobu vyjasněná, takže tým přišel o možnost vyjednávání s Danielem Martinem, ale na trhu stále byl Fabio Aru. Ital požadoval tři miliony eur ročně, což se ale zdálo Treku příliš a od nabídky ustoupil. Také Mikel Landa byl nakrátko k dispozici, ale ani jeden nakonec Trek neposílí. „Zajímali jsme se o Fabia Arua a Mikela Landu, když Contador potvrdil, že končí. Ale poté, co jsme si spočítali náklady na nového lídra, tak jsme se rozhodli investovat do závodníků, které už máme.“, vysvětlil situaci Luca Guercilena, šéf týmu. „Máme Bauke Mollemu, Jarlinsona Pantana, Jaspera Stuyvena, Fabia Fellineho a Giacoma Nizzola. Jsou na vrcholu svých sil, takže očekáváme, že budou dobří. Přichází také noví závodníci jako Gianluca Brambilla a Ryan Mullen.“, dodal Guercilena.

Je tedy jasné, že s velkou pravděpodobností se Trek musí příští rok vzdát ambicí na velký úspěch na Grand Tours. Opravdu spolehlivých lídrů na třítýdenní závody, kteří mají potenciál nějakou Grand Tour vyhrát, je velmi málo. Aktivních vítězů třítýdenních závodů jezdí jen pár - Chris Froome, Vincenzo Nibali, Nairo Quintana, Tom Dumoulin, Fabio Aru, Alejandro Valverde, Damiano Cunego a to je nejspíš vše. U Cunega je jasné, že na žádné další vítězství nedosáhne, u Valverdeho je hodně nepravděpodobné, ostatní mají stále velký potenciál, ale jsou také mimořádně drazí.

Závodníků, kteří už se v minulosti dostali na pódium, je více – Rigoberto Uran, Romain Bardet, Esteban Chaves, Mikel Landa, Thibaut Pinot, Ilnur Zakarin, Rafal Majka a Thomas De Gendt. S výjimkou De Gendta, jsou to také všichni stále ještě nadějní závodníci, ale jsou také drazí. Trek proto, podobně jako jiné týmy, zvažuje udělat lídra z někoho, kdo zatím výrazněji neuspěl, ale vedení týmu stále věří, že má potenciál. Typickým příkladem je Geraint Thomas, který také rozhodně není levný závodník, ale nemůže si říct o plat, jaký mají výše zmínění. Jenže věřit Thomasovi na Grand Tour nemá žádnou faktickou oporu. Je mu už 31 let, objel dvanáct Grand Tours, ale nejlepším výsledkem jsou dvě 15. místa na Tour de France. A o 15. místo se na žádné Grand Tour v podstatě ani nezávodí, je to spíš shoda okolností.

Thomas letos začal velmi slibně Giro d´Italia i Tour de France, ale pokaždé ho vyřadil pád a zranění. To je samozřejmě smůla, ale jen pokud se to někomu neděje příliš často. A Thomasovi se podobné nehody stávají dost často. Má velký talent, o tom není pochyb, už slavil úspěchy na kratších etapácích, ale jak dlouho se ještě bude pokoušet prorazit v třítýdenních závodech. Thomas je omezován možnostmi v týmu Sky, kde má výsostné postavení Chris Froome. Mohl by odejít, ale nakonec vždy ve Sky aspoň o rok prodlouží, protože lepší peníze nikde jinde nedostane. A Sky ho vždy chce, protože je populární a vynikající domestik. Proto mu také dává postupně příležitost jako lídrovi, aby nepřišel o jeho služby.

Po lídrech je prostě sháňka a po těch anglofonních ještě větší. Dva výjimečně nespolehlivé lídry z anglicky mluvících zemí má například BMC. Tejay van Garderen několik let po sobě opakovaně prokazuje, že by lídrem na celkové pořadí být neměl, ale stále má důvěru. Jeho kolega Richie Porte je také stále považován za naději, ačkoliv je mu už 32 let a má za sebou rozhodně víc karambolů, než úspěchů v celkovém pořadí. V první desítce skončil dvakrát, v roce 2010 byl sedmý na Giru a loni pátý na Tour de France. Oproti van Garderenovi na to Porte pořád má, aspoň pokud ho budeme hodnotit po fyzické stránce. Má potenciál na pódium na Tour de France, ale cyklistika není jen šlapání. A Porte není sebejistý lídr.

Asi nejvíc lídrů příští rok nasadí španělský Movistar. K Nairu Quintanovi a Alejandru Valverdemu přibyl Mikel Landa. Už se dokonce mluvilo o odchodu Quintany, který o Landovu konkurenci nestojí. Jak vedení týmu mezi tyto tři jezdce rozdělí třítýdenní etapové závody zatím není jasné. Alejandro Valverde nedávno řekl, že pojede Giro a Vuletu, protože na Tour budou Quintana a Landa. Ale vzhledem k tomu, že Valverde už na celkové vítězství nejspíš nemá, navíc je po zranění, tak soupeři budou hlavně Landa a Quintana. Jejich dosavadní úspěchy se nedají srovnat, Quintana už dva velké závody vyhrál, navíc byl čtyřikrát na pódiu a jednou čtvrtý. O něco starší Landa byl jednou třetí na Giru a letos čtvrtý na Tour. Po letošní sezóně je Landa mediálně zajímavější závodník, protože se nemohl naplno ukázat na Tour a musel pomáhat Froomovi, ale Quintana je objektivně stále mnohem lepší závodník. A prioritou Movistaru by měl být on.

Vyhrát Grand Tour je nejtěžší výzvou v profesionální cyklistice a lídři na celkové pořadí jsou nejvzácnějším zbožím na trhu. Zkombinovat fyzickou zdatnost s psychickou vyrovnaností,technikou jízdy, schopností motivovat silný tým domestiků a mít i štěstí, je velmi těžké. Proto si týmy cení závodníky, kteří už to v minulosti dokázali. A proto je dobré držet se při výběru lídra statistik.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste