Nejlepší závodníci sezóny 2017

11.10.2017 | Marek Matějka

Nejlepší závodníci sezóny 2017

Ano, my víme, sezóna ještě neskončila, dokonce se jedou ještě dva etapové závody WorldTour, ale většina závodníků už ukončila sezónu a zbývající podniky už nemůžou ovlivnit náš výběr deseti nejlepších závodníků sezóny 2017.

10. Alberto Contador (Trek-Segafredo)

Je v tom asi značná dávka nostalgie, ale Alberto Contador podle nás do výběru nejlepších závodníků patří. Byl totiž velmi silný celý rok, ačkoliv vyhrál je jeden závod. Ale už na jaře skončil celkově druhý na čtyřech (!) velkých etapových závodech - Kolem Andalusie, Paříž - Nice, Kolem Katalánska a Kolem Baskicka. Zejména poslední etapa Paříž - Nice byla díky němu úchvatná. Contador dostal pod obrovský tlak Sergia Henaa a Kolumbijec nakonec vítězství uhájil o pouhé dvě vteřiny. Závody Grand Tour mu nevyšly podle plánu, ale na Vueltě byl v podstatě největší hvězdou a vše vyšperkoval vítězstvím na Angliru. Za svůj agresivní závodní styl a nasazení si zařazení mezi nejlepší zaslouží.

9. Marcel Kittel (Quick-Step Floors)


Nejlepší sprinter současnosti se jmenuje Marcel Kittel. Německý rychlík vyhrál letos čtrnáct závodů, sedm ve WorldTour a nejcennější jsou samozřejmě etapy Tour de France. Vyhrát pět etap v jedné Tour je mimořádný úspěch. Mark Cavendish a André Greipel se letos potýkali se zraněními a poklesem formy, takže Kittel je nyní na špičce, ale nemusí tam vydržet dlouho, protože mladí sprinteři se rychle zlepšují. Fernando Gaviria si už dělá zálusk na Kittelův trůn.

8. Michal Kwiatkowski (Sky)


Polský univerzál je s letošní sezónou velmi spokojený. A není divu, poprvé vyhrál monumentální klasiku (Milán - Sanremo), vyhrál také Strade Bianche a Clasicu San Sebastian a v neposlední řadě byl klíčovým domestikem Chrise Frooma na Tour de France. Bez Kwiatka by to měl Froome o hodně těžší. Našel svou roli v týmu Sky, ale už myslí na další výzvy. Ještě se naděje na úspěch v celkovém pořadí třítýdenních etapových závodů nevzdal. Zvládne v budoucnu změnit zaměření?

7. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors)


Byl to velký návrat velkého šampióna. Philippe Gilbert na jaře splnil přesně to, co od sebe očekával. Jenže nikdy jiný už mu moc nevěřil. Belgičan vyhrál po úžasném sólu monument Kolem Flander a o čtrnáct dní později přidal čtvrtý triumf na oblíbené klasice Amstel Gold Race. A ani k tomu nepotřeboval Cauberg, kopec, na kterém to umí jako nikdo jiný na světě. V létě přidal ještě etapu na Kolem Švýcarska, ale to podstatné měl splněno už od jara. Dost možná svým velkým vítězstvím na Kolem Flander zajistil budoucnost svému týmu, společnost Quick-Step Floors bude hlavním partnerem i další roky, ačkoliv zvažovala ukončení spolupráce.

6. Peter Sagan (BORA-hansgrohe)


Loni byl mistr světa nejlepším cyklistou světa, v letošním roce to podle nás stačí na šesté místo. Byla to v mnohém úspěšná, ale oproti loňsku slabší sezóna. Jarní klasiky měly být vrcholem sezóny, ale skončily zklamáním. Sagan udělal příliš mnoho chyb, na Sanremu ho takticky vyučil Kwiatkowski, na Omloop Het Nieuwsblad byl Greg Van Avermaet zase ve spurtu rychlejší, na Gent - Wevelgem si nechal stejného soupeře ujet a na Kolem Flander způsobil pád hlavních favoritů. Vyhrál jen semiklasiku Kuurne - Brusel - Kuurne, ale po zbytek sezóny to byl ten starý známý Sagan. Získal třetí titul mistra světa, vítězil po celý rok a hlavně bavil fanoušky. Pokud bychom si měli tipnout, kdo bude příští rok nejlepší, byl by to právě Sagan. Ale klíčem k úspěchu jsou jarní monumenty.

5. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)


Možná to nebyla nejlepší, nebo nejsnadnější sezóna Vincenza Nibaliho, ale byla velmi dobrá. Nibali už pět let po sobě vyhrává v Grand Tour, nebo monumentální klasice, letos mu vyšlo to druhé, ale uspěl i na třítýdenních závodech, druhý dojel na Vueltě a třetí na Giru. A na obou závodech vyhrál etapu. Jako správný lídr podržel svůj tým v těžké první sezóně. Příští rok by chtěl vyhrát Lutych - Bastogne - Lutych a vůbec se zaměřit na ardenské klasiky. Jakou si k tomu vybere Grand Tour, zatím není jasné.

4. Alejandro Valverde (Movistar)


Zvládl jen půlku sezóny, přesto je jedním z nejlepších. Alejandro Valverde zažil nejlepší jaro své dlouhé kariéry. Úžasnou sérii vítězství zastavil až pád v úvodní časovce Tour de France. Co v první půlce roku Valverde stihl? Především se stal nejlepším specialistou na ardenské klasiky v historii cyklistiky, popáté vyhrál Valonský šíp, počtvrté Lutych - Bastogne - Lutych a k tomu přidal vítězství na Kolem Andalusie, Kolem Katalánska a Kolem Baskicka. Celkem vyhrál 11 závodů. Neuvěřitelné.

3. Tom Dumoulin (Sunweb)


Životní sezóna Toma Dumoulina by měla být pouze startovacím blokem dlouhé a úspěšné kariéry. Tak si to aspoň představují jeho fanoušci, kteří už se těší, jak příští rok porazí Chrise Frooma na Tour de France. Nikdo jiný k tomu nemá takové předpoklady, jako 27letý Holanďan. Dumoulin letos překvapil. Byl excelentní na Giro ďItalia, kde vlastně neměl konkurenci, závod zdramatizovalo pouze jeho špatné zažívání. Dumoulin byl po většinu závodu nejlepší i v kopcích, nejenom v časovce. A zajímavý je svou všestranností, protože dokázal vyhrál i klasikářský etapák BinckBank Tour, na kterém se žádná časovka nejela, zato se jelo po, rovinách, kostkách, v kopcích, v zimě a dešti. A na závěr sezóny přidal dva tituly mistra světa v časovce, čímž jasně ukázal, kdo je v současnosti v chronometru nejlepší.

2. Greg Van Avermaet (BMC)


Jarní klasiky patřily Gregu Van Avermaetovi. Belgičan předvedl nejlepší sérii závodů od roku 2012, kdy byl na vrcholu sil Tom Boonen. Vyhrál čtyři prestižní klasiky a dočkal se vítězství na monumentu. Van Avermaet je velmi tvrdý závodník, který když vycítí příležitost, zakousne se do ní a nepustí. Je těžké ho porazit, své o tom ví i Peter Sagan. Cíl pro příští sezónu je jasný, vyhrát Kolem Flander.

1. Chris Froome (Sky)


Až do Tour de France se zdálo, že léta dominance Chrise Frooma jsou pryč. Jenže to bylo právě naopak. Chris Froome v úvodní části sezóny jen šetřil síly na dvojboj Tour - Vuelta. Na Tour de France nebylo jeho vítězství suverénní, ale soupeřům prostě chyběla jeho všestrannost. Na Vueltě už suverénní byl a jako první závodník od roku 2008 vyhrál dva třítýdenní závody v jednom roce. Froome má štěstí na to, že jeho největší soupeři jsou výteční vrchaři, ale horší časovkáři. Uvidíme, jak dopadne jeho souboj s Tomem Dumoulinem a jak dlouho ještě svou špičkovou formu udrží. Motivaci má stále velkou, na programu je páté vítězství na Tour a poté snad i pokus o vítězství na Giro ďItalia. Letos však už vstoupil do historie a je zaslouženě nejlepším závodníkem sezóny 2017.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste