Nejúspěšnější závodníci Mistrovství světa

16.09.2017 | Marek Matějka

Nejúspěšnější závodníci Mistrovství světa

Světový šampionát v silniční cyklistice se jezdí už devadesát let. Poprvé se titul profesionálního mistra světa udělil v roce 1927 v německém Nürburgringu. Dominovali Italové a zvítězil legendární Alfredo Binda. I on patří mezi deset nejlepších cyklistů historie světového šampionátu.

Peter Sagan je největším favoritem Mistrovství světa v Bergenu a pokud by se mu podařilo vyhrát, stal by se prvním cyklistou v historii, který vyhrál tři tituly v řadě. Zároveň by se tímto vítězstvím posunul mezi rekordmany světového šampionátu. Tři triumfy mají čtyři závodníci, Sagan by vyrovnal bilanci Eddyho Merckxe, trojnásobného mistra, ale další tři cyklisté by stále zůstali nad ním. Kromě třech titulů totiž všichni tři získali i jeden bronz.

10. - 9. Gianni Bugno


O deváté a desáté místo v úspěšnosti na Mistrovství světa se dělí dva závodníci, začněme italskou hvězdou devadesátých let Giannim Bugnem. Špičkový klasikář a vítěz Giro d'Italia vyhrál dva tituly v letech 1991 a 1992 ve německém Stuttgartu a španělském Benidormu. K tomu přidal ještě bronz v roce 1990 z japonské Utsunomiye. A v neposlední řadě je podle nás i mistrem světa v nošení cyklistické čepičky. 

10. - 9. Georges Ronsse
Belgičan Georges Ronsse získal dva světové tituly na silnici a dva také v cyklokrosu. Je prvním mužem, který světový titul obhájil, vyhrál hned druhý profesionální šampionát v Budapešti v roce 1928 a o rok později v Curychu. Medailovou sbírku doplnil bronzem v roce 1930 na mistrovství v belgickém Lutychu. Rodák z Antverp dodnes drží rekord největšího náskoku před druhým v cíli. V Budapešti porazil stříbrného Němce Herberta Nebeho o 19 minut a 43 sekundy.

8. - 7. Paolo Bettini


Dva tituly a jedno stříbro do dnešních dní vybojovali také dva závodníci a jedním z nich je populární Paolo Bettini. Drobný, ale výbušný Ital se skvělým finišem a taktikou. Bettini je prototypem špičkového klasikáře. Vrátil italskou klasikářskou školu na vrchol a získal dva po sobě jdoucí tituly mistra světa. Nejdříve v rakouském Salcburku v roce 2006, když chytře zachytil brzký nástup Španělů do spurtu. Samuel Sánchez tenkrát rozjel sprint Alejandru Valverdemu a zareagovali jen dva velmi zkušení cyklisté, Erik Zabel a právě Bettini. Titul obhájil v Německu, za nepříjemné atmosféry, ve stínu dopingových nařčení. Už o rok později, na domácím šampionátu ve Varese svou kariéru ukončil.

8. - 7. Freddy Maertens
Legendární klasikář, který přitom žádnou monumentální klasiku nikdy nevyhrál. Belgičan Freddy Maertens byl však velmi úspěšný na mistrovství světa. První titul získal ve 24 letech v italském městě Ostuni v roce 1976, druhý přidal o pět let později, v Praze. Skvělý sprinter získal svou první medaili už v 21 letech v Barceloně. Jenže právě na tomto šampionátu vznikla rivalita a dlouholetá nevraživost mezi ním a Eddym Merckxem. Maertens nespolupracoval podle Merckxových představ a závod skončil triumfem Felice Gimondiho. Maertens je stále přesvědčen, že na mistrovství v roce 1974 v kanadském Montréalu mu masér Eddyho Merckxe přidal do bidonu projímadlo, aby zbavil svého šéfa nebezpečného soupeře. Maertens a Merckx se usmířili až o více než 30 let později.

6. - 5. Rik Van Looy
Král Rik II., jak se Van Looyovi přezdívalo, má na svém kontě dva tituly a dvě stříbra. První medaili získal v roce 1956 v Kodani ve věku 23 let. Jeden z nejlepších klasikářů historie si na první duhový trikot musel počkat do roku 1960, když vyhrál v německém Chemnitzu (tenkrát Karl Marx Stadt). Druhý titul přidal hned následující rok v Bernu. Ale třetí titul, kterým by vyrovnal rekord svého předchůdce a krajana Rika Van Steenbergena, mu v roce 1963, na domácí půdě v Ronse, vyfoukl krajan Benoni Beheyt. Van Looy se s prohrou dlouho nemohl smířit. Van Looy byl jedním z dalších šampiónů, kteří neměli dobrý vztah s Eddym Merckxem.

6. - 5. Greg Lemond


Nejlepší americký cyklista historie je znám především svými třemi triumfy na Tour de France, ale mimořádně úspěšný byl i na mistrovství světa. Ve sbírce má dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Lemond svůj talent prokázal už v juniorech, když se stal v roce 1979 mistrem světa, první profesionální medaili vybojoval v anglickém Goodwoodu o tři roky později. 21letý Lemond nestačil jen na Giuseppe Saronniho, ale vynahradil si to o rok později v Altenrheinu. Do cíle dojel sólo, více než minutu před Andriem van der Poelem. V roce 1985 šampionát hostila Itálie a město Giavera del Montello. Lemond byl opět blízko duhovému trikotu, ale vítězství získal 38letý Joop Zoetemelk. Druhý titul na Lemonda čekal až do roku 1989. V alpském městě Chambery porazil ve spurtu čelní skupiny Dmitrije Konyševa a Seana Kellyho.

4. Eddy Merckx
Nejlepší cyklista historie je jedním z pouze čtyř cyklistů, kteří vyhráli světový titul hned třikrát. Vyhrál i amatérský titul a to už v 19 letech, ale na profesionální titul také nečekal dlouho. V roce 1967 v nizozemském Heerlenu porazil domácího Jana Janssena ve spurtu. Bylo mu jen 22 let a další dva tituly ho ještě čekaly. V roce 1971 si ve švýcarském Mendrisiu poradil s velkým soupeřem Felicem Gimondim. Dva šampióni dojeli společně, ale Merckx byl rychlejší. V roce 1974 přišel titul číslo tři. V Montréalu porazil pomalu končícího Raymonda Poulidora. V témže roce se stal prvním cyklistou, který vyhrál ,,trojkorunu", tedy Giro d'Italia, Tour de France a světový titul v jednom roce.

3. - 1. Alfredo Binda


Tři nejúspěšnější závodníci historie mistrovství světa dosáhli na stejný počet medailí, stejné hodnoty - tři zlata a jeden bronz. Alfredo Binda byl prvním z nich. Binda má vůbec několik prvenství. Jako první vyhrál Giro d'Italia pětkrát, což je stále nepřekonaný rekord. A byl prvním velkým šampiónem silniční cyklistiky. Binda vyhrál hned první mistrovství v Německu, další medaili, bronzovou, získal o dva roky později v Curychu a následoval a vítězství v Lutychu v roce 1930, kde porazil svého úhlavního rivala a krajana Learca Guerru a vítěze předchozích dvou mistrovství Georgese Ronsseho. Trojici světových titulů završil v roce 1932 na domácí půdě v Římě. Vyhrál sólově a ustanovil dosud nepřekonaný, pouze vyrovnaný rekord třech triumfů.

3. - 1. Rik Van Steenbergen
Italové a Belgičané jsou dvě nejúspěšnější země v historii světových šampionátů. Není tedy divu, že rekord Alfreda Bindy jako první vyrovnal Belgičan Rik Van Steenbergen. Profesionálním závodníkem byl dlouhých 22 let a první medaili získal v roce 1946 v Curychu. Tenkrát to byla bronzová medaile, ale o tři roky později, se v Kodani postavil na nejvyšší stupeň. Ve spurtu porazil legendy Ferdinanda Küblera a Fausta Coppiho. Poté nastala sedmiletá pauza a Van Steenbergen se musel vrátit do Kodaně, aby si vzpomněl, jak se vyhrávají světové tituly. Porazil svého nástupce Rika Van Looye. O rok později doplnil třetí titul, opět v rychlém finiši porazil Louisona Bobeta. Stalo se v belgickém městě Waregem.

3. - 1. Oscar Freire


Sprinter a klasikář Oscar Freire se vždy uměl perfektně připravit na jediný den, ve kterém se jelo o duhový trikot. V roce 1999 v italské Veroně šokoval svět svým pozdním únikem a začal zde svou šňůru úspěchů na mistrovství světa. Rok po prvním vítězství skončil třetí ve francouzském Plouay, zvítězil Lotyš Romans Vainšteins. V roce 2001 se šampionát konal v portugalském hlavním městě Lisabonu. Freire ve spurtu pelotonu opět předvedl svůj přehled a klid a porazil Paola Bettiniho a Andreje Hauptmana. Světový šampionát se v roce 2004 vrátil do italské Verony, která pět let předtím změnila Freiremu život. A Freire si na své velké vítězství vzpomněl moc dobře. Tentokrát ve spurtu porazil Erika Zabela a Lucu Paoliniho.

Čestné uznání pro Alejandra Valverdeho. Španělský veterán má doma sbírku šesti cenných kovů, ale ani jedno zlato! Dvakrát byl druhý, v roce 2003 v kanadském Hamiltonu a v roce 2005 v Madridu a hned čtyřikrát třetí, v roce 2006 v Salcburku, 2012 ve Valkenburgu, 2013 ve Florencii a 2014 v Ponferradě. Stále se nevzdal snahy duhový trikot získat. Pokud se dá po vážném zranění nohy opět do pořádku, mohl by za rok v Innsbrucku o titul bojovat.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


fošumka a cigoušek
Chudáček můj Sagánek - nemoc!! Já mu tak moc fandím. Je to největší cyklista, škoda, že není Čech. Na MS by byl jednoznačně super!!! MF
21.09.2017 17:04:03
G.P.
LeMond se píše správně takto...
21.09.2017 19:43:29