Nibali vyhrál Kolem Lombardie

07.10.2017 | Marek Matějka

Nibali vyhrál Kolem Lombardie

Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) podruhé v kariéře vyhrál monumentální klasiku Kolem Lombardie. Nibali si v závěru suverénně poradil se všemi soupeři a dojel sám s komfortním náskokem před Julianem Alaphilippem (Quick-Step Floors).

Posledních padesát kilometrů nejkrásnější klasiky sezóny bylo velmi zajímavých. V nejtěžším stoupání Muro di Sormano se favorité ještě drželi zpátky a nikdo důležitý nechtěl předčasně plýtvat silami. Do úniku se proto vydal Francouz Mickael Cherel (AG2R La Mondiale) a vrchol překonal sám a na čele pokračoval i z velmi technického a nebezpečného sjezdu. Dojet se ho pokoušel mladý Belgičan Laurens De Plus (Quick-Step Floors), favorité zůstávali v hlavní skupině.

De Plus ztrácel na Cherela pár desítek vteřin, když nezvládl náročnou pravotočivou zatáčku, zablokoval zadní kolo, bokem narazil do svodidla a přepadl ze srázu. Pád vypadal hrůzostrašně, ale podle zástupců týmu Quick-Step Floors není De Plus nijak vážně zraněný. Jako první se mu snažil pomoci jeho krajan a týmový kolega Dries Devenyns.

Peloton ze sjezdu vedl Giovanni Visconti (Bahrain Merida) a poté, co se dozvěděl o pádu De Pluse, znatelně zvolnil. Cherelův náskok se tak zvýšil až na jednu minutu. 36 kilometrů před cílem zaútočil Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), za kterého se zavěsil Alessandro De Marchi (BMC) a o pár kilometrů později se k nim přidal Bask Pello Bilbao (Astana).

Tato trojice dojela osamoceného Cherela 25 kilometrů před cílem, ale náskok před pelotonem nebyl velký. Vše se připravovalo na poslední dva kopce - Civiglio a San Fermo della Bataglia.

Ve stoupání Civiglio, už jen 20 kilometrů před cílem, měl peloton první skupina na dohled. V tomto okamžiku z pelotonu odpadl Roman Kreuziger (Orica-Scott) a jeho lídr Adam Yates (Orica-Scott) se neudržel o moc déle a překvapivě ztratil kontakt se soupeři. Už o něco dříve odpadl další favorit a bývalý vítěz Daniel Martin (Quick-Step Floors).

Gilbertova skupina je 19 kilometrů před cílem dostižena a začínají útoky favoritů. Nejdříve odjíždí Nairo Quintana (Movistar) a Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale), zkouší to také Gianni Moscon (Sky), Sam Oomen (Sunweb) a další. Následuje několik útoků Thibauta Pinota (FDJ), který opravdu moc chtěl ujet v tomto stoupání. A daří se mu to, soupeři jo nechávají, i když Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) se snaží k němu dojet.

17 kilometrů před cílem se zvedá Vincenzo Nibali a drtivým nástupem dojíždí Pozzoviva, poté Pinota a chce pokračovat sám. Ale Pinot se drží. Tento Nibaliho nástup na Civigliu byl klíčový, ostatní favorité nedokázali zareagovat. Nibali a Pinot začínají technický sjezd z Civiglia společně, ale Nibali je rychlejší, protahuje zatáčky a 13 kilometrů před cílem se Pinota definitivně zbavuje a jede sám. V tu chvíli je už docela jasné, že Nibali dnes není k poražení.

Za osamocenými Nibalim a Pinotem jede Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac), toho dojíždí Moscon, ale oba se vzápětí vracejí do skupiny. Při nájezdu na San Fermo della Bataglia Nibali udržuje náskok kolem 15 vteřin na Pinota a 50 vteřin na skupinu.

7 kilometrů před cílem ve stoupání nastupuje Pozzovivo, stíhá jo Quintana a po něm i Julian Alaphilippe. To už unavený Rigoberto Uran odpadá a ztrácí naději na úspěch. Naopak Alaphilippe je hodně čerstvý, využívá své skvělé techniky a ve sjezdu odjíždí.

Vincenzo Nibali vjíždí do cílové rovinky s velkým náskokem a už může slavit. Po dvou letech opět vítězí a k třetímu místu na Giro ďItalia a druhému na Vueltě přidává vítězství na posledním monumentu. Nibali je jediným současným závodníkem svého druhu, muž, který může reálně vyhrát Grand Tour, i monumentální klasiku.

Alaphilippe dojíždí druhý se ztrátou 28 vteřin. Ve spurtu o třetí místo je nejlepší Gianni Moscon. Mladý Ital dojel letos pátý na Paříž - Roubaix a teď třetí v Lombardii, na dvou velmi odlišným monumentech. Takový talent tu dlouho nebyl.

Za Mosconem dojíždí Alexis Vuillermoz, Pinot končí pátý, Pozzovivo šestý a Fabio Aru (Astana) sedmý. První desítku doplnili Mikel Nieve (Sky), Nairo Quintana a Sergej Černeckij (Astana).

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Tatonka
BRAVO Nibali. A doufám, že vyhlášenému provokaterovi Mojmirovi nepraskne žilka :-)
08.10.2017 7:41:14