Nibali vyhrál královskou etapu, Dumoulin ztratil

23.05.2017 | Marek Matějka

Nibali vyhrál královskou etapu, Dumoulin ztratil

Úžasně dramatická byla královská 16. etapa Giro d'Italia z Rovetty do Bormia. Zvítězil Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) a Tom Dumoulin (Sunweb) ztratil kvůli zažívacím problémům přes dvě minuty, ale růžový dres udržel.

222 kilometry dlouhá etapa byla pro všechny výjimečně těžká. Vincenzo Nibali dojel v cílovém sjezdu z Umbrailpassu Mikela Landu (Sky) a v technickém dojezdu ho těsně porazil. Ukončil tak čekání Itálie na etapové vítězství. Třetí Nairo Quintana (Movistar) ztratil ve sjezdu 12 vteřin. Tom Dumoulin ztratil po všech problémech 2:15, ale udržel růžový dres s náskokem 31 vteřiny před Quintanou.

Průběh etapy

Královská etapa byla děsivá už na papíře a vše se potvrdilo. Únik se vytvořil až pod prvním stoupáním Mortirolo a do početné skupiny dojížděli závodníci i v průběhu strmého výjezdu. Do skupiny se dostal i Jan Hirt (CCC Sprandi), který předvedl skvělý výkon. Dále ve skupině byl Mikel Landa, jezdci Movistaru Andrej Amador, Gorka Izagirre a Winner Anacona, Sunweb dopředu vyslal Laurense Ten Dama a nečekaně se do úniku vydal Steven Kruijswijk (LottoNL Jumbo). Stoupání Mortirolo odtáhl na čele Luis León Sánchez (Astana) a kopec věnovaný jeho týmovému kolegovi Michele Scarponimu také vyhrál. Svým tempem skupinu hodně zredukoval.

V pelotonu mezitím pracoval tým Sunweb. Druhé velké stoupání na Stelvio bylo zároveň prémií Cima Coppi, tedy nejvyšším bodem letošního ročníku Gira. Zde vyjel nejlépe Mikel Landa a udrželi se ho jen Jan Hirt, Steven Kruijswijk, Igor Anton (Dimension Data), Andrej Amador a Winner Anacona. A po sjezdu se blížili k poslednímu kopci Umbrailpass.

Do té doby favorité nijak nezávodili, jen šetřili síly a čekali na poslední kopec. V nájezdu na Umbrailpass zaútočil Kruijswijk, udržel se ho Landa a později si je dojel i Hirt. Anacona a Anton ztratili kontakt už dřív, Amador v začátku prudkého kopce. Jenže na začátku Umbrailpassu se děly velké věci i v hlavní skupině. Tom Dumoulin, lídr závodu, si musel ve spěchu sundat svůj růžový dres a odskočit si kvůli zažívacím problémům. Skupina favoritů pokračovala dál, vedl ji Rúben Plaza (Orica-Scott), ale po jeho odstoupení skupina zpomalila a čekala. Zaútočil sice Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin), ale když zjistil, že má Dumoulin problémy, vrátil se do skupiny. Dumoulin se na kolo vrátil rychle, ale neměl týmovou podporu, Ten Dam mu pomohl jen na malou chvíli.

Skupina zbylých favoritů byla v rozpacích, protože nebylo jasné, jestli na Dumoulina čekat. Ale nebyl důvod, zažívací problémy byly projevem fyzické slabosti a soupeři mohli bez výčitek pokračovat.

Na čele pokračovali Hirt, Landa a Kruijswijk. První zaútočil Landa a zvedl se jen Hirt, který nechal za sebou Kruijswijka. Ve skupině favoritů jeli tempo Franco Pellizotti a Andrej Amador. Dumoulin sice postupně ztrácel, ale odstup byl jen kolem jedné minuty. Holanďan se nezlomil a pokračoval ve svém tempu. Bylo zřejmé, že i Quintana, Nibali a další už jsou velmi unavení. Proto odstup nijak dramaticky nerostl.

Hirt nedokázal Landu dojet, zato se zezadu blížila skupina favoritů. Dumoulin ztrácel na Quintanu a spol. kolem jedné minuty a deseti vteřin, takže udržet růžový trikot neměl být problém. Jenže zaútočil Nibali a s ním se drželi jen Quintana, Zakarin a Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale). Tato skupina spolupracovala a zvyšovala náskok nad Dumoulinem a zároveň dostihla Kruijswijka a Hirta a blížila se k Landovi.

Mikel Landa vyhrál vrchařskou prémii na Umbrailpassu, ale jen s minimálním náskokem před Nibalim, Quintanou, Zakarinem a Pozzovivem. Následovala skupina zbylých lídrů s Bobem Jungelsem (Quick-Step Floors), Adamem Yatesem (Orica-Scott), či Thibautem Pinotem (FDJ). Dumoulin na vrcholu ztrácel přes dvě minuty.

Ve sjezdu jel výborně především Nibali, dojel Landu a tito dva také společně dorazili do Bormia, kde technický závěr lépe zvládl obhájce vítězství. Quintana dojel s malým odstupem třetí. Ani Pozzovivo a Zakarin neztratili moc. 

Jan Hirt dokončil na 11. místě se ztrátou 1:35, hned za Pinotem.

Celkové pořadí se samozřejmě zásadně změnilo. Nešťastný Dumoulin udržel růžový dres, před Quintanou vede o 31 vteřinu. Třetí je Nibali se ztrátou 1:12. Pinot klesl na čtvrtou příčku se ztrátou 2:38, jen dvě vteřiny za ním je Zakarin. Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Možná by si Honza Hirt za svůj výkon taky zasloužil nějakou fotečku, že? Myslím, že si v celkové klasifikaci už asi nepolepší, ta mezera před ním je už dosti veliká. Ale velká gratulace, krásně se na to dívalo. Kéž bychom měli podobnou radost i při TdF
24.05.2017 8:40:59
KKK
opravdu je "průjem" nebo nutnost jít na wc projevem fyzické slabosti, u které není důvod čekat? vtom případě když někdo spadne tak bych nečekal už vůbec, je to přece jeho slabost /neschopnost ovládat kolo ve sjezdu... což je stejně jako schopnost vyjet kopec jedna z nejdůležitějšich vlastností cyklisty... nechci rozpoutat diskuzi čekat nebo nečekat, spíš mě zaujalo to přirovnaní k tomu, že je to fyzická slabost... dle toho, že růžový trikot udržel, to mi teda fyzicky slabý nepřisel....
24.05.2017 14:19:45