Nikola Nosková bojuje na Giru o bílý dres

07.07.2017 | RC

Nikola Nosková bojuje na Giru o bílý dres

Nikola Nosková si po vynikajícím začátku silniční sezóny v italském týmu BePink Cogeas vysloužila start na největším etapovém závodě Giro d'Italia Internazionale Femminile. Poprvé tak absolvuje desetidenní závod v největší možné konkurenci.

,,Giro je pro mě splněním snu. Řadí se do nejvyšší kategorie WorldTour. Je to nejdelší etapový závod pro ženy s deseti etapami. To ho dělá velmi náročným.", přiznává Nikola po startu Giro Rosa.

Závod byl odstartován už minulý pátek týmovou časovkou na 11, 5 kilometru. ,,Zvládli jsme jí docela dobře. Měla jsem z toho největší strach, protože týmovou časovku jsem nikdy předtím nejela. Ale podařila se. Druhá etapa měřila stodvaadvacet kilometrů a byla převážně rovinatá. Na vrchařskou prémii jsme začaly stoupat až na devadesátém kilometru. Sedmikilometrový kopec byl místy hodně prudký. Vytvořily se tam skupinky a tak to dojelo až do cíle. V kopci jsem si prožila malou krizi, ale dokázala jsem se udržet s těmi nejlepšími.", okomentovala Nikola etapu, během které oslavila své teprve dvacáté narozeniny.

Třetí etapa byla znovu rovinatá, s pouze jedním kilometrovým kopcem: ,,Ten byl hodně prudký. Kolem patnácti procent, ale do cíle přijel peloton pohromadě. Byla to nejkratší, jen stokilometrová etapa. Čtvrtá etapa pro mě skončila velkou ztrátu, ale také mi hodně dala. Je opravdu důležité jezdit v první části balíku. Stačil jeden špatný moment, kdy jsem se ocitla vzadu, a odjelo to. Už se s tím nedalo nic dělat a tak to beru do dalších dní jako velké ponaučení.", přiznává čerstvě dvacetiletá cyklistka.

Pátou etapou byla individuální časovka, ve které před dvěma týdny získala svůj v první český titul mezi ženami. Profilem v racebooku vypadala jen mírně zvlněně, ale skutečnost byla jiná. Měřila pouze 12,7 kilometrů, ale hned po čtyřech kilometrech nás čekal první kopec. Měl asi dva kilometry a kolem patnácti, dvaceti procent. Poté následoval velmi nepříjemný sjezd a do cíle zase kopec – tentokrát třicetiprocentní. I když jsem se cítila hodně špatně a vůbec mi to nejelo, umístila jsem se na pětadvacátém místě. To nebylo zase tak špatné."

Šestou etapu tvořily čtyři okruhy v celkové délce 115 kilometrů: ,,Bylo to velmi rychlé a tak jsem si při spurtu musela posledních 300 metrů vystoupit, abych se nepopravila na další dny. Nabrala jsem ztrátu devět sekund."

Sedmá etapa byla jednou z nejdelších. A únava se po mnoha dnech závodění rychle hromadila. ,,Etapa měřila stopětačtyřicet kilometrů a to už bylo velmi náročné. Měla jsem také trochu smůly, vypletla jsem si přední kolo. Naštěstí ale přišla ve správný moment, kdy jsme již byly v ochranné zóně tři kilometry před cílem."

V pátek se jela už osmá etapa Gira s cílem v Palinuru. Etapa opět nadělila startovní pole a Nikola Nosková dojela na 30. místě se ztrátou 2:26 na vítězku Lucindu Brand z týmu Sunweb. V celkovém pořadí si však polepšila. Nyní drží 25. místo celkově a druhé v soutěži o bílý dres. Na novou vedoucí závodnici Cecílii Uttrup Ludwig z týmu Cervélo-Bigla ztrácí jen jednu minutu a čtyři vteřiny. A je také nejlepší závodnicí svého týmu v celkovém pořadí. Špatný den potkal dosavadní držitelku bílého dresu Floortje Mackaij, která se propadla až na páté místo s velkou ztrátou.

Celkově vede olympijská vítězka a mistryně Evropy Anna van der Breggen z nejlepšího týmu Boels Dolmans. Zkušená Nizozemka vede o minutu před domácí Elisou Longo Borghini z Wiggle High5 a třetí Annemiek Van Vleuten z celku Orica-Scott.

Do cíle zbývají dvě těžké etapy a Nikola rozhodně může bílý dres vybojovat. Dánku Cecílii Uttrup Ludwig už dokázala porazit v náročném vrchařském etapovém závodě Emakumeen Bira v Baskicku. ,,S výsledky jsem zatím spokojená.", dodává jednoduše naše mistryně a jedna z nejtalentovanějších cyklistek světa.

Foto BePink Cogeas/Anton VosMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Daniel J.
Opravdu ty "kopce" byli tak brutální => 20 ; 30 % ?
08.07.2017 10:19:21