Nové ambice týmu Katusha Alpecin

12.11.2017 | Marek Matějka

Nové ambice týmu Katusha Alpecin

Švýcarský tým Katusha Alpecin uzavřel soupisku pro sezónu 2018. Celkem 26 cyklistů bude hájit barvy celku s ruskými kořeny.

Katusha Alpecin se už několik let snaží změnit z týmu zaměřeného na výchovu ruských cyklistů, na mnohem více mezinárodní sestavu. A letos k tomu udělala největší krok, protože získala sedm nových závodníků, kteří by sem před pár lety velmi pravděpodobně přestup ani nezvažovali. 

Zásadní posilou je Marcel Kittel, který výrazně změní charakter celého týmu na velkých závodech. Kittel bude nepochybně hlavním lídrem týmu, protože takový sprinter, který garantuje spoustu důležitých vítězství, změní vše. Doposud sice Katusha zkoušela uspět s Alexandrem Kristoffem, ale poslední dva roky se mu na Grand Tours vůbec nedařilo. Kittel je jiný typ, v hromadných dojezdech úspěšnější a spolehlivější. Ale bude chtít podpůrný tým. Ten by neměl být vůbec špatný. Spoustu zkušeností má Tony Martin, také Rick Zabel a dobrým rozjížděčem by mohl být i Baptiste Planckaert a další. 

V týmu mají o špičkové německé závodníky enormní zájem, protože kromě ruských peněz do týmu proudí hlavně německé finance. Dodavatel kol Canyon i druhý sponzor Alpecin jsou německé společnosti, ačkoliv mají mezinárodní dosah. A Němci chtějí vždy vidět vyhrávat hlavně své vlastní sportovce. Už před rokem přišel Tony Martin a nyní ho následuje i Kittel.

Neznamená to však, že by v týmu rezignovali na celkové pořadí třítýdenních závodů. Ilnur Zakarin se konečně prosadil až na pódium na Vueltě a potenciál má stále velký. Zakarin dostal novou podporu v osobě Iana Boswella, amerického vrchaře týmu Sky. Boswell odešel z britské sestavy protože má své vlastní ambice, ale to spíše v týdenních závodech. Na Grand Tours by ale měl být velmi kvalitním pomocníkem. 

Kvůli více příležitostem na Grand Tours a dalších velkých závodech přišel i Alex Dowsett. Britský časovkář strávil několik let v Movistaru, ten o něj měl zájem i nadále, ale nedával mu moc šancí. V Katusha Alpecin by se to mělo trochu zlepšit. 

A velkou posilou je Australan Nathan Haas. Tento všestranný cyklista se dlouhodobě zlepšuje na těžkých jednorázových závodech, ale platný bude i na třítýdenních akcích. Haas odešel z Dimension Data protože Katusha má mnohem větší finanční možnosti, přitom by neměl být nijak brzděn v rozletu. Dále přicházejí tři neo-profesionálové, Willie Smit, Matteo Fabbro a Steff Cras. 

Katusha se nebude spoléhat jen na nové závodníky a Zakarina, ale i na osvědčené opory, například na Simona Špilaka, specialistu na týdenní etapáky a velké věci se v budoucnu čekají od Madse Würtze Schmidta a Marca Mathise a dalších. 

Na soupisce pro příští rok jsou jen čtyři Rusové. Kromě Zakarina také Maxim Bělkov, Pavel Kočetkov a Vjačeslav Kuzněcov. Je to jasný důkaz špatné situace v ruské cyklistice. Ruští závodníci nejsou příliš úspěšní mezi profesionály a zhoršují se i v mládežnických kategoriích. V první dvoustovce světového žebříčku je jen Ilnur Zakarin. Dalším závodníkem je až 239. Sergej Šilov z Lokosphinx. A ve WorldTour letos bodovalo jen pět závodníků. Rusko je na tom opravdu špatně. Katusha Alpecin ale zatím prospívá. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste