Nový začátek Warrena Barguila

03.12.2017 | Marek Matějka

Nový začátek Warrena Barguila

Nejlepší sezónu kariéry má za sebou Warren Barguil, jeden z nejvíce talentovaných mladých závodníků, kterému ale ke světové špičce stále něco chybělo. Předčasně opustil tým Sunweb a překvapivě zamířil o úroveň níž, do domácího celku Fortuneo.

Warren Barguil byl velkou hvězdou v mládežnických kategoriích a v kategorii U23. Vyhrál Tour de l'Avenir a prosadil se hned v první profesionální sezóně, kdy vyhrál dvě etapy na španělské Vueltě. Poté přišlo pár horších let provázených zraněními. A zdravotní problémy ovlivnily i letošní rok. Až do Tour de France paběrkoval, ale zde se vše změnilo. Vyhrál dvě etapy, skončil desátý celkově a stal nejlepším vrchařem. Jeho hodnota raketově vzrostla, ale překvapivé je, že o odchodu ze Sunwebu bylo rozhodnuto už v červnu. Barguil totiž před Tour požádal Sunweb, zda by mohl ukončit smlouvu o rok dříve. Iwan Spekenbrink, šéf týmu, mu vyhověl. Nechtěl držet nespokojeného závodníka a ušetřených 500 tisíc eur investoval do nových závodníků a do prodloužení smlouvy s Tomem Dumoulinem.

Ale proč chtěl Barguil odejít? Hlavním důvodem byla neochota pomáhat jiným lídrům a být omezován týmovými úkoly. Tom Dumoulin v květnu vyhrál Giro ďItalia a očekávalo se, že příští rok pojede na vítězství Tour de France. A Barguil nechce dělat domestika. Chce volnost, v kopcích chce útočit a snažit se o etapy a dresy. Kvůli změně zaměření týmu už dříve odešli Marcel Kittel a John Degenkolb.

Barguil věděl, že Dumoulin bude jednoznačná jednička týmu a bude si jako první vybírat závody. Iwan Spekenbrink sice po Tour de France tvrdil, že nebyl důvod k útěku, protože i Barguil by měl dost prostoru a Dumoulin sám tři třítýdenní závody nezvládne. Takže lze jednoduše spočítat, že i Barguil by svoje příležitosti dostal. Jenže to vše bylo ještě před Vueltou. Zde Barguil neuposlechl rozkazy a nechtěl se vrátit z první skupiny pro Wilca Keldermana. Následovalo okamžité stáhnutí Barguila ze závodu.

V dnešní cyklistice je Barguil výjimečným závodníkem, protože vyloženě ignorovat nařízení týmu a starat se jen sám o sebe, to se tak často nestává. Ale rozhodnutí Sunwebu bylo správné, Barguil byl jen sobecký, o nic důležitého neusiloval. Bylo to však potvrzení nutnosti opustit Sunweb.

Zvláštní však je, že Barguil ve Fortuneu nechce jezdit o celkové pořadí. Nechce dělat domestika a ani lídra na celkové pořadí. To jsou poněkud velké nároky, kterým žádný WorldTour tým nemohl vyhovět. Fortuneo bylo vlastně jedinou možností. Může si vybrat závodní program a usilovat o etapová vítězství na Tour a o dres nejlepšího vrchaře. Fortuneo je pro Barguila přirozeným útočištěm, protože stejně jako on sám i tým pochází z Bretaně. A ta je pro Barguila důležitější, než Francie.

Tým Fortuneo nemá jistotu startu na velkých závodech. Ale vzhledem k přítomnosti Warrena Barguila je téměř jisté, že Fortuneo opět uvidíme na Tour de France a téměř jistá je i účast na dalších významných francouzských závodech. A Barguil už si začal závody vybírat. Debutovat bude v únoru na Kolem Provence. Následně pojede Tour du Haut Var a Classic Sud Ardeche. A prvním velkým cílem bude Paříž - Nice. Barguil má potenciál být dobrý i na ardenských klasikách, ale zatím ho neukázal v závodech. Stejně jako potenciál uspět v celkovém pořadí na Tour. Barguil má v plánu se ještě pár let učit a na vítězství na Tour a dalších velkých závodech jet až bude starší, zkušenější a odolnější.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste