Očekávání pro rok 2017

03.01.2017 | Marek Matějka

Očekávání pro rok 2017

Sezóna roku 2017 je za dveřmi. Nejdříve se pojede australské mistrovství a následovat už budou první australské podniky série WorldTour. Podívejme se tedy, jaká jsou očekávání pro letošní rok.

Vrátí se Alberto Contador na vrchol?

Je to docela zásadní otázka. Dokáže se Alberto Contador vrátit na úplný vrchol? Asi většina expertů, soupeřů a fanoušků už tomu nevěří. Contador je stále špičkových závodník, ale pro příští rok má jediný cíl. A snad příliš ambiciózní cíl - vítězství na Tour de France. To nedokázal už spoustu let. Po přestupu do Trek - Segafredo nechce nic jiného, protože ví, že když se cíleně připraví na Giro či Vueltu, vyhraje. Tour je vyšší cíl.

Dokáže Peter Sagan navázat na loňské výkony?
Sezónu 2016 měl Peter Sagan vynikající. Podle nás se teprve v loňském roce dostal na úplný vrchol a byl nejlepším cyklistou světa.Ale dokáže svoji úroveň udržet? Nebude to snadné. Aby se mu to podařilo, musí vyhrát aspoň jeden monument, pár etap na Tour a ještě nějaký etapák a uspět na Mistrovství světa v Norsku. Všechno je v jeho možnostech a bude vzrušující sledovat, zda se ještě zlepší.

Zvládne Leopold König pozici lídra?
To českého fanouška zajímá asi nejvíce. Jak uspěje Leopold König na pozici lídra týmu BORA - hansgrohe. König povede svůj tým do boje na Giro d'Italia a na Vueltě. Příležitost prosadit se jako lídři budou mít i další čeští závodníci - Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Ale žádný z nich nemá takovou důvěru jako König v Boře na dvou z největších akcích roku. Kromě ohromné příležitosti je to také velká zodpovědnost.

Rozloučí se Tom Boonen ve velkém stylu?

Loni ukončil kariéru Fabian Cancellara, letos to bude jeho největší soupeř a legenda klasik Tom Boonen. Boonen už má svůj konec naplánovaný. Posledním závodem bude Paříž - Roubaix. Královna klasik je také nejdůležitější cíl. Ale Boonen nevzdává předem ani Kolem Flander a další jednorázovky. Největší naději na vítězství má ale určitě na Roubaix. A ukončit kariéru s kamennou kostkou v rukách je dokonalá představa.

Povede se týmu Bahrain Merida dobře?
Vytvořit úplně nový profesionální tým není nic snadného a žádný projekt není úspěšný od startu. V případě týmu Bahrain Merida je to ještě o něco složitější. Tým nemá od počátku své existence dobrou pověst, kvůli svému zakladateli a majiteli, princi Nasserovi. Tým může být sportovně rychle úspěšný, záleží především na Vincenzu Nibalim, ale také nemusí. Přesvědčit fanoušky, aby týmu věřili, bude těžší.

Bude mít Chris Froome na Tour de France konkurenci?
Chris Froome se nijak netají tím, že vyhrávat na Tour de France ho baví, a proto nehodlá měnit svůj závodní program. Tour je hlavní cíl sezóny a většina jeho soupeřů se obává, že není možné jeho, ani tým Sky, porazit. Pořadatelé Tour se mu snaží obhajobu ztížit, ale i pro nás je jasným favoritem a otevřeně ho k souboji vyzývají pouze Alberto Contador a Nairo Quintana. Ale i Kolumbijec chce zkusit přidat Giro, pro jistotu. Froome si totiž další vítězství nejspíš vzít nenechá.

Vyhraje Greg Van Avermaet konečně monument?

Nejlepší belgický cyklista loni uspěl na nečekaných místech. Vyhrál Tirreno-Adriatico a Olympijské hry, ačkoliv trasa těchto závodů mu neměla vyhovovat. Na klasikách, svých oblíbených závodech, se nemohl předvést kvůli zranění. Van Avermaet patří mezi nejlepší klasikáře, ale chybí mu celkem zásadní vítězství na větší klasice. Domácí fanoušci už jej chtějí vidět na nejvyšším stupni, ale konkurence je na monumentech ohromná a nebude snadné porazit hvězdy v čele s Petrem Saganem.

Vrátí se Alexander Kristoff a John Degenkolb na špičku?

Dvojnásobní vítězové monumentálních klasik Alexander Kristoff a John Degenkolb nebudou na sezónu 2016 vzpomínat v nejlepším. Degenkolb si prošel těžkým obdobím po těžkém zranění a Alexander Kristoff zase na největších závodech nedokázal vítězit. Degenkolb je připraven vrátit se v plné síle v novém dresu týmu Trek - Segafredo. A nechce nic jiného, než vyhrát aspoň jeden monument a další závody. V podstatě stejné cíle má Kristoff a také další klasikáři, včetně Zdeňka Štybara. I ten má za sebou slabší rok a další sezóna pro něj bude hodně důležitá i kvůli vyjednávání o nové smlouvě.

Skončí rozpory mezi UCI, pořadateli a týmy?
Odpověď na tuto otázku je celkem jasná. Rozpory neskončí, protože zájmy týmů a pořadatelů jsou odlišné a UCI není dostatečně silný regulátor. Spory ohledně reforem cyklistiky a organizace budou určitě pokračovat.

Foto Sirotti, BORA - hansgrohe, Trek - Segafredo, Quick-Step FloorsMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


paja
Zajímavý článek, díky za něj. Napadají mě i některá další možná očekávání pro rok 2017. Např. jaká bude situace ohledně testování a zavádění novinek v materiálu (kotoučové brzdy, systémy řazení nových výrobců, ...), nebo otázka nového kalendáře závodů a jejich hodnocení. S některými Vašimi myšlenkami uvedenými v článku lze zároveň polemizovat. Např. s myšlenkou, že pokud se Alberto Contador cíleně připraví na Giro nebo Vueltu, vyhraje je. Alberto je výborný závodník, mám rád jeho způsob závodění, ale osobně si myslím, že doba jeho největší slávy je pryč a na zmíněných závodech by hypoteticky měl minimálně srovnatelné soupeře - Nibali, Quintana, Chaves, Bardet, možná bratři Yatesové. Každopádně se zase máme na co těšit.
03.01.2017 8:51:33
G.P.
Contíkovi to v tom dresu s nápisem TREK móóóóc sluší! No, a Peťko samozrejme vyhrá všetkých 8 momumentov, či koľko ich je do frasa...
04.01.2017 8:46:52