Ondra Cink Tour nedojel

22.07.2017 | Libor Matějka

Ondra Cink Tour nedojel

A myslím si, že neměl vůbec startovat, nebo odstoupit mnohem dřív. Pro své vlastní dobro. Pro ideální rozvoj svého ohromného talentu.

Byl to raketový vstup mezi silničářskou elitu, byl to vůbec raketový vstup mezi silničáře, ale nebylo toho příliš na první sezónu bikera?

Všechny nás mile překvapilo, jak dobře si vede český biker mezi silničáři a tým ho nasadil hned do prvního, už lednového závodu v Austrálii. Jenže měl se sám brzdit a brzdit jej měl i tým.

Ondra zastával v horských kolech tvrdý anaerobní trénink, bez zbytečného najíždění silničních kilometrů a budování aerobní vytrvalosti. V MTB to jde a je to trend, ale pro silniční závody je důležitá aerobní vytrvalost, posunout ji na co nejvyšší tepové a wattové hodnoty. To v MTB (prý) není tak důležité.

S dobrou anaerobní výkonností lecos přečkáte a v boji s konkurencí vyřešíte jízdou ve vyšších výkonnostních pásmech, jenže je to devastující. A všichni silničáři se toho bojí jako čert kříže. Opravdu to není legrace. Od jara jel hned několik těžkých etapáků a ve všech zajel velmi dobře. Po Kolem Romandie měl delší závodní pauzu, až do Kolem Švýcarska. Načerpal nové síly, ale nepřišla Tour moc brzy? 

Přál jsem Ondrovi dobrou první silničářskou sezónu, ale nedoporučoval mu start na některém ze závodů Grand Tours, natož na Tour de France. Psali jsme o tom v tomto v článku 21. února:

"Asi bych se být v jeho kůži vyhnul třítýdennímu etapovému závodu, především proto, že neví jak na tom bude v aerobních vytrvaleckých parametrech, které jsou pro silničáře velmi důležité. Nebylo by nejlepší tuto zkoušku podstoupit rovnou v některém těžkém závodě."

Ale je to těžké, euforie z prvních dobrých startů mezi silničáři byla určitě obrovská. A dostat se na Tour de France hned v prvním roce mezi silničáři je obdivuhodné. Na Tour neměl po rychlém odstoupení Iona Izagirreho příliš týmových úkolů, přesto to pro něj byla těžká zkouška. 

Sám chtěl, média jej masírovala, jak je to bezvadné a ohromující. Jenže Ondru provázely na Tour zdravotní problémy. A snadno odhaduji, že z přetížení organismu a to z celé sezóny, nyní k tomu Tour de France. Vynikající anaerobní výkonnost jej držela na dobré úrovni v závodech, ale také od ledna ničila jeho tělo a zdravotní problémy v posledních dnech na Tour jsou jen vrcholem ledovce, tohle opravdu nebyla legrace a start na Tour, která je navíc tak mediálně vyhraněná a kdy ztrácejí soudnost nejen závodníci, ale i týmoví manažeři a trenéři, je zrádná.

Povzdechy fanoušků, že to bylo tak blízko dokončení, že je to škoda, nezastávám. Měl vzdát mnohem dřív, hned jak měl problémy se zdravím a otoky. A je jedno, že se jednalo o Tour de France. Přetížené koleno a bolesti s ním spojené nelze brát na lehkou váhu. 

Doufejme, že tělo řeklo dost s dostatečným předstihem a snazší zbytek letošní sezóny vrátí Ondru Cinka do dobré formy v roce 2018. Kdy bude opět o hodně silnější a zkušenější. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


cioran-m
Ano, to je dobře napsáno.
31.07.2017 16:20:06