partner

Osm kolumbijských závodníků přistiženo na doping

28.11.2017 | Marek Matějka

Hned osm závodníků bylo pozitivně testováno na zakázanou látku CERA EPO v průběhu etapového závodu Kolem Kolumbie. Jedním z přistižených je i mistr Kolumbie kategorie U23.

Závod Kolem Kolumbie je tradičním podnikem, který má pověst jednoho z nejtěžších závodů na světě. A v porovnání s evropskými závody je i nezvykle dlouhý, má celkem dvanáct etap. Ale nejde jen o těžkou trať v horách a spoustu etap, mimořádně těžká je i konkurence. A vzhledem k tomu, že se jedná o závod jen 2. kategorie, je to mírně řečeno podezřelé.

Není tedy divu, že během letošního ročníku byly zakázané látky odhaleny u osmi závodníků. A všichni až na jednoho měli v krvi stejnou látku, konkrétně EPO 3. generace (CERA). Pozitivní na zakázané látky jsou Luis Alberto Largo Quintero, Edward Fabian Diaz Cardenas, Jonathan Felipe Paredes Hernandez, Fabio Nelson Montenegro Forero, Luis Camargo Flechas, Oscar Soliz Vilca a Robinson Lopez (všichni CERA) a Juan Carlos Cadena Sastoque byl testován na steroidy.

Největší pozornost upoutal případ Robinsona Lopeze. Ten se stal mistrem Kolumbie v kategorii U23 a byla mu předpovídána velká budoucnost mezi profesionály v Evropě. K té ale už nejspíš nedojde. Dvacetiletý cyklista dojel na Kolem Kolumbie na 14. místě a byl vyhlášen nejlepším mladým závodníkem.

Lopez získal angažmá v italském kontinentálním týmu Unieuro - Trevigiani. Lopezovi a všem ostatním, pokud budou mít pozitivní i vzorek B, hrozí zákaz závodění na čtyři roky. Závod Kolem Kolumbie nebude příští rok zařazen do mezinárodního kalendáře UCI a není tedy jistá přítomnost antidopingových orgánů.