Pět nových žadatelů o licenci ProConti

14.10.2017 | Marek Matějka

Pět nových žadatelů o licenci ProConti

Počet týmů s profesionální licencí se příští rok pravděpodobně zvýší. WorldTour týmů zůstane 18, ale profesionálních kontinentálních celků by mělo být nejspíš 26. Pět týmů žádá o licenci poprvé.

Současných 18 WorldTour týmů má už od loňska jistotu, že licenci na rok 2018 dostane. Neopakují se tak obavy týmu Dimension Data, který loni skončil v žebříčku a poslední a podle tehdejších návrhů tak měl sestoupit do druhé divize. Všechny týmy licenci dostanou, pokud prokážou dostatek financí. 

V druhé divizi je to zajímavější. Letos s profesionální kontinentální licencí jezdily 22 týmy, současných žadatelů je 26. Pět týmů žádá poprvé, brazilský celek Funvic už o licenci nežádá. A které týmy se hlásí nově? Hned tři jsou americké, jeden baskický a jeden francouzský. 

Důvod, proč profi licenci chtějí tři americké týmy, je zcela zřejmý. Axeon Hagens Berman, Rally a Holowesko Citadel se chtějí dostat na Kolem Kalifornie, které je nově ve WorldTour a je to nejdůležitější závod roku ve Spojených státech. Dokud byl závod v kategorii HC, mohli pořadatelé zvát i kontinentální týmy, ale ve WorldTour to už nejde, ačkoliv od UCI letos ještě dostali výjimku. Žádnou jinou ambici tyto celky pravděpodobně nemají. A v Evropě je proto o moc víc neuvidíme. 

Baskický celek Euskadi - Murias chce navázat na slavnou minulosti týmu Euskaltel, který býval v první divizi a podporoval baskickou cyklistiku. Na takovou úroveň se Euskadi - Murias ještě ani zdaleka nedostal, ale postup mezi profesionály je krokem kupředu. 

Nový francouzský tým Vital Concept přebral sponzora týmu Fortuneo. Šéfem je Jerome Pineau, bývalý dlouholetý profesionál, závodník Quick-Stepu. Pineau nalákal sponzora na lídra Bryana Coquarda, který skončil v Direct Energie. Cíl týmu pro první sezónu je jasný - dostat se na Tour de France. To ale nemusí být jisté, nebo snadné. Druhodivizních týmů z Francie je hodně. Fortuneo - Oscaro má trumf v osobě Warrena Barguila, takže pozvánku by měl mít jistou. Zbývají tři pozvánky na čtyři týmy: Cofidis, Direct Energie, Vital Concept a Delko Marseille Provence KTM. 

Cofidis by také neměl mít problém pozvánku dostat, na to je příliš bohatý. Direct Energie měl problémy se sponzory, těžko říct, jak na tom je tým nyní, ale ze sportovního hlediska na Tour patří. Lilian Calmejane je novou francouzskou hvězdou a Sylvain Chavanel chce překonat rekord v počtu účastí na Tour. Delko Marseille Provence KTM je outsiderem, na Tour se pravděpodobně nedostane. A smůlu asi mají i zahraniční týmy, třeba Wanty Groupe Gobert, letošní účastník.

Zatím jediným týmem druhé divize, který má jistotu účasti na nějaké Grand Tour je Androni Giocattoli. Tým Gianniho Savia totiž vyhrál italský pohár - Coppa Italia a to mu zajistilo místo na startu. Letos tento tradiční celek příležitost nedostal a ohrozilo to jeho existenci. Ale sezóna se podařila a Androni se tak na start Gira vrací. Na Giru jistě uvidíme i Israel Cycling Academy, takže zbývají dvě místa, jedno si pravděpodobně zaplatí Gazprom, zbylé asi dostane nějaký italský tým, Bardiani, nebo Wilier. Polský tým CCC Sprandi Polkowice příští rok nejspíš žádný třítýdenní závod nepojede. 

Na Vueltě je pravděpodobný start Cofidisu, který je sponzorem závodu, domácího celku Caja Rural a další místa jsou nejasná. A.S.O. nejspíš pozve některý tým, který s nedostane na Tour de France, jako cenu útěchy. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


fošumka a cigoušek
Profi licenci dostane určitě taky Tým RSW z Welsu - pánové Grossek a Wisiak (mám u nich job-tak o tom něco vím) Cigi
17.10.2017 23:31:42