Poels a Kwiatkowski vyhráli v Andalusii a Algarve

15.02.2018 | Marek Matějka

Poels a Kwiatkowski vyhráli v Andalusii a Algarve

Tým Sky vyhrál oba horské dojezdy na etapových závodech Kolem Andalusie a Kolem Algarve. Zatímco ve Španělsku zvítězil Wout Poels, v Portugalsku byl nejlepší Michal Kwiatkowski.

Poels vede na jihu Španělska 

Závod Ruta del Sol v jihošpanělské Andalusii zavítal do kopců a dojezd na nepříliš dlouhém, ale strmém stoupání Alto de Allanadas bylo velmi zajímavé. O etapové vítězství se totiž utkali specialisté na kopcovité klasiky a vrchaři, především výtečný výkon Tima Wellense překvapil. 

Ale vezměme to postupně. Do úniku na začátku etapy vyrazila skupina devíti závodníků, které stahoval především tým Astana. Kazaši byli velmi ambiciózní a měli připraveny dva lídry - Luise Leona Sáncheze a Jakoba Fuglsanga. V úniku vydržel nejlépe Španěl Diego Rubio (Burgos - BH), kterého favorité dostihli až v cílovém výjezdu, v nejtěžších pasážích kopce. 

Stoupání Allanadas měří 5,4 kilometru, ale to nejtěžší přišlo na posledních třech kilometrech. Zde už závodili i největší favorité na celkové pořadí. Jako první se zvedl Jakob Fuglsang a stíhat se ho vydal Mikel Landa (Movistar) s Timem Wellensem (Lotto Soudal) na zadním kole. K nim se poté přidal Wout Poels (Sky) a další závodníci. Problémy měl Chris Froome (Sky), který se do prvni skupiny opakovaně vracel, ale nedokázal se dlouho udržet. 

Aktivní byl především Tim Wellens. Belgičan zaútočil 1400 metrů před cílem a vytvořil si dobrý náskok, který musela stahovat Astana. Po něm nastoupil Poels a se Sánchezem dojeli Wellense. Vzápětí je dostihli i Mikel Landa a Fuglsang. Několik stovek metrů před cílem se naposledy zvedl Wout Poels a agresivním nástupem si vytvořil dostatečný náskok, který udržel až do cíle. Dvě sekundy za ním dojeli Luis Leon Sánchez a Tim Wellens. Mikel Landa a Jakob Fuglsang ztratili čtyři sekundy. Se ztrátou 17 sekund dojel Marc Soler (Movistar) a 27 sekund po svém týmovém kolegovi proťal cílovou pásku Chris Froome. 

Daniel Turek (Israel Cycling Academy) dokončil na 58. místě se ztrátou 4:36. Celkově je 79. 

Rozdíly v průběžném pořadí jsou velmi malé. Poels vede s náskokem dvou sekund před Sánchezem a Wellensem. Mikel Landa a Jakob Fuglsang ztrácejí čtyři sekundy. 

Thomas novým lídrem Kolem Algarve

Na jihu Portugalska byla připravena etapa s cílem na vrcholu stoupání Fóia a podle předpokladů se rozhodlo ve spurtu malé skupiny vrchařů. V tom byl jasně nejlepší Michal Kwiatkowski, ale dres pro lídra celkové klasifikace nepřevzal. V Algarve se totiž neudělují časové bonifikace v cíli etap a novým lídrem proto je Geraint Thomas (Sky), který dojel na třetím místě. 

V dlouhém úniku 2. etapy se překvapivě objevil i John Degenkolb (Trek-Segafredo). Německý sprinter a klasikář chtěl především dobře potrénovat, protože jiný význam účast v úniku neměla. To neplatilo o jiném členovi skupiny uprchlíků. Američan Ben King (Dimension Data) posbíral čtyři vrchařské prémie a dostal se do vedení této soutěže. King také vydržel nejdéle na čele závodu, společně s Rakušanem Lukasem Pöstlbergerem (BORA-hansgrohe) byli dostiženi devět kilometrů před cílem. 

To už se stoupalo do cíle. Dvakrát nastoupil Vasil Kirijenka (Sky) a dlouho se v mírném stoupání držel před všemi favority. Sky kontroloval průběh závodu, vepředu byl Kwiatkowski, Thomas a také Kenny Elissonde. Kirijenku se vydali stíhat Sam Oomen (Sunweb) a Valerio Conti (UAE Emirates). Brzo ale byli dojeti zrychlující skupinou favoritů a to samé potkalo i Kirijenku. Bělorus byl dostižen kilometr a půl před cílem. Skupinu poté vedl Kenny Elissonde, pracující pro své lídry. Taktika Sky byla vynikající a účinná.

Do spurtu najížděla docela početná skupina, ale jen málo z nich mělo síly na spurt. Začal Michal Kwiatkowski a reagoval loňský vítěz na Fóie Daniel Martin (UAE Emirates), za kterým se vyvezli Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a Geraint Thomas. Na Martina zbylo čtvrté místo, pátý skončil Jaime Roson (Movistar). Tito všichni měli stejný čas, šestý Patrick Konrad (BORA-hansgrohe) přivezl do cíle druhou část skupiny se ztrátou třech sekund. Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) projel cílem na 37. místě a ztratil 1:03. Celkově je 32. se stejným odstupem. 

Díky lepšímu součtu umístění vede Geraint Thomas, druhý je Jaime Roson, třetí Michal Kwiatkowski, čtvrtý Daniel Martin a pátý Bauke Mollema. 

V pátek závod pokračuje dvacet kilometrů dlouhou individuální časovkou, která zásadně změní celkové pořadí. 

Foto Sirotti, Volta ao AlgarveMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste