Případ Rumšasovi

03.10.2017 | Marek Matějka

Případ Rumšasovi

Pamatujete si na litevského cyklistu Raimundase Rumšase, vítěze Kolem Lombardie a třetího muže Tour de France 2002? Možná si vzpomenete i na jeho manželku Editu, která byla zadržena, když v autě převážela spoustu zakázaných dopingových látek. Letos v květnu zemřel za nevyjasněných okolností jejich syn Linas, také cyklista. A v září byl druhý syn Raimondas mladší pozitivně testován na růstový hormon.

Nezdravá fascinace cyklistikou a drogami tuto rodinu provází už velmi dlouho. Raimondas Rumšas mladší byl při mimosoutěžní kontrole 4. září pozitivně testován na růstový hormon GHRP-6. Čtyři měsíce poté, co byl nalezen mrtvý jeho bratr Linas, také cyklista. Test byl proveden v domě Rumšasů nedaleko města Lucca v Itálii. Zároveň byla kvůli vyšetřování smrti Linase provedena i prohlídka domu. Nalezeny byly různé látky: insulin, léky proti bolesti, další léčiva a injekční stříkačky. Italská policie podle italského tisku vyšetřuje kvůli smrti Linase celkem pět lidí.

Linus i Raimondas mladší závodili v Itálii v kategorii U23. Výsledky vyšetřování zatím nejsou známy, ale policie má podezření, že smrt Linase je spojena se zakázanými látkami. Raimondas mladší byl ze sourozenecké dvojice o něco úspěšnější. Reprezentovali Litvu na mezinárodních závodech a jak uvedl cyclingnews.com, Raimondas mladší jezdil za úspěšný tým Soligo Amaru' Palazzago Sirio, ale od smrti bratra Linase závodil nezávisle na svém týmu. Tak se aspoň italský tým hájí.

Rodiče obou cyklistů mají za sebou bohatou dopingovou minulost. V roce 2002 byla Edita Rumšas zadržena, když převážela zakázané látky. Vracela se do Itálie z Tour de France, kde Rumšas dojel třetí celkově. O téměř čtyři roky později byli Edita i Raimondas Rumšasovi podmíněně odsouzeni k trestu odnětí svobody na čtyři měsíce. Mezitím však už Rumšasova profesionální kariéra skončila. Byl totiž pozitivně testován na EPO na Giro ďItalia 2003. Jeho touha závodit na kole byla však příliš silná a Rumšas ještě několik dalších let vyhrával italská amatérská Gran Fonda. Účastnit se hobby závodů, jakožto bývalý profesionál usvědčený z užívání dopingových látek, je opravdu velmi zvláštní, až nevkusné.

Rumšasovi k silniční cyklistice přivedli i své děti. Ale předali jim i své návyky a názory. Linas a Raimondas mladší byli a jsou dospělí lidé, zodpovědní za své činy, ale není pochyb o vlivu rodičů. Radit svým dětem brát kvůli sportu zakázané látky už v mládežnických kategoriích, to je výjimečně odpudivé.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste