Quick-Step v příštím roce omládne

04.10.2017 | Marek Matějka

Quick-Step v příštím roce omládne

Jeden z nejúspěšnějších týmů světa uzavřel soupisku na sezónu 2018. Poslední posilou je kolumbijský sprinter Alvaro Hodeg. V týmu pokračují i Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

Tým Quick-Step Floors má za sebou mimořádně úspěšný rok. Philippe Gilbert vyhrál monument Kolem Flander a klasiku Amstel Gold Race, jezdci v modrých dresech vyhráli 16 etap na závodech Grand Tours, Bob Jungels vyhrál bílý dres na Giro ďItalia a Fernando Gaviria na stejném závodě vyhrál bodovací soutěž. Zatím jezdci belgické sestavy získali 51 vítězství, z nichž 26 bylo na úrovni WorldTour. Byl to ale také také rok dlouhého a nakonec i úspěšného vyjednávání o nové sponzorské smlouvě.

Společnost Quick-Step Floors se nakonec nechala přemluvit a zůstala hlavním sponzorem, ačkoliv v plánu bylo skončit společně s Tomem Boonenem. Belgičan ukončil svoji kariéru letos na jaře a společnost Quick-Step Floors s ním byla dlouho spojena. Ale úspěchy týmu výrobce podlah přesvědčily. Klíčový byl úspěch Philippa Gilberta na Kolem Flander, ale také výkony na třítýdenních etapových závodech.

Tým je pro několik dalších let zachráněn, ale některé opory odešly za lepšími penězi do jiných. Quick-Step Floors nejspíše nemá horší rozpočet, než měl v posledních letech, ale hodnota některých jeho jezdců vzrostla a nebylo možné je udržet. Navíc se v jednom dresu koncentrovalo hned několik lídrů a už hrozily i konflikty při určení lídrů na velké závody.

Patrick Lefevere, šéf týmu, proto musel zvolit jasnou strategii dalšího vývoje a logicky vsadil na mladší a levnější závodníky, ale s velkým potenciálem. Nechal odejít Marcela Kittela do Katusha Alpecin, kde toužili po německém lídrovi. Nechal si mladšího a nadějnějšího Fernanda Gaviriu. Kolumbijec měl výtečnou sezónu, vyhrál čtyři etapy na Giro ďItalia a příští rok se chystá na debut na Tour de France. Kittel se nechtěl dělit o roli sprintera a proto odešel za lukrativním angažmá. Nešlo tedy jen o peníze, ale i o sportovní podmínky.

Odešel i Daniel Martin, lídr na celkové pořadí Tour de France a na ardenské klasiky. Irský vrchař dostal nabídku z UAE Emirates a přijal. V Quick-Stepu neměl nikdy příliš velkou podporu, protože tým se soustředil na rovinaté etapy a sprinty, kde je mnohem větší pravděpodobnost úspěchu. Martin byl výraznou postavou týmu, ale nebyl nijak zvlášť úspěšný. Nevyhrál žádnou klasiku, ani celkové pořadí etapového závodu. Jen dvě etapy na Kolem Katalánska a jednu na Kolem Algarve. Jeho odchod proto tolik nebolí.

Více příležitostí na velkých závodech si přál Matteo Trentin, ale v Quick-Stepu s tím nemohl počítat. V Orica-Scott bude lídrem na kostkové klasiky a ve spurtech. V belgickém týmu je příliš závodníků lepších v obou případech. Rozloučil se i jeho krajan Gianluca Brambilla. I ten jde za větší svobodou, v Trek - Segafredo bude lídrem na některých závodech a chtěl by na pódium Giro ďItalia.

Překvapil odchod Juliena Vermota do Dimension Data. Vermote byl v Quick-Stepu ryzím domestikem, mužem pro úvodní stovky kilometrů. Nebyl rozdílovým jezdcem, ale platným týmovým hráčem. A v týmu si ho moc přál Mark Cavendish, takže 28letý závodník po sedmi letech odchází. Ačkoliv je Vermote výborným cyklistou, nebude problém ho nahradit. Jeho roli může ihned převzít třeba Tim Declercq, nebo jiní tempaři.

O tom, že Quick-Step na příští rok oslabil hlavně v kopcích, svědčí také odchod Davida de la Cruze. Španěl má za sebou úspěšnou sezónu, vyhrál etapy na Paříž - Nice a Kolem Baskicka. Zaujal tým Sky, kde se zařadí mezi domestiky do kopců. Pochybujeme, že by dostal nějakou větší příležitost. Možná na kratších etapových závodech, v třítýdenních se neosvědčil.

Končí také Eros Capecchi, Jack Bauer (Orica-Scott) a Martin Velits. Slovenský cyklista po roce nasleduje svého bratra Petra a končí s profesionální kariérou. 32letý cyklista končí po jedenácti letech v profesionálním pelotonu.

Zatímco na odchodu je deset cyklistů, nováčků sem míří jen sedm. Týmy WorldTour už nemusejí mít tak široké kádry, protože v příštím roce stačí osm závodníků na každou Grand Tour. A Lefevere se rozhodl, že bude investovat do mladých závodníků. To se mu v posledních letech podařilo, lídry vychoval z Fernanda Gavirii, Boba Jungelse, Juliana Alaphilippa, či Mattea Trentina. Právě Gaviriu, Jungelse a Alaphilippa si nechal jako nové klíčové muže.

Proto posiloval mezi jezdci kategorie U23. Přijdou hned čtyři. Alvaro Hodeg je kolumbijský sprinter, který se bude učit od svého krajana Gavirii. Ale Hodeg už umí hodně, vyhrál etapu na Tour de l'Avenir a jako stážista už letos pár závodů za Quick-Step jel. Je dalším z objevů Joxeana Fernandeze Matxina, vyhledávače talentů pro belgický celek.

Dále přijde Fabio Jakobsen, klasikář, sprinter a nizozemský mistr U23, člen závodní akademie SEG. I Jakobsen vyhrál etapu na Tour de l'Avenir. V kategorii U23 byl velmi známý a výrazný, není divu, že se už nyní dostal do týmu WorldTour. Dalšími debutanty v profesionální cyklistice budou vrchaři Jhonatan Narvaez a James Knox. Ekvádorec Narvaez má za sebou angažmá v Klein Constantia a Axeon Hagens Berman, ve dvou prestižních týmech orientovaných na výchovu mladých závodníků. Narvaez ale není jen vrchař, je dobrý v podstatě ve všem. Je považován za mimořádný talent, zájem o něj měl i Movistar, ale Matxin ho přesvědčil k přestupu do Quick-Step Floors.

Brit James Knox jezdil dva roky za celek Wiggins a nejlépe se cítí v kopcích. Druhý dojel na Lutych - Bastogne - Lutych U23 (zde byl lepší jen Belgičan Bjorg Lambrecht, posila týmu Lotto Soudal), druhý v horské etapě Tour de l'Avenir a šestý byl v celkovém pořadí Závodu míru U23. Návratem ztraceného syna je příchod Floriana Senechala, který jezdil za český Etixx, ale poté odešel do Cofidisu. Talentovaný klasikář byl ve francouzském týmu čtyři roky, ale jeho kariéra neměla tak slibný vývoj, jak si asi sám představoval.

Největší posilou je však italský sprinter Elia Viviani. Ten kvůli nabídce Quick-Stepu přerušil smlouvu se Sky a v belgickém týmu bude vyvoleným sprinterem pro Giro ďItalia. Viviani ve Sky nedostával tolik příležitostí, kolik by si přál. V Quick-Stepu má slíbený prostor. Viviani bude sprinterskou dvojkou za Gaviriou, ale stále si oproti Sky o hodně polepší. K dispozici by rychlým jezdcům Quick-Stepu měl být i zkušený rozjížděč Michael Mørkøv, který překvapivě nenásledoval svého kamaráda Alexandra Kristoffa do UAE Emirates, ale zamířil do Belgie.

Kdo tedy budou lídři Quick-Step Floors pro rok 2018? Na severské klasiky je jasnou volbou Philippe Gilbert, ale zaskočit za něj můžou i Niki Terpstra, Yves Lampaert a Zdeněk Štybar, ale více klasik chce jezdit i Fernando Gaviria. Gilbert a Gaviria budou lídry i pro Milán - Sanremo. A v ardenských a kopcovitých klasikách je jasnou jedničkou Julian Alaphilippe. Ale ambice má i Petr Vakoč, který musí rychle zapomenout na letošní nepovedenou sezónu.

Pro celkové pořadí třítýdenních etapových závodů v Quick-Stepu zbyl jen Bob Jungels, ale jezdcem na celkové pořadí by se rád stal i vrchař Enric Mas.

Quick-Step Floors pro rok 2018 o něco omládl, trochu zeslábl, ale stále se bude řadit k nejnebezpečnějším týmům světa. Bude zajímavé sledovat, jak se bude dařit mladým lídrům.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste