Richard Carapaz zvítězil v 8. etapě Giro ďItalia

12.05.2018 | Marek Matějka

Richard Carapaz zvítězil v 8. etapě Giro ďItalia

Ekvádorec Richard Carapaz vyhrál 8. etapu Giro ďItalia s cílem na vrcholu stoupání Montevergine di Mercogliano. Velmi agresivním útokem na posledním kilometru unikl pelotonu a zvítězil s náskokem 7 sekund před Davidem Formolem.

Etapa byla soubojem mezi skupinou uprchlíků a pelotonem. Ve velmi rychlém cílovém stoupání na sebe favorité na celkové pořadí neútočili, jediný Richard Carapaz (Movistar) měl odvahu a vyplatila se. Etapu vyhrál a posunul se na 8. příčku celkového pořadí a polepšil si v soutěži do 25 let, kterou vede. 

V 17 kilometrů dlouhém stoupání hustě pršelo a jelo se velmi rychle, na což v jedné zatáčce doplatil Chris Froome (Sky), který upadl, ale rychle se vrátil na kolo a nic neztratil. Favorité byli pasivní a v celkovém pořadí se tedy nic zásadního nezměnilo. 

Průběh etapy

Přes 150 kilometrů před cílem unikla sedmička cyklistů ve složení: Jan Polanc (UAE Emirates), Matej Mohorič (Bahrain Merida), Matteo Montaguti (AG2R La Mondiale), Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal), Koen Bouwman (LottoNL Jumbo), Davide Villella (Astana) a José Rodolfo Torres (Androni-Sidermec). 

Skupina si vytvořila až sedm minut náskoku a zdálo se, že tentokrát peloton o etapu nebude mít zájem. Jenže 25 kilometrů před cílem odstartovali v hlavním poli velkou stíhačku a postupně likvidovali náskok uprchlíků. 

11 kilometrů před cílem, už v cílovém stoupání, zůstali na čele Mohorič, Polanc, Bouwman a Montaguti. Jejich náskok však klesl na 1:10. Peloton táhl tým Mitchelton-Scott, především Jack Haig, v popředí byl vidět i Roman Kreuziger. Vedoucí skupina v rychlém kopci vzorně spolupracovala a nenechala se dostihnout zadarmo. 

5,5 kilometru před cílem upadl v pravotočivé zatáčce Chris Froome. Do pelotonu se rychle vrátil a poslal své domestiky na čelo, aby měl jízdu více pod kontrolou. 4 kilometry před cílem zaútočil Koen Bouwman z první skupiny a pokračoval sám. A nejel vůbec špatně. Dostižen byl až kilometr před cílem Richardem Carapazem. Tomu však nemohl konkurovat, Carapaz jel skvěle a snadno si vytvořil velký náskok. 

Favorité taktizovali, až nedaleko před cílem zrychlil Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), ale soupeře neutrhl a před páskou jej předjel Davide Formolo (BORA-hansgrohe). Čtvrtý skončil Enrico Battaglin (LottoNL Jumbo), pátý Simon Yates (Mitchelton-Scott). 

Yates bez potíží udržel růžový dres, o jedno místo si pomohl Thibaut Pinot, který přeskočil Domenica Pozzoviva (Bahrain Merida) a je čtvrtý. Carapaz poskočil o tři místa na 8. příčku. 

Také nedělní etapa končí na vrcholu stoupání. Cílové stoupání Gran Sasso d'Italia je velmi dlouhé, ale také nepravidelné, trochu strmější je až na posledních čtyřech kilometrech. Ty mají v průměru 8,1 %, maximem je 13 %. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste