Rozhodne Vueltu časovka?

11.09.2018 | Marek Matějka

Rozhodne Vueltu časovka?

Po patnácti etapách Vuelty dělí první čtyři závodníky celkového pořadí jen 43 sekundy. Velmi vyrovnaný závod má před sebou ještě šest etap, z toho tři horské, ale nejdůležitější možná bude individuální časovka.

Letošní Vuelta je mimořádně vyrovnaný a napínavý závod. První čtyři závodníci jsou svou výkonností značně vyrovnaní a po dvou týdnech závodění jsou rozestupy malé. K dramatičnosti také přispívá fakt, že ani jeden z této čtveřice není příliš dobrý časovkář. Přitom časovka může být opravdu zásadní. 

Kopců už mají za sebou cyklisté na Vueltě hodně, ale je pravda, že pouze jeden dojezd byl do opravdu dlouhého a náročného stoupání. V neděli se na Lagos de Covadonga střetli všichni největší favorité a nejvíc z toho vytěžil outsider Thibaut Pinot. Svým vynikajícím výkonem, kdy se i přes náročnost celé etapy zařadil mezi deset nejrychlejších cyklistů Covadongy v historii, se vrátil do souboje o konečné pódium. 

Pinot možná nebyl úplně v centru zájmu vedoucích závodníků, i díky tomu najel půl minuty na soupeře, ale pánové Simon Yates, Nairo Quintana, Alejandro Valverde a Miguel Angel Lopez si nedali nic zadarmo a na vrcholu je dělily jen vteřiny. Nejvíce se před druhým týdnem čekalo od Naira Quintany, jenže kontrolu nad závodem převzal Simon Yates a zatím drží červený dres velmi pevně. Po malých dávkách zvyšuje vedení, především díky svému zrychlení a vsazení a bonifikacím. Po 13. etapě měl náskok jen 8 sekund nad Nairem Quintanou, o dvě etapy později se jeho náskok zvýšil na 33 sekund a to je pořádný rozdíl. 

Quintana si věřil po etapě na La Camperonu, porazil zde i Yatese a sebevědomí předvedl další den na Les Praeres. Ale útočil netakticky daleko před cílem a Yates ho nakonec jasně porazil a srazil mu sebedůvěru. Na Covadonze už se Quintana jen bránil. Dokázal reagovat na každý důležitý útok, ale sám nic nepředvedl. Nejspíš byl na hraně a Yates měl určitě zkusit delší útok. Pokaždé nastoupil jen na pár vteřin a tím samozřejmě nikoho důležitého neutrhl. 

Je logické, že si Yates nejvíce hlídá Quintanu a naopak, od nich se čeká souboj o vítězství, ale do tohoto souboje se pletou další dva cyklisté. Alejandro Valverde překvapivě přežil Covadongu mezi nejlepšími a je celkově druhý, 26 sekund za Yatesem. Movistar si tak stále drží dva cyklisty v popředí a taktickou výhodu z toho plynoucí. Jenže dokáže Movistar početní převahu využít? Bude Valverde riskovat a pomáhat Quintanovi, aby se podařilo zvítězit, nebo se bude snažit udržet pódium? 

Valverde se drží nečekaně dobře, ale favoritem na pódium není, protože jen 17 sekund za ním je Miguel Angel Lopez. Lídr Astany je velmi sebevědomý, použil svůj tým v nedělní etapě ke sjíždění uprchlíků a nastolení rychlého tempa. Věřil si na etapu i na polepšení v celkovém pořadí. Ale nevyšlo to podle plánu. Lopez je agresivním typem závodníka, i díky němu je Vuelta zajímavá, jenže v porovnání s Yatesem určitě v kopcích lepší není a musí zajet skvělou časovku. 

Úterní časovka bude velkým testem výkonnosti a nervů. Na závodníky čekají jen 32 kilometry v lehce zvlněném terénu. Čtyři vedoucí závodníci jsou vrchaři, kteří se v časovkách většinou trápí. Papírově nejlepším je Alejandro Valverde, ale jeho výkonnost je dost nestálá, občas zajede vynikající časovku a jindy vyloženě špatnou.  Yatese, Quintnu a Lopeze většinou při přímm souboji porazil. Potřeboval by zajet jednu z nejlepších časovek kariéry, aby se oblékl do červeného dresu.   

Simon Yates je průměrným časovkářem, ale zlepšuje se. Na chronometr nemá postavu ani váhu, ovšem na Giro d´Italia zvládl souboj s časem velmi dobře. Neočekáváme, že by o dres lídra přišel, ale stát se to samozřejmě může, rozestupy jsou malé.  Quintana a Lopez nejsou v časovce moc rozdílní, oba jsou podprůměrní, ale motivace by je mohla hnát za solidním výsledkem. A naopak pokud někdo z nich časovku nezvládne, vypadne ze souboje o vítězství. 

Další závodníci už mají v celkovém pořadí větší ztráty. Steven Kruijswijk také není kdovíjak vynikající časovkář a ztrácí 1:29, ale minimálně páté místo by měl udržet, možná si i polepší. Překvapením jsou výkony Enrica Mase, i pro něj bude časovka důležitá, ale zatím se mu daří nad očekávání.   

Thibauta Pinota nepochybně povzbudil výkon na Covadonze a umí zajet dobrou časovku. Na stupně vítězů ztrácí 1:27, což je v současné situaci hodně. Časovka mu může pomoci, ale pokud chce na pódium, bude muset útočit i v horách. Každopádně se vrátil do formy a před Mistrovstvím světa v Innsbrucku je to dobrá zpráva pro francouzský národní tým, protože Pinot umí zajet jednorázový závod.   

Dobrým časovkářem kdysi býval Rigoberto Uran. Ale to bylo ještě před přestupem do EF - Drapac. V posledních letech se mu v časovkách vůbec nedaří. Na čelo ztrácí 2:27 a pódium už je dost daleko. V časovce by si měl polepšit Ion Izagirre, který se stále drží v první desítce a postupně mu síly docházejí. Třetí týden pro něj bude kritický, protože zatím nikdy nezkoušel jet Grand Tour na celkové pořadí. Už časovka ukáže, zda mu nějaké síly zbyly.  

První desítku drží Emanuel Buchmann, který je lídrem také poprvé. Buchmannovi pomáhá nevyrovnanost výkonů soupeřů, jakou jsou Tony Gallopin, Wilco Kelderman, Gianluca Brambilla a Fabio Aru. 

Časovka určitě ukáže hodně, ale nejspíš Vueltu nerozhodne. Je ale skvělé, že se v popředí výsledků setkali podobní závodníci a je proto těžké cokoliv předvídat. Čeká nás velmi zajímavý poslední týden. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste