Sagan míří za rekordy

13.06.2017 | Marek Matějka

Sagan míří za rekordy

Peter Sagan má v letošní sezóně ještě dva velké cíle - Tour de France a Mistrovství světa. Zatímco na Tour pojede o etapy a také o šestý zelený trikot, na světovém šampionátu by se mohl stát prvním závodníkem, který získá tři tituly za sebou.

Peter Sagan se po jarní sezóně, která mu z mnoha důvodů nevyšla podle představ, vrátil k závodům v jednorázovce Eschborn - Frankfurt a etapáku Kolem Kalifornie. Tam vyhrál jednu etapu a následně strávil tréninkový kemp ve vysoké nadmořské výšce v Utahu. Do sedla závodního kola opět usedl ve Švýcarsku, na svém oblíbeném závodě Kolem Švýcarska. Ale podobně jako na jaře, ani tady to zatím nevychází. V první etapě s hromadným startem vyhrál Philippe Gilbert a Sagan byl mezi poraženými. I v další etapě se našel lepší závodník, tentokrát jen Michael Matthews. Vítězství v etapě na Kolem Švýcarska není hlavním cílem účasti. Nejdůležitější je dobře se připravit na Tour de France.

Sagan po skvělé loňské sezóně zažívá trochu útlumový rok. Na jaře se velké vítězství nepodařilo a proto bude nutné, nějaké etapy na Tour vyhrát, ale tým BORA-hansgrohe nepanikaří: ,,V týmu jsme s klasikami spokojení. Samozřejmě je škoda, že to nevyšlo, ale byla to spíše smůla. Na Sanremu to bylo těsně, ve Flandrech jel výborně, ale zachytil se o bundu a na Roubaix dvakrát nastoupil a pokaždé měl defekt. Je to smůla, ale stejně se o něm mluvilo nejvíce.", hodnotí první část sezóny Ján Valach, sportovní ředitel týmu BORA-hansgrohe.

Valach absolvuje všechny závody společně s Petrem Saganem v doprovodném voze a byl i u rozhodujících okamžiků jarních klasik. ,,Hlavně na Kolem Flander nás mrzelo, jak to dopadlo. Věřím, že by Peter Philippa Gilberta dojel a jel o vítězství. Zrovna se rozjel a sám říkal, že se cítil skvěle, otevřeli se mu nohy a věřil si. Ale pak zachytil tu bundu a bylo po všem. Ale po loňské sezóně a dvou titulech mistra světa by toho štěstí asi bylo už moc.", dodává Valach.

Nyní se Sagan připravuje na Tour de France, ale ještě předtím ho čeká Mistrovství republiky. Loni pomohl ke slovenskému titulu svému bratrovi Jurajovi, je letos na řadě někdo další ze slovenských cyklistů BORA-hansgrohe? Michael Kolář i Erik Baška by na rovinaté trati vyhrát mohli. Slovenská část týmu se rozrůstá, kromě Saganů, Koláře a Bašky jsou zde i další členové týmu, včetně právě Jána Valacha. Ten už působil v Tinkoffu a od konce loňské sezóny připravoval Boru na postup do WorldTour. ,,Tým se hodně změnil, od podzimu se udělalo hodně práce a stále se musí hodně udělat."

Po šampionátu ve Žiaru nad Hronom následuje Tour, kde pokaždé Peter vyhrál zelený dres bodovací soutěže. Pět účastí a pět zelených dresů. Šesté vítězství by bylo vyrovnáním rekordu Erika Zabela. Sagan se ale soustředí především na etapová vítězství, protože v bodovací soutěži nemá už několik let žádného soupeře. Úspěch na Tour proto neměří úspěchem v bodovací soutěži, ale vítězstvími v etapách.

V letošním ročníku Tour jsou především rovinaté etapy, časovek, ale i vyloženě horských etap moc není. Příležitostí pro sprintery bude dost. Ačkoliv Sagan má radši klasikářské profily etap. Na Tour ale bude mimořádně těžká konkurence nejlepších sprinterů světa a v klasikářských etapách konkurence vynikajících specialistů na klasiky, v čele s Gregem Van Avermaetem. Belgičan má se Saganem velmi dobrou bilanci a pravidelně ho poráží i v přímých soubojích. To nemůže říct v podstatě žádný jiný soupeř. ,,Van Avermaet je hodně tvrdý soupeř. Nesmí se mu nechat ani kousek prostoru, jinak se zakousne do šance a už nepustí. To bylo vidět třeba na Gent - Wevelgem. Je velmi odhodlaný.", říká k věci Valach.

Pro Petra Sagana sezóna samozřejmě neskončí ani po Tour. Následovat bude pravděpodobně stejný závodní program, jako v letech minulých, to znamená buď Vuelta, nebo jednorázovky v Kanadě. Sagan svůj závodní program mění jen minimálně a nechystá se k změnám ani v budoucnu. Na jaře zůstává program stejný už několik let. To znamená, že například na ardenských klasikách ho v blízké budoucnosti neuvidíme. ,,Sanremo, Flandry a Roubaix jsou tak velké a prestižní závody, že nemá smysl něco měnit. Na Ardeny se nechystá, zatím vyhrál jen ve Flandrech, cílem je vyhrát i Sanremo a Roubaix. O žádné změně se neuvažuje", říká Jan Valach.

Hlavní cíl podzimní sezóny je jasný, obhájit titul mistra světa. Získat tři tituly v řadě za sebou by byl mimořádný historický úspěch. A trať v norském Bergenu mu bude sedět. ,,Je to okruh pro klasikáře. Pořadatelé ho připravili pro Alexandra Kristoffa. Když mu to sedne, může vyhrát. Favority jsou i Peter, Van Avermaet, Philippe Gilbert samozřejmě. Ale záležet bude i na počasí. Může svítit slunce a být 15 stupňů a víc, nebo může pršet a být jen málo nad nulou. Zažil jsem v Norsku podobné počasí a je to opravdu velký rozdíl.", doplňuje Ján Valach k trase světového šampionátu, na kterém se loni objela etapa závodu Tour des Fjords.

Každopádně by norská trať měla Saganovi vyhovovat více, než rovinatý okruh v Kataru, kde zvítězil. Peter Sagan se tak v následujících měsících může definitivně zapsat do historie šestým zeleným a třetím duhovým dresem.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Tak Slováci postavili trať mistrovského závodu podle svých lidí. Žádné velké kopce, aby se "chalani" udrželi Doufám, že nějaký přenos v TV bude a že to nebude je saganománie, jak minule na SVK, když projížděli tím stadionem. To se mínil ten spíkr uřvat a muselo se mu v noci o tom jménu zdát.
14.06.2017 9:22:31
G.P.
"Je to smůla, ale stejně se o něm mluvilo nejvíce.", hodnotí první část sezóny Ján Valach Tak, tak - taká malá krajina a taký úspech! :-))
21.06.2017 17:45:28