Sagan se vrátí na Vueltu

14.08.2018 | Marek Matějka

Sagan se vrátí na Vueltu

Po dvou letech absence se Peter Sagan vrátí na start španělské Vuelty. Zatímco loni a předloni dával po Tour de France přednost jednorázovým závodům a krátkým etapákům, letos se vrátí na poslední Grand Tour sezóny.

Peter Sagan neprožívá po Tour de France nejlepší období, proto jeho rozhodnutí startovat na Vueltě docela překvapuje. Na náročné Tour de France tvrdě upadl a bojoval v posledních etapách především sám se sebou. Přesto dovezl do Paříže zelený trikot, už pošesté v kariéře. 

Peter Sagan letos plní plány naprosto přesně. Na jaře měl vyhrát velkou klasiku a vyhrál Paříž - Roubaix a přidal i Gent - Wevelgem. V létě měl vyhrát aspoň jednu etapu na Tour de France a získat zelený dres. Vyhrál hned tři etapy a dres bez problémů získal. Takže má splněno, ale sezóna nekončí a slovenský šampión si vybral na poslední část sezóny Vueltu. 

Po Tour de France hlavně odpočíval, ale vzhledem k povinnostem, které měl, to nebyl ideální odpočinek. Absolvoval tři exhibiční kritéria a poté se přesunul na Mistrovství Evropy v Glasgow. Jenže ve Skotsku se mu nedařilo, 90 kilometrů před cílem odpadl z pelotonu a následně vzdal. ,,Pořád mě hodně bolí záda a boky. Snažil jsem se, ale nebyl jsem v dobré formě a cítil jsem, že bude lepší skončit," řekl Sagan k evropskému šampionátu. 

,,Pořád mám před sebou pár závodů. Jedu Hamburk a Vueltu, tak uvidíme. Budu se snažit být co nejlepší na konci sezóny," dodal Sagan. O víkendu na Sagana tedy ještě čeká Hamburg Cyclassics, nejvýznamnější německý závod. To asi není ideální program vzhledem k závěru roku a nejspíš se jedná především o zájmy týmu BORA-hansgrohe. Sponzoři si Sagana v Hamburku přejí a těžko říct, zda pojede o výsledek. Normálně by mu měl závod hodně vyhovovat. 

Na Vueltě bude hlavní vyhrát nějakou etapu. Poměrně běžně se Saganova účast na Vueltě prezentuje jako příprava na Mistrovství světa v Innsbrucku, ale je třeba dodat, že v Rakousku má Sagan velmi malou šanci uspět. Sagan má objet jen 12 etap Vuelty a poté se připravit na Innsbruck, ale jeho naděje na vrchařské trati jsou malé, proto bude na Vueltě hlavním cílem vyhrát etapy. 

Saganovi jde také o pořadí v žebříčku WorldTour. Tento žebříček není nejdůležitějším cílem, přesto je poměrně prestižní. Sagan nyní vede, má 2684 body, druhý Geraint Thomas má 2524 body a třetí Julian Alaphilippe 2161 bod. Pravděpodobně o vedení nepřijde, to by musel Thomas uspět v celkovém pořadí na Vueltě a nezdá se, že by se do Španělska vůbec chystal. A Alaphilippe by musel mít velice dobrý konec sezóny, což reálné je, ale ztrácí docela dost bodů. 

S Vueltou se Sagan naposledy nerozloučil v nejlepším. Po kontaktu s doprovodnou motorkou spadl a v závodě nepokračoval. Letos bude mít příležitost v hned několika etapách. Úvodní je krátká časovka a druhé etapa je spíše pro vrchaře, ale třetí etapa by měla končit hromadným dojezdem. Zajímavá je i těžká pátá etapa, šestá, sedmá i osmá. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Pořád Sagan, Sagan... Co kdybyste, pane Matějko, uskutečnil rozhovor s Josefem Černým, aby nám vysvětlil své počínání a ME? Co kdybyste se spojil s Leo Konigem, abychom se dozvěděli nějaké zprávy o něm? O Saganovi toho dost čteme na slovenských webech
14.08.2018 18:01:41
K2.40
??????????????????????
15.08.2018 12:39:46
K2.40
.... jsem kdesi četl, že základní slušnost je odpovědět. Ale to už asi neplatí.....
17.08.2018 7:17:23