Sezóna klasik skončila

09.10.2017 | Marek Matějka

Sezóna klasik skončila

Závod Paříž - Tours byl poslední klasikou letošní silniční sezóny. Komu se dařilo nejvíc? Které závody byly nejzajímavější a který tým nejsilnější?

Monumentální klasiky

Milán - Sanremo, Kolem Flander, Paříž - Roubaix, Lutych - Bastogne - Lutych a Kolem Lombardie jsou vrcholy sezóny jednorázových závodů. Každý z těchto závodů vyhrál jiný cyklista, v Sanremu se poprvé radoval Michal Kwiatkowski, ve Flandrech vyhrál svůj už čtvrtý monument Philippe Gilbert, v Roubaix poprvé zvítězil Greg Van Avermaet, v Lutychu byl opět nejlepší Alejandro Valverde a v Lombardii podruhé vyhrál Vincenzo Nibali.

Žádné z těchto vítězství nebylo překvapivé, všechna ale byla zajímavá. Michal Kwiatkowski docela nečekaně porazil ve spurtu Petra Sagana, Philippe Gilbert dotáhl dlouhý únik do vítězného konce, Greg Van Avermaet překonal útrapy a dočkal se svého prvního monumentálního vítězství, Alejandro Valverde byl v Ardenách opět jasně nejlepší, stejně jako Vincenzo Nibali na severu Itálie. Všechny tyto závody však spojuje jedna věc, na všech závodech se na pódium dostali jezdci týmu Quick-Step Floors. Julian Alaphilippe byl třetí na Milán - Sanremo a Kolem Lombardie, Gilbert vyhrál na Ronde, Zdeněk Štybar byl podruhé druhý na Paříž - Roubaix a Daniel Martin nestačil v Lutychu jen na Valverdeho.

V menších klasikách jsme také sledovali vynikající závodění. Do výběru ostatních klasik, jsme zařadili 17 podniků, ačkoliv některé mladší akce se zatím těžko dají nazvat klasikami, například Strade Bianche, nebo kanadské závody, ale všechno to jsou významné jednorázovky:

Omloop Het Nieuwsblad: Greg Van Avermaet
Kuurne - Brusel - Kuurne: Peter Sagan
Strade Bianche: Michal Kwiatkowski
Dwars door Vlaanderen: Yves Lampaert
E3 Harelbeke: Greg Van Avermaet
Gent - Wevelgem: Greg Van Avermaet
Brabantský šíp: Sonny Colbrelli
Amstel Gold Race: Philippe Gilbert
Valonský šíp: Alejandro Valverde
Clasica San Sebastian: Michal Kwiatkowski
Cyclassics Hamburg: Elia Viviani
Bretagne Classic - Plouay: Elia Viviani
GP Québec: Peter Sagan
GP Montréal: Diego Ulissi
Giro dell'Emilia: Giovanni Visconti
Milán - Turín: Rigoberto Uran
Paříž - Tours: Matteo Trentin

Na jaře řádil především Greg Van Avermaet, v rychlém sledu vyhrál čtyři významné jednorázové závody. Philippe Gilbert dokázal výjimečnou Vec, vyhrál na kostkách i na nejvýznamnější klasice, která nepatří mezi monumenty, na svém oblíbeném Amstel Gold Race. Vyhrál zde už počtvrté.

V kopcovitých klasikách byl nejlepší Alejandro Valverde. Své fenomenální jaro završil pátým vítězstvím na Valonském šípu a čtvrtým na Lutychu. Stal se tak historicky nejlepším specialistou na ardenské klasiky a také legendou silniční cyklistiky. Ale ocenění zaslouží i Michal Kwiatkowski. Vyhrál totiž tři různé závody, své oblíbené Strade Bianche, monument Milán - Sanremo a v létě Clasicu San Sebastian.

Nejlepší klasikář sezóny: Greg Van Avermaet (BMC)
O titul nejlepšího klasikáře sezóny se pomyslně střetli Greg Van Avermaet, Philippe Gilbert a Michal Kwiatkowski, ale vítěz je nakonec docela jasný. Greg Van Avermaet má za sebou vynikající jaro. Zbytek sezóny nebyl tak skvělý, ale to nevadí. Čtyři velká vítězství jsou jasné počty. Navíc o vítězství jel i na Kolem Flander. Van Avermaet je podle nás nejlepší klasikář letošní sezóny.

Nejlepší tým: Quick-Step Floors
Týmy BMC a Sky mohou být se sezónou jednorázovek spokojené, ale nejlepší je Quick-Step Floors. Už jsme zmínili, že belgický tým byl na pódiu na všech monumentech, vyhrál čtyři velké jednorázové závody, ale zajímavé je především to, že tým nespoléhá jen na jednoho lídra, ale hned na několik závodníků. Daniel Martin a Matteo Trentin odcházejí, přesto bude Quick-Step silný i příští rok.

Nejlepší závod: Kolem Flander
Tento výběr je nejtěžší. Peter Sagan zařídil skvělý finiš Milán - Sanremo, Paříž - Roubaix bylo velmi dramatické, zajímavé byly i závody Gent - Wevelgem, Strade Bianche a další. Ale nakonec jsme vybrali Kolem Flander. Vlámský závod nikdy nezklame. Philippe Gilbert se už padesát kilometrů před cílem vydal na sólový únik a když už mu šlo o krk, měl pořádné štěstí. Karambol Petra Sagana, Grega Van Avermaeta a Olivera Naesena na Oude Kwaremont ho pravděpodobně zachránil před porážkou. Ale odvážnému štěstí přeje. Philippe Gilbert si toto vítězství rozhodně zasloužil.

Největší překvapení: Gianni Moscon
Mladý Ital je opravdu výjimečným úkazem. Jako jediný jel všech pět monumentů a jako první od roku 2011 je všechny dokončil. Ale navíc zajel i skvělé výsledky. Dojel pátý na Paříž - Roubaix a třetí na Kolem Lombardie. Odlišnější jednorázovky nenajdete. Je Moscon budoucím šampiónem? Tak všestranného cyklistu jsme dlouho neviděli.

Sezóna klasik 2018 odstartuje závodem Omloop Het Nieuwsblad už 24. února.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste