Shrnutí ženské silniční cyklistiky po sezóně 2017

04.10.2017 | Jaroslava Mojžíšová

Shrnutí ženské silniční cyklistiky po sezóně 2017

V sobotu 30. 9. 2017 skončil Český pohár mládeže a žen na silnici, a tak je na místě ohlédnout se za uplynulou silniční sezónou i z pohledu ženských kategorií.

ŽÁKYNĚ:
V tomto roce se zúčastnilo Českého poháru na silnici rekordních 46 startujících a to je výborný pohled do roků následujících, kdy by se nám mohla postupně vytvořit bohatá základna děvčat věnujících se silnici. Už na samotných závodech je vidět, jak jsou děti  doprovázeny svými rodiči, ve velké míře bývalými závodníky a jak  závody svých dětí prožívají. Velký dík patří vedení všech týmů v republice, kteří se o tuto žákovskou kategorii starají a všichni dobře víme, že zodpovědnost na silnicích o děti tohoto věku je ze strany trenérů obdivuhodná. Český pohár v celkovém pořadí vyhrála Gabriela Bártová - SKC Tufo Prostějov z.s. a druhé místo obsadila Dagmar Hejhalová z Dukly Praha, která během roku sváděla vyrovnaný souboj o 1. místo. Na třetím místě skončila Anna Jaborníková z oddílu SPORTCOMPLEX Břeclav a zajistila tak pro svůj tým skvělé umístění v kategorii žákyň.
KADETKY:
V této kategorii se nám ukazují nadějné závodnice, které během roku podávaly stabilní výkony.  Smůlu si vybrala uprostřed sezóny Kristýna Burlová z Dukly Praha, která ze začátku roku vedla Český pohár, ale v jednom ze závodů měla pád a to jí na nějaký čas vyřadilo z tréninku. Na ČP v sobotu v Plzni se znovu vrátila do závodění a v celkovém pořadí obsadila druhou příčku. Naopak ke konci sezóny se začala prosazovat Veronika Jandová z TJ Favorit Brno, která poslední dva závody Českého poháru vyhrála, a tím se dostala do vedení celkového pořadí. Bodově už byla trochu odskočena na třetím místě Anna Součková z Lokomotivy Beroun, která během roku odjela všech šest závodů a stabilními výkony si zajistila skvělé umístění v celkovém pořadí.
JUNIORKY:
V juniorkách si zajistila první místo Markéta Hájková z SKP Duha Lanškroun, talentovaná závodnice, která předvádí již několik let skvělé výkony a je velkým příslibem do budoucna, kde by se mohla prosazovat i v kategorii žen.Totéž lze říci i o dalších závodnicích, kde druhé místo obsadila v celkovém pořadí Petra Ševčíková z Dukly Praha. Svými výbornými výkony si zajistila toto umístění, ale je nutno podotknout, že tato závodnice se věnuje i dráze, a tak neabsolvovala všechny závody ČP. Na třetím místě skončila celkově Kamila Janů z KH Tour - BH Bikes team, letošní mistryně republiky na silnici a svými stabilními výkony se posunula na stupně vítězů.
ŽENY:
Českého poháru se zúčastnilo 34 žen a závody převážně ovládaly závodnice z Dukly Praha, které pravidelně obsazovaly stupně vítězů. Některé ženy se v průběhu roku věnovaly jak dráze, tak závodům MTB, a tak některým závodnicím na celkové pořadí scházely starty v některých závodech. První místo si s přehledem uhájila Tereza Neumanová z Dukly Praha, na druhé místo skočila po posledním závodě ČP v Plzni Melisa van Neck a třetí příčku si svými stabilními výsledky vybojovala Kateřina Mudříková z ACK Stará Ves nad Ondřejnicí.
Je jen škoda, že v České republice momentálně nefunguje stabilní státní reprezence žen na silnici a její nastartování je v nedohlednu. Možná by se zvedla i úroveň silniční ženské cyklistiky u nás, jen musí dát cyklistkám někdo příležitost.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste