Silničářský rytíř Jan Veselý by se 16. června dožil 95 let

05.06.2018 | Jindřich Pulman

Silničářský rytíř Jan Veselý by se 16. června dožil 95 let

Psal se rok 1955, kterým se uzavřela úvodní desítka poválečných let naší cyklistiky. Pro nejvýraznější osobnost našeho sportu tohoto období Jana Veselého, byla tato sezóna zvýrazněna jeho 2. místem v Závodě Míru za G. A. Schurem a našimi modrými trikoty.

Na domácí silnici získal v této sezóně svůj poslední 9. titul mistra ČSR v silničním závodě jednotlivců, stejně tak i titul v etapovém klání, které bylo pořádáno podruhé a naposledy! Pro Veselého a jeho „sparťansko – peričovské“ srdce to byl i rok jeho posledního vítězství na klasice Praha – K. Vary – Praha. Celkově od roku 1946 jich bylo 8, z toho 6x za sebou (!), když i vítězná tečka v derby (262 km) byla v pořadí 6. rekordem. Tehdejší rekord byl překonán až v roce 1958, letos pětaosmdesátiletým Rudolfem Revayem.

Dnes už se pomalu zapomíná na to, že největší hrdina 65 pořádaných ročníků P-KV-P (naposledy 2010!?), se po neshodách s tehdejším vedením našeho sportu, a po ze zdravotních důvodů nedokončeném X. jubilejním ročníku ZM 1957 – stal, jak naznačoval tehdejší tisk „…zrádcem dělnické třídy!“ Jako by se v té době zapomnělo na všechny jeho sportovní a lidské zásluhy a triumfy! Byl mu odebrán titul „Zasloužilý mistr sportu". Trvalo až do roku 1965, než mu byl titul vrácen a jeho jméno - jméno vítěze ZM 1949 a 16ti násobného etapového krále, mohlo opět začít sloužit jako vzor především naší mládeži.

O Janu Veselém byla napsána nejedna kniha – je osobností, která nechybí na čelných místech anket Cyklisty století či tisíciletí. V Ostravě - Porubě se letos pojede 15. ročník jeho memoriálu!

K uctění a připomínce jeho památky přikládám tabulku jeho domácích primátů a několik publikačně neotřelých fotografií.

Honzo, za všechny tvé cyklistické přátele a SPARŤANY – čest tvojí památce!

(16.6.1923 – 10.2. 2003)

gallery

Obrazový archiv Jindry PulmanaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste