Simon Yates vyhrál 7. etapu Paříž - Nice a vede celkově

10.03.2018 | Marek Matějka

Simon Yates vyhrál 7. etapu Paříž - Nice a vede celkově

Na velkém vítězství Simona Yatese na vrcholu stoupání La Colmiane má výrazný podíl i český cyklista Roman Kreuziger, který mu připravil pozici pro útok a mladý Brit ji využil. Mnoho favoritů vypadlo z pořadí, včetně Luise Leona Sáncheze.

Cyklisty mělo v další deštivé a chladné etapě zahřát především cílové stoupání La Colmiane. Kopec dlouhý 16 kilometrů. A favorité na něj opravdu čekali. V úniku sice bylo několik vynikajících cyklistů, ale peloton jim nedal šanci dosáhnout cíle na čele závodu. Trojice Amael Moinard (Fortuneo - Samsic), Nicolas Roche (BMC) a Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) vydržela v popředí až do začátku cílového stoupání, ale poté už se předváděli jezdci na celkové pořadí. 

Ale útoky jsme neviděli. Většina favoritů se snažila jen přežít. Už 14 kilometrů před cílem nečekaně odpadl Esteban Chaves (Mitchelton-Scott), ale jeho týmoví kolegové Roman Kreuziger a Simon Yates se drželi bez problémů v popředí. Posledního uprchlíka, Tonyho Gallopina, dojel už hodně prořídlý peloton 13 kilometrů před cílem. 

Vzadu v hlavní skupině byli vidět například Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Marc Soler (Movistar), což ukazovalo na horší den pro tyto závodníky. Na čele se střídali Antonio Nibali (Bahrain Merida) a Omar Fraile (Astana), oba pracující pro své lídry. 

7 kilometrů před cílem odpadl Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a o půl kilometru dále dal Simon Yates Romanu Kreuzigerovi pokyn rozjet rychlejší tempo a zmenšit skupinu. Okamžitě to odnesl vítěz 6. etapy Rudy Molard (Groupama-FDJ) a také Luis Leon Sánchez (Astana). Lídr závodu měl pořádnou krizi, ztratil 4:22 a klesl na 17. příčku. Na tempo Romana Kreuzigera nestačili ani Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin), Pierre Rolland (EF-Drapac), Warren Barguil (Fortuneo - Samsic) a Jakob Fuglsang (Astana) si vystoupil a čekal na Sáncheze. Ale trápili se všichni muži v čelní skupině. 

Kreuzigerovu práci přerušil až útok Simona Yatese 4,3 kilometru před cílem. Zareagoval na něj jen Ion Izagirre (Bahrain Merida) a dvojice ihned začala spolupracovat. Nikdo další nedokázal vedoucí dvojici dojet, ačkoliv se o to například Sergio Henao (Sky) pokoušel. Skupina se postupně zmenšovala, klasikáři Tim Wellens (Lotto Soudal), Alaphilippe, Dylan Teuns (BMC) a další nereagovali. 3 kilometry před cílem odpadl unavený Roman Kreuziger. 

2 kilometry před cílem zaútočil Dylan Teuns a Julian Alaphilippe okamžitě odpadl. Teunse se snažil dostihnout Tim Wellens, ale bez úspěchu. S Wellensem se drželi Gorka Izagirre (Bahrain Merida) aa Patrick Konrad (BORA-hansgrohe), Sergio Henao už měl problémy. Ion Izagirre přestal střídat Simonu Yatesovi a Brit proto radši zaútočil a 1300 metrů před cílem Baskovi ujel. 

Yates zvítězil s náskokem 8 sekund před druhým Dylanem Teunsem a třetím Ionem Izagirrem. Gorka Izagirre a Tim Wellens ztratili 11 sekund a Patrick Konrad 20 sekund. Sergiu Henaovi došlo a zaostal o 46 sekund, stejně jako Marc Soler. Roman Kreuziger dokončil na 14. místě se ztrátou 1:36. 

V celkovém pořadí se změnilo vše. Yates vede o 11 sekund před Ionem Izagirrem, Gorka Izagirre ztrácí 12 sekund. Nebezpeční budou Tim Wellens, zaostávající o 13 sekund a pátý Dylan Teuns, který má odstup 27 sekund. Roman Kreuziger je 13. a ztrácí 2:30. 

,,Dnes bylo hodně chladno, průměrně kolem 4 stupňů, takže rozhodně ne podmínky, které mi vyhovují, ale myslím, že jsem se s tím vypořádal poměrně dobře. Tým odvedl skvělou práci, byli jsme v popředí celý den. Když jsme pak najeli do kopce, tak Esteban Chaves se necítil nejlíp, zatímco já se Simonem jsme hodně komunikovali a Simon se cítil skvěle. Takže jsem mu jel tempo a on to pak perfektně využil. Že by se mohla povést etapa jsme všichni doufali, ale že půjde i do zluťáku bylo překvapení.", řekl v cíli Roman Kreuziger. 

Paříž - Nice zakončí krátká etapa v okolí Nice se spoustou kopců, ve které se může změnit mnohé. ,,Určitě nás zítra čeká těžký den, bude důležité dobře zregenerovat a pokusíme se udržet dres až do konce. Paříž - Nice je velký závod a byl by to úspěch pro celý tým a pro Simona a kdybych na tom měl zásluhu, tak by mě to hodně potěšilo. Zítra bude opět deštivý den, ale máme kvalitní oblečení a věřím, že to přečkáme a zvládneme etapu takticky.", dodal Kreuziger. 

Foto ASO



Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste