Skupina Velon a závody Hammer Series - alternativní marketing bez výsledků

31.10.2017 | Libor Matějka

Skupina Velon a závody Hammer Series - alternativní marketing bez výsledků

Čínský etapový závod Gree - Tour of Guangxi nám připomněl podívat se zpětně po sezóně i na tyto dvě cyklistické alternativy. Organizační propojení s Velonem bylo silné a marketing posledního World Tour závodu vyzněl stejně bídně, jako všechny aktivity této skupiny.

Velon a Hammer vznikly tak trochu protestně, proti zaběhnutým pořádkům v silniční cyklistice a mají především ukázat organizátorům tradičních závodů nové přístupy k marketingu. Měly bojovat proti francouzské společnosti A.S.O. a ukázat nové možnosti s cílem financovat profesionální cyklistiku a pomoci naplnit rozpočty cyklistických týmů, pochopitelně jen těch z kategorie World Tour. S koncem sezóny můžeme hodnotit i tyto dvě alternativní marketingové aktivity.

Velon

Staví svoji činnost na dvou marketingových aktivitách. Na přípravě sestřihů z mobilních kamer několika závodníků, které jsou umístěny na řídítkách (směrem dopředu), nebo pod sedlem (směrem dozadu). A na aplikaci pro smartphony, která během závodů přináší Live data závodníků. 

Jedno je jisté, GoPro sestřihy Velonu vyvolaly zvýšenou aktivitu společnosti A.S.O. na sociální síti YouTube a to je rozhodně pozitivní posun, i když zrovna o tohle asi Velon nestál. Francouzi během Tour připravovali spoustu šotů ze svých televizních záběrů a to velice rychle. Byl to ideální materiál pro šíření na sociálních sítích i doplňující materiál pro komentáře na webových stránkách po celém světě.

Velon připravoval sestřih kamer umístěných na kolech závodníků a to pochopitelně nejde udělat rychle a je otázkou jakou mají tyto záběry diváckou hodnotu. Statistiky sociálních sítí jsou neúprosné, počty zhlédnutí Velonových sestřihů se pohybují do maximální výše 5 000, ale to jen výjimečně. 

A.S.O. své YouTube šoty připravovalo ve francouzštině, angličtině, španělštině a němčině! A celkové počty zhlédnutí se pohybují v desetitisích a statisících! 

Velon si nepomohl ani při posledním závodě World Tour v Číně, kdy jeho záznamy byly jediným, co do světa šlo. Počet zhlédnutí se příliš nezvýšil.

A mobilní aplikace na sledování dat závodníků má něco mezi jedním a pěti tisíci stáhnutími, to jsou opravdu čísla v cyklistickém marketingu naprosto nepodstatná.

I když chtěl Velon zastřešovat všechny týmy World Tour, bylo letos jeho členy jen deset týmů.

Hammer Series

Hammer Series je aktivitou Velonu na poli pořadatelském. Jak samotný název napovídá, mělo se jednat o seriál závodů, ale to bude naplněno až někdy později. Nejdříve autoři projektu počítali až s desíti akcemi během roku. Na začátku letošní sezóny se mluvilo o akcích třech, ale nakonec se podařilo uspořádat je jeden víkendový závod v Limburku. I pro příští rok se zatím jedná jen o jedné akci. Slovinci se z programu vytratili, a tak je v plánu jen květnové Norsko. To, že se do druhého ročníku nehrne ani nizozemský Limburk, region tak cyklistický, napovídá o mnohém.

Týmy, a také UCI, bylo aktivitám Velonu hodně vstřícné, závod Hammer Series byl hned v prvním roce zařazen do kategorie HC, ale asi tudy cesta nepovede. Hammer prostě není pravou cyklistikou a není v žádném ohledu atraktivnější, než tradiční závody. 

Oběma projektům nyní hrozí ústup, protože přišly o zastání v Mezinárodní cyklistické unii. Brian Cookson bral Velon jako protiváhu k A.S.O. a aktivity podporoval. Nový prezident David Lappartient má s A.S.O. dobré vztahy a má mnohem blíže k tradicím a cyklistickému konzervatismu. Obecně se má za to, že Lappartient nebude podporovat snahy o velké změny. Zlepšení financování profesionální cyklistiky by bylo určitě velkým krokem kupředu, ale Velon žádnou alternativu nenabízí, nic nevymyslel. Původní smysl Velonu prostě nefunguje. 

Foto Hammer SeriesMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Homos
Hammer Series se v příští sezóně v Limburgu jede. Na startu bude více WT-týmů než letos. Guangxi pořádala Wanda.
31.10.2017 22:20:52