Sky vykupuje největší talenty

28.08.2017 | Marek Matějka

Sky vykupuje největší talenty

Hned trojici nejnadějnějších závodníků světa získal britský tým Sky do svého kádru už pro příští sezónu. Kolumbijec Egan Bernal, Rus Pavel Sivakov a Nor Kristoffer Halvorsen jsou nadějemi silniční cyklistiky.

Nejbohatší stáj světa zásadně investovala do budoucnosti. Nejdříve oznámila příchod Egana Bernala, kolumbijského vrchaře, který v neděli navázal na své slavné krajany a vyhrál Tour de l'Avenir, nejprestižnější etapový závod kategorie U23. Bernal byl ve Francii suverénní, vyhrál dvě horské etapy a ihned po skončení poslední etapy tým Sky zveřejnil, že Bernal bude příští rok hájit jejich barvy.

Bernala pro silniční cyklistiku a Evropu objevil Gianni Savio, majitel týmu Androni Giocattoli. A Savia, vědomý si Bernalových schopností, podepsal s Kolumbijcem dlouholetou smlouvu. Letos ho však nabídl týmům WorldTour, samozřejmě za odstupné. Tato fotbalová praktika je v cyklistice nezvyklá, týmy většinou čekají na konec stávajících smluv. O Bernala se zajímal i Movistar, ale uspěl Sky.

Dvacetiletý závodník je považován za budoucího vítěze závodů Grand Tours a ve Sky se chce postupně na pozici lídra dostat. Mnozí však mají obavy, zda je Sky vhodným týmem pro vývoj mladých a ambiciózních cyklistů. Například bratři Yatesovi přestup do Sky cíleně odmítli, protože nevěřili, že by zde dostali příležitost.

Další posilou Sky je Rus Pavel Sivakov, syn bývalého profesionála. Sivakov letos vyhrál Baby Giro a další prestižní závody a také etapu na Tour de l'Avenir a vrchařskou soutěž. Vysoký závodník by se také měl prosadit jako lídr na celkové pořadí. Letos je opravdu vynikající a ve WorldTour o něj byl velký zájem. Zejména v týmu BMC, protože Sivakov v U23 jezdí za BMC Development. To však Sivakova nijak nazavazovalo a tříletá smlouva ve Sky byla lepší a proto podepsal. Navíc důležitou roli hraje i fakt, že BMC má existenční jistotu už jen na příští rok. Tým musí hledat nové sponzory, nebo se dohodnout na prodloužení spolupráce s těmi současnými. Ale jistota to není.

Jim Ochowicz, šéf týmu BMC, na odchod Sivakova do Sky zareagoval podrážděně a podpůrný celek BMC Development ukončil. Příští rok už existovat nebude.

Třetím do party nováčků je norský sprinter Kristoffer Halvorsen. Ten také vyhrál etapu na skončeném Tour de l'Avenir, především je to však úřadující mistr světa v kategorii U23 z Kataru. Halvorsen se loni rozhodl ještě rok vydržet na kontinentální úrovni, na přestup do WorldTour se ještě necítil. Byl ale stále v kontaktu s týmem Sky. Už loni v prosinci byl se Sky na soustředění. Ale až teď Elia Viviani uvolní místo sprintera a Halvorsen by tak mohl dostat příležitost.

Sky bere budoucnost velmi vážně. Kromě Bernala, Halvorsena a Sivakova jsou už v týmu velmi talentovaní Gianni Moscon, Tao Geoghegan Hart, Sebastian Henao a další. Ale ne všichni mladí a talentovaní závodníci ve Sky uspěli. Nezaujali Joe Dombrowski, Ian Boswell a našli by se i další. A ani úspěchy v kategorii U23 nezaručují úspěch mezi profesionály. Jiné týmy mají ve výchově talentů o něco větší úspěchy, například Quick-Step Floors, Orica-Scott a Sunweb.

Foto Sirotti, Tour de l'AvenirMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Pooh
Myslim, že je to opravdu velká otázka jak to dopadne s mladíky ve SKY. Tím, že SKY provozuje dev. team jen na půl plynu - Wiggins tak si myslím, že nemají úplně jasnou představu jak se pěstují talenty. Mladí kluci si řekli, že peníze jsou nejdůležitější, tak se uvidí jak to dopadne. V každém případě, SKY , jako nejbohatší WT team rozhodně dluží cyklistice v oblasti výchovy talentů.
29.08.2017 0:37:24