Soler vyhrál Paříž - Nice

11.03.2018 | Marek Matějka

Soler vyhrál Paříž - Nice

Závěrečná etapa Paříž - Nice v okolí města Nice změnila úplně vše. Simon Yates přišel o celkové vítězství o pouhé čtyři sekundy, naopak slaví Španělé. David de la Cruz si zopakoval loňské vítězství v poslední etapě a hlavně Marc Soler vybojoval své první velké celkové vítězství mezi profesionály.

Marc Soler zaútočil v krátké etapě velmi brzo a společně s Omarem Frailem (Astana) a Davidem de la Cruzem (Sky) proháněli Simona Yatese a celý tým Mitchelton-Scott. Dramatické poslední kilometry vyústily v další velice těsný výsledek Paříž - Nice. Zatímco loni agresivní Alberto Contador na triumf nedosáhl, jeho mladší krajan Marc Soler to dokázal o pouhé čtyři sekundy. 

Déšť skrápěl závodníky od startu etapy. Jako první do úniku vyrazili Omar Fraile, Jakob Fuglsang (Astana), David de la Cruz a Jesus Herrada (Cofidis), ale postupně se situace změnila a na čele se objevili Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Omar Fraile a Jakob Fuglsang. Jenže Dán měl letos v ,,Závodě za sluncem" spoustu smůly a neopustila ho ani poslední den, protože spadl a Fraile a Alaphilippe pokračovali bez něj. 

V hlavní skupině pracovali pro Simona Yatese Roman Kreuziger, Christopher Juul Jensen a Matteo Trentin. Z této skupiny následně zaútočili David de la Cruz, Marc Soler a Ion Izagirre (Bahrain Merida) a začali se přibližovat k vedoucímu Frailemu, který mezitím utrhl unaveného Alaphilippa. Ani Izagirre v úniku dlouho nevydržel a Fraileho dojeli de la Cruz a Soler. A to už byl pro Mitchelton-Scott velký problém, protože Soler před etapou ztrácel 37 sekund a 40 kilometrů před cílem měl náskok 1:20 na skupinu Simona Yatese. 

Brit navíc přišel o Romana Kreuzigera a zbyl mu jen Matteo Trentin. V udržování tempa pomáhal i tým Bahrain Merida, který pracoval pro bratry Izagirreovi. Ital Trentin odváděl skvělou práci, i v kopcích, které nejsou jeho oblíbeným terénem. Ale nebylo zbytí, Yates potřeboval pomoc a Kreuziger už vepředu chyběl. 

První tři spolupracovali, Solerovi šlo jen o celkové pořadí, zatímco Fraile a de la Cruz chtěli vyhrát etapu. Jejich náskok se pohyboval kolem minuty, což se dalo stáhnout, ale ve skupině Simona Yatese nebyla příliš velká síla. Na vrcholu předposledního kopce Col d'Eze měla čelní trojice 57 sekund a do cíle zbývalo 25 kilometrů a ještě jedno stoupání. 

20 kilometrů před cílem zaútočil ve sjezdu Omar Fraile, ale nedokázal soupeřům ujet. Ve sjezdu lehce stáhla ztrátu Yatesova skupina, 15 kilometrů před cílem byl rozestup ani ne minutový. Do posledního stoupání najížděla první trojice společně, ale v druhé skupině se začalo nastupovat. Ion Izagirre zaútočil a Yates musel stíhat sám, protože už u sebe neměl žádné pomocníky. Následně zaútočil i Tim Wellens (Lotto Soudal) a Yates ztrácel kontrolu. 

Mezitím odpadl Soler od svých krajanů, což byla dobrá zpráva pro Izagirreho skupinu, která se blížila. De la Cruz zbyl na chvíli na čele sám, za ním jeli Soler a Fraile, za nimi Izagirreho skupina a kousek za nimi žlutý Yates. Nic nebylo rozhodnuto, ani etapa, ani celkové pořadí. Rozhodnout se mělo až ve sjezdu z posledního kopce. 

Soler dostihl de la Cruze, Fraile byl za nimi sám, ale nedaleko. Ve druhé skupině vedli bratři Izagirreovi, ale pak došlo k možná rozhodujícímu okamžiku. V zatáčce spadl Gorka Izagirre a přes něj spadl i jeho bratr. Než se zvedli a vrátili na kolo, dostihl je Simon Yates. Izagirreovi tak možná přišli o vítězství. 

3 kilometry před cílem se Fraile vrátil k Solerovi a de la Cruzovi. Yates ztrácel 2 kilometry před cílem je  45 sekund a vše záleželo na posledních kilometrech a metrech závodu. O vítězství v etapě si to rozdali Fraile a de la Cruz a druhý jmenovaný byl šťastnější a vyhrál poslední etapu Paříž - Nice druhý rok po sobě. Soler dojel se ztrátou 3 sekund a Yatesova skupina zaostala o 38 sekund. 

Marc Soler tak získal své největší vítězství, porazil Simona Yatese o 4 sekundy, třetí Gorka Izagirre ztratil 14 sekund a čtvrtý Ion Izagirre 16 sekund. Páte místo zbylo na Tima Wellense. 

Roman Kreuziger se propadl o šest míst na 19. příčku. ,,Čekali jsme různé varianty závodu, ale že se bude závodit nadoraz od prvního kopce, to nás trochu zaskočilo. Naštěstí jsme byli vepředu, já, Simon, Chris Juul Jensen a vrátil se tam i Matteo Trentin, který odvedl skvělou práci. Já jsem měl defekt a musím říct, že po včerejšku jsem moc nezregeneroval. Taky ta zima mně donutila si dávat, takže jsem nebyl tak nápomocen, jak bych očekával. Pomohl jsem v prvních padesáti kilometrech a pak byla velká velká výhoda, že vepředu byli kluci a zastoupili mě. Je velká škoda, že jsme nevyhráli, ale měli jsme cíl být v top 5, takže kdyby někdo řekl minulý týden, že Simon bude druhý a vyhrajeme etapu, tak bychom to brali všema deseti. Ale samozřejmě když jsme měli ráno žlutý dres a pak ho ztratili, tak je to trošku mrzuté."

Soler získal také bílý dres pro nejlepšího závodníka do 25 let. Bodovací soutěž vyhrál Tim Wellens, nejelpsim vrchařem se stal Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a nejlepším týmem Bahrain Merida. 

Foto ASOMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste