Start Gira v Jeruzalémě. Příležitost pro Daniela Turka?

09.08.2017 | Libor Matějka

Start Gira v Jeruzalémě. Příležitost pro Daniela Turka?

Giro d'Italia by v roce 2018 mělo odstartovat v Jeruzalémě. Zvěsti o prologu závodu ve Starém městě se proslýchají už od května a souvisí s mezinárodní podporou cestovního ruchu v Izraeli. Je to však také velká příležitost pro Daniela Turka, českého závodníka týmu Israel Cycling Academy.

Stát Izrael o start italské Grand Tour stojí kvůli propagaci země a zvýšení povědomí o cestovním ruchu v Jeruzalémě, Tel Avivu a dalších městech. Izrael už má se sportovním cestovním ruchem zkušenosti, v Jeruzalémě a Tel Avivu se konají běžecké maratony. Zároveň by šlo o oslavu 70. výročí založení státu Izrael. Společnost RCS sport už několik let připravuje start Gira v Izraeli a příští rok je pro to ideální.

Pořadatelé a přestavitelé Izraele zatím nechtějí nic komentovat, oficiální oznámení o novém startu Giro d'Italia je naplánováno na 18. září. Je to však v podstatě už jistota a kromě úvodní časovky by se v Izraeli měly jet také další dvě etapy. A poté by se závodníci letecky přesunuli na Sicílii.

Mnozí ale mají obavy o bezpečnost. Izrael a Jeruzalém je častým terčem radikálů. Na druhou stranu izraelské bezpečnostní složky mají velmi propracovaný systém a nejvíce zkušeností a o bezpečnost by tak mělo být postaráno. Přesto by se jednalo o největší a nejvíce komplikovanou akci v Jeruzalémě a to i z hlediska zabezpečení.

Pro české fanoušky je podstatné, že velkou šanci startovat má Daniel Turek z celku Israel Cycling Academy. Je téměř jisté, že izraelský tým bude pozván na divokou kartu a měl by proto i posilovat v letošním přestupním období. Daniel Turek je jediným závodníkem, který je v Israel Cycling Academy od jeho založení, kdy tým byl ještě kontinentální. A patří mezi nejlepší závodníky dodnes. V současném kádru by neměl problém se na Giro d'Italia nominovat, jenže tým bude posilovat a je samozřejmě i možné, že sám Daniel Turek z týmu odejde. Zatím je jeho start na Giru čirou spekulací, ale je mu blíž, než kdy předtím.

A pro českou cyklistiku by bylo skvělé, kdyby se po letošním debutu Jana Hirta a Michala Schlegela na Giru, to samé podařilo Danielu Turkovi, dalšímu odchovanci brněnského Favoritu.

Foto Josef Vaishar/Cycling.photography, SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste