Sunweb představil své tři týmy

07.01.2017 | Marek Matějka

Sunweb představil své tři týmy

Holandský tým s německou licencí a novým sponzorem a jménem ukázal hned tři týmy - mužský WorldTour, mužský podpůrný a elitní ženský tým.

Sunweb je nově jediným sponzorem v názvu týmu, Alpecin odešel k týmu Katusha, Giant zůstal, ale na pozici technického partnera. Vzhled týmu ale zůstal velmi podobný, na dresech stále najdeme dva pruhy, kdy jeden odkazuje na snahu o kontinuální vývoj závodníků a druhý na využívání nejlepších technologií. Představen byl na Šestidenní v Rotterdamu a závodníci si mezi sebou i zazávodili.

Sunweb pod jedním názvem má tři týmy, zatímco WorldTour tým je na vrcholu, development tým zásobuje profesionální celek mladými talenty. Ženský tým posílil, zejména o Ellen Van Dijk, která odešla z Boels Dolmans.

Velké změny má za sebou i WorldTour tým. Během dvou let odešli oba největší lídři - Marcel Kittel a John Degenkolb a tým postupně mění svůj charakter. Dříve se zaměřoval čistě na sprinty a etapy, nyní má nové ambice. Degenkolb odešel do Trek - Segafredo, protože nedostal podporu pro klasiky, jakou by si představoval. Tým se ho pokusí nahradit Michaelem Matthewsem, který už nebyl spokojený v Orice.

Matthews a Degenkolb jsou docela rozdílní závodníci, Degenkolb je více klasikář, i Australan by rád uspěl na jednorázových závodech, ale zatím si troufá jen na Milán - Sanremo a Amstel Gold Race. Na kostky ne. Jeho velkým cílem je zisk zeleného trikotu na Tour de France. To bude hodně těžké, protože je skoro jisté, že opět vyhraje Peter Sagan a Matthews je po mnoha letech prvním závodníkem, který s ním chce soupeřit. Matthews je podobně rychlý ve sprintu a podobně schopný v kopcích, ale Sagan je momentálně prostě lepší závodník a proto je mimořádně náročné ho porazit.

Zásadním lídrem týmu je Tom Dumoulin. Holanďan se rozhodl zaměřit na třítýdenní etapové závody. V roce 2016 byl velmi úspěšný, vyhrál jednu etapu na Giro d'Italia a jel v růžovém dresu a na Tour de France vyhrál dokonce dvě etapy. Olympiáda mu úplně nevyšla, Fabian Cancellara byl lepší v časovce a Dumoulin si odvezl stříbro. Nyní je načase zkusit naplno kariéru etapového závodníka.

Dumoulin si jako první cíl vybral Giro d'Italia. Giro vyhrálo nad Tour kvůli většímu počtu časovkářských kilometrů. V té patří k nejlepším na světě, ale Dumoulin ví, že musí změnit trénink a možná něco ztratí z časovkářských schopností. Před Girem ho čeká spousta soustředění ve vysoké nadmořské výšce a spousta kopců. Musí také vylepšit stravovací návyky a snížit váhu. Nečeká od sebe hned zázraky, ale minimálně první desítka je reálná a hlavně se chce postupně zlepšovat.

Dalším lídrem je Warren Barguil, ale zatím mnoho výsledků nemá. Rozhodně ne v celkové klasifikaci závodů Grand Tours. Hodí se spíše na jednotlivé etapy a na ardenské klasiky. Ale jeho talent je nesporný a zaslouží si roli lídra, letos pravděpodobně na Tour de France a kratších etapových závodech a také na kopcovitých klasikách.

Přišlo sedm nových závodníků, kromě Matthewse druhý Australan Chris Hamilton, což je mladý, nezkušený, ale velmi talentovaný cyklista a dále Nizozemci Lennard Hofstede (Rabobank), Mike Teunissen (LottoNL Jumbo) a Wilco Kelderman, bývalý lídr hlavního rivala LottoNL Jumbo. Kelderman na závodech Grand Tours nezáří tak, jak si představoval on sám i jeho fanoušci a v novém týmu se zaměří na týdenní etapáky. A hned tři Němci, Lennard Kämna (Stölting), Phil Bauhaus (Bora - Argon 18) a Ruben Zepuntke (Cannondale).

Proměna týmu se postupně projevuje na ambicích a charakteru. Sunwebu chybí pětihvězdičkoví lídři a proto se sezóna nemusí podařit, ale stejně tak může být překvapivě úspěšná.

Giant detailně představil závodní kola Sunwebu. Nechybí ani kotoučová verze silničního kola TCR Advanced SL. Giant kromě rámů dodává i řidítka, představce, sedla a cyklocomputer. Ženy a development tým používá i karbonová zapletená kola a pláště Giant, závodníci ve WorldTour mají k dispozici kola Shimano. Na trénink obouvají také pláště Giant. 

gallery

Foto SunwebMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste