Suverénní sólo Petra Sagana

24.06.2018 | Libor Matějka

Suverénní sólo Petra Sagana

Při mistrovství světa, nebo národních šampionátech jde především o to získat titul, získat trikot. K tomu je pochopitelně potřeba vyhrát závod. Ale při společných česko - slovenských šampionátech vyhraje závod jen jeden a mistři jsou dva, nebo i čtyři.

Teď pominu pravidla UCI a rozdělování bodů a chci si rozebrat nedělní Plzeň jen z pohledu jednoho závodu.


Na prvním a druhém místě skončili bratři Saganové, třetí byl Josef Černý. Tak dopadl závod. Tituly získali Peter Sagan a Josef Černý.

Peter Sagan předvedl famózní závod, svým únikem bavil davy fanoušků podél trati, přišli si na své především fotografové, protože nebyl skryt v pelotonu a nevyhrál závod jen závěrečným spurtem. Peter v Plzni pěkně provětral dres mistra světa a nastavil jej fotoreportérům podél celého okruhu.

Ale jak to mohl dokázat?

Má to dva prozaické důvody, zaprvé je výborný cyklista a skvělý klasikář a umí jet výborné tempo. A tím druhým důvodem je taktika závodu, taktika dvou šampionátů. Slovenští závodníci mu nemohli konkurovat a české ve své podstatě nezajímal. Nikdo ze slovenské strany mu nechtěl a nemohl znepříjemnit nedělní den v Plzni.

A z naprosto pochopitelného důvodu (ne)chtěl z české strany nikdo "vyhrát závod". Elkov Author a  Zdeněk Štybar chtěli získat titul - mistrovský dres, proto měl Sagan cestu k vítězství v závodě snadnější.

Ale jaký jeho vykon vlastně byl?

Výborný, dovezl ho k šestému titulu slovenského mistra a dovezl ho k vítězství v závodě. Z pochopitelných důvodů to byl především ohromný výkon aerobní, a to je Peter především rychlík, sprinter, tedy skvělý cyklista s parametry anaerobními. Ale V Plzni ukázal i výbornou složku základní vytrvalosti, bez té by nešlo dotáhnout tak dlouhý únik do vítězného konce.

Davy fanoušků podél trati byly uchváceny, ale buďme upřímní, podobný výkon by ve své skvělé formě dokázal předvést i náš mistr Josef Černý, nebo druhý ze šampionátu Jan Bárta. Se Saganem prostě nikdo nezávodil. 

A Honza Bárta je ideálním příkladem na srovnání.

Pokud by mu taktika společných šampionátů v obráceném gardu dovolila stejnou taktitu, tak věřím, že by i on dokázal dojet do cíle závodu první. Nebo někdo jiný s podobnými vlastnostmi. Podstatná byla především taktika. 

Proč?

Bárta je výborný tempař s výborným aerobním základem. A přestože je naprosto vzdálen anaerobním schopnostem Petra Sagana. Prostě se s ním nemůže srovnávat ve spurtech, v nástupu, maximálním nasazení. Ale je schopný jet dlouhodobé tempo, které mu zaručí celkový výkon, celkový výsledek.

Sagan těžil z taktiky a tvrdého souboje týmu Elkov Author se Zdeňkem Štybarem. 

Sagan získal v okamžicích, kdy vzadu nikdo "nejel", ztrácel v okamžicích maximálního boje za ním. Ale především musel využít své dobré tempařské jízdy.

Byli jsme celý závod blízko jezdcům a v tomto případě i "odhalenému" Petrovi Saganovi a jel skvěle, v kopcích s rozvahou a získával především na rovinách. Na konci toho už i on měl plné zuby a v kopcích si prostě musel vyhovět a nehrnout se do nějakých maximálních výkonů.

Ničím z tohoto rozboru nechci shodit výkon a výsledek Petra Sagana, jen chci porozumět tomu, jak se vše odehrálo. 

Peter Sagan předvedl úžasnou podívanou a předvedl se divákům v Plzni v plné kráse. 

Foto Josef Vaishar/cycling.photographyMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


MC
Keď jazdil RK spolu s PS tak mu PS dopomohol k CZ titulu čo bolo celkom pochopiteľné... som zvedavý ako by sa tvárili Elkov Author ak by chcela BORA zasiahnuť do CZ závodu a pomôcť znova RK (nakoniec je doma)... Už sa samozrejme spustila kritika na RK a jeho hodnotenie po závode... OK frustrácia tam bola ale v niečom mal RK pravdu - ak je tento rok Elkov Author tak dobrý (ako sa píše aj v tomto článku) tak 10 na jedného (vlastne dvoch s ZŠ)... čakal som od nich trocha viacej...
25.06.2018 7:33:56
CIGI
To se asi Fošumová zblázní radostí, že "její" Sagi opět. vyhrál... Ovšem k popukání byla ta tři jména, napsaná na silnici, aby je hodněkrát zabírala kamera - není tak těžké uhodnout, kdo je tam asi napsal..
25.06.2018 21:15:21
paterberg
A možno by Černý dal aj 55 km únik na Paris Roubaix... Alebo 30 kilometrový na Flandrách :)
25.06.2018 23:34:05
MC
paterberg presne to isté napadlo aj mňa :)
26.06.2018 9:23:31
Potocký M.
Několikrát jsem slyšel a četl Elkov jsou letos nejsilnější. Proč tedy jeli tak pasivně a nic nepředvedli??? Kdyby na tom byli skutečně tak dobře jak se píše a říká pak mohli něco předvést. Ale mlet jak kefemlejnek že to co jeli byl a je důsledek několika závodů v jednom to je pouhá výmluva. Pokud by na to kdokoliv z Elkovu měl mohl s P.S. dávat v úniku a pěkně mu střídat až do cíle. Tím by taky vyhrál Českej šampionát ale nikdo na to neměl. Konec tečka. Toť můj názor přesto že Elkovu fandím.
27.06.2018 22:32:29
Potocký M.
Ještě jednou část toho co jsem napsal pod předchozí článek. Když se jede v jednom závodě o několik titulů má to svá pro i proti. Domnívám se že pro celkového vítěze závodu by měla být připravena cena která se nedá přehlédnout natož odmítnout. Pak bych chtěl znát vývoj závodu zda by Peterovo snažení. Elkov klidně nechal bez povšimnutí. Pro mě je vítězem ten kdo projel první cílem a to Elkov s mnohonásobnou přesilou nedokázal. Elkov ve své početní převaze a nejsilnějším složení za poslední roky nedokázal vyhrát Mistrovký závod a jeho nejlepší jezdec byl a je až na třetím místě. To je realita :-)
27.06.2018 22:52:27
CIGI
To víme všichni, že v kopcích má Sagi hodně "slabin". Ujíždí na rovině.Ale všude se především předvádí před diváky.. (Doufám, že to nečte jeho až fanatická fanynka Fošumová....)
03.07.2018 21:08:44
cioran-m
cigi: Ovšem. Tato Saganova slabina a jeho neschopnost odjet jinde, než na rovině byla i na mistráku v Richmondu nebo ve Flandrech velmi dobře patrná...
06.07.2018 14:26:57
cioran-m
Elkov jel, to, co měl. Kdyby při té převaze, co tam měli, zase prohráli s někým ze světa, jak v minulých letech, byla by to už opravdu ostuda. Mohli se ostatně domluvit č-s profici spolu, kdyby o to fakt stáli, jak už tady kolega psal.
06.07.2018 15:04:11