Tábor opět hlavním městem evropského cyklokrosu

12.10.2017 | Simona Davídková

Tábor opět hlavním městem evropského cyklokrosu

Jihočeský Tábor bude 5. listopadu dějištěm Mistrovství Evropy v cyklokrosu. A čeští reprezentanti touží na domácí trati a před domácími fanoušky po medailích.

Tábor lze bez rozpaků zařadit mezi přední cyklokrosová města. Vždyť toto starobylé město, které zasáhlo do historie celé Evropy, bylo již třikrát pořadatelem mistrovství světa (2001, 2010, 2015) a začátkem listopadu podruhé přivítá nejlepší cyklokrosaře kontinentu na evropském šampionátu (2003, 2017). Čeští reprezentanti vybojovali v Táboře dokonce i tituly mistrů světa v různých kategoriích včetně Elite. V roce 2001 se stal v Táboře Martin Bína světovým šampionem mezi juniory, v roce 2010 ho napodobil Tomáš Paprstka a navíc Zdeněk Štybar triumfoval v elitní kategorii.

Trenér české reprezentace Petr Dlask, který právě v Táboře v roce 2001 vybojoval stříbrnou medaili v kategorii Elite, představil na tiskové konferenci v Praze širší nominaci české reprezentace. V ní je samozřejmě i Kateřina Nash, ovšem na potvrzení jejího startu Petr Dlask dosud čeká: „Kateřina má program v USA, zatím není nic rozhodnutého, kdybych věděl, její start bych netajil.“ A jaké jsou trenérovy ambice? Kolik medailí ho uspokojí? „Těžko odpovědět, s čím bych byl spokojený, jednu dvě medaile bychom mohli získat. Michael Boroš umí velké závody, Tomáš Paprstka má skvělou formu, stejně Adam Ťoupalík, mezi ženami Pavla Havlíková, která jezdila výborně na závodech ve Švýcarsku. A mezi juniory bude naším želízkem v ohni Jakub Schierl, který vede juniorský žebříček UCI.“

Širší nominace české reprezentace na ME v Táboře:

ELITE MUŽI: Michael Boroš, Emil Hekele, Matěj Lasák, Michal Malík, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka

ELITE ŽENY: Pavla Havlíková, Martina Kukulová, Martina Mikulášková, Kateřina Nash, Karla Štěpánová

MUŽI U23: Jonáš Březina, Jan Gavenda, David Honzák, David Jarý, Daniel Mayer, Jan Novák, Štěpán Schubert, Jakub Šulc, Adam Ťoupalík, Šimon Vaníček

ŽENY U23: Jana Czeczinkarová, Kamila Janů, Magdaléna Mišoňová, Nikola Nosková, Barbora Průdková, Adéla Šafářová, Denisa Švecová, Elizabeth Ungermanová, Tereza Vaníčková

JUNIOŘI: Karel Artl, Josef Hladík, Jakub Hník, Tomáš Ježek, Tomáš Kopecký, Vladimír Mikšaník, Jakub Říman, Jakub Schierl, Alvin Tomášek, Jakub Ťoupalík

 

Program ME 5. listopadu:

09:00 junioři

10:15 ženy U23

11:30 muži U23

13:00 ženy Elite

14:30 muži Elite

 

Televizní přenosy z ME v Táboře budou nejširší v cyklokrosové historii. Česká televize připravuje přímé přenosy všech kategorií od juniorů až po Elite. Ve sportovním studiu ČT prožije s diváky sportovní svátek řada zajímavých hostů z cyklokrosového světa v roli expertů a spolukomentátorů.

Táborská trať je notoricky známá, vyzkoušená, její délka je 2950 metrů, převýšení 30 metrů a jsou na ní dvě depa. Těší se na ni i mistr ČR Michael Boroš. Pro 25letého rodáka z Tábora bude mít ME mimořádnou příchuť – pojede doma. Což pro závodníka belgické stáje Pauwels Sauzen VGS není právě každodenní samozřejmostí. Po telefonu jsme se ho zeptali:

Pojedete jako Táborečák doma, je to větší odpovědnost, nebo větší radost?

Michael Boroš: Určitě velká radost, závodit na evropském šampionátu doma v Táboře, moc se těším, vždyť většinou jezdím závody v Belgii, kde je sice super podpora, výborná atmosféra, která žene dopředu, ale startovat doma v České republice a v Táboře, to je přece jen něco jiného, než slyšet pouze belgické fanoušky.

Nelze se nezeptat na Vaše cíle pro ME, jen poznamenám, ženy je mají určitě vysoké…

MB: Mé cíle jsou také vysoké, ale raději bych to takto dopředu nechtěl více konkrétně rozebírat. Každopádně doufám, že forma přijde v pravý čas.

Jaká bude závěrečná příprava na ME? Bude na nějakou ve Vašem programu čas?

MB: Přípravou budou samotné závody, na žádnou speciální přípravu čas nebude. Ve středu ještě pojedu v Belgii, poté přesun domů do Tábora a hned mistrovství Evropy. Trať dobře znám, podle toho, co jsem se doslechl, bude stejná.

Na posledním MS jste byl v lednu sedmý, jak na šampionát s odstupem času vzpomínáte?

MB: Pozitivně, je na co vzpomínat, závod jsem si užil, přestože mne hned v prvním kole zabrzdil defekt.

V Belgii závodíte již několik let, nyní jste členem stáje Pauwels Sauzen VGS. Jaký je cyklokros v Belgii?

MB: Je mnohem populárnější, zatímco u nás se chodí na cyklokros dívat vlastně téměř jen lidé kolem cyklistiky, v Belgii je to jako u nás na hokeji, ten kotel, to je úplně něco jiného. Více cyklokrosem žijí.  

V Belgii jste jel i silniční závody, např. Okolo Belgie, kde jste se v pelotonu potkal s takovými esy silniční cyklistiky jako jsou Philippe Gilbert a Greg van Avermaet. Nikdy jste se netajil, že jet Tour de France je Vaším snem, co přestup na silnici…

MB: Přes léto máme v Belgii pěkný silniční program, dá se říci, že silnice je základem pro všechny. Přestup na silnici ale aktuální není, záleží samozřejmě na smlouvě, musela by přijít nabídka ze silniční stáje. Takže zatím zůstává na prvním místě cyklokros.

Na závěr, co byste vzkázal před mistrovstvím Evropy fandům cyklistiky?

MB: Ať se přijdou na ME podívat a ať neúnavně  fandí.

 

Na ME se těší i zkušená česká reprezentantka Pavla Havlíková. V minulých letech stabilní členka nejlepší desítky světového poháru, úřadující mistryně republiky, která se vrátila domů a jezdí za jabloneckou Kooperativu.

Vracela jste se do Kooperativy s myšlenkou, že chcete pomoci české cyklistice…

Pavla Havlíková: Ano, to byla moje vize, se kterou jsem se vracela ze zahraničí, že chci české cyklistice něco vrátit. Myslím, že to šlape podle mých tehdejších představ, přála jsem si více propagovat českou cyklistiku, české materiály, české sponzory, nejen u nás, ale i ve světě, což se snad částečně daří, přestože nejezdím tolik závodů v zahraničí jako dříve. Chceme zároveň dostat více mladých závodníků do závodů a nejen v cyklokrosu. Když ti mladí vidí vedle sebe zkušené známé a úspěšné závodníky, mluví s nimi a závodí, to jim dá mnohem více, než když je pouze vidí někde v dáli v televizi a na internetu. Ta osobní setkání jsou k nezaplacení a znám to z vlastní zkušenosti.

Velký cyklokrosový šampionát v ČR není neobvyklá záležitost, ale čím je toto ME pro Vás speciální?

PH: Moje cyklistická kariera se už maličko nachyluje ke konci, takže právě letošní mistrovství Evropy v Táboře je ten největší bonus, jaký se mohl stát. Ovšem neupínám se k němu pouze já, pro celý český cyklokros je to největší meta letošního roku srovnatelná se světovým šampionátem. Mistrovství Evropy totiž získalo hodně na prestiži tím, že se ho v posledních letech konečně zúčastňuje elitní kategorie. Tím se v povědomí diváků, médií i závodníků vyšvihlo na stejnou úroveň jako má mistrovství světa. Navíc, v Táboře se našim reprezentantům vždy dařilo a doufám, že letošní rok nebude výjimkou. Věřím, že se přijde podívat hromada lidí, že to bude největší boom a společně si to užijeme.

Bude známá domácí trať výhodou?

PH: Trať máme naježděnou z let minulých, vyhovuje snad všem, není co vymýšlet. Ovšem dokonale ji znají nejenom čeští, ale i zahraniční závodníci.

Nelze se nezeptat na Vaše cíle pro ME, mimochodem, Michael Boroš byl na tuto otázku vyhýbavý…

PH: Je to ošemetná otázka, nikdy nechcete hovořit o konkrétním cíli, stát se může cokoli, je tam strašně moc proměnných, opravdu nemusí všechno vyjít podle představ. Raději nehovoříme o konkrétních cílech, abychom na sebe nevytvářeli tlak a mohli jít do závodu s čistou hlavou. Tajně samozřejmě doufáme v to nejlepší.

Jaká bude závěrečná příprava na ME?

PH: Mám víceméně všechny týdny podobné a nebudu nic měnit. Do Tábora se přesunu až v pátek, je zbytečné tam trávit delší čas. Chci se připravovat ve svých domácích podmínkách, absolvovat trénink se svou skupinou v Jablonci, pro mne je nejdůležitější zůstat v pohodě.

 

Člen organizačního výboru a starosta Tábora Jiří Fišer se na ME těší a je přesvědčen, že v Táboře mají dostatek zkušeností k pořádání velké cyklokrosové akce: „Současný Tábor je živé a otevřené město, atraktivní pro domácí i jeho hosty. Evropský šampionát navazuje na tři světová cyklokrosová mistrovství, která se zde v nedávných letech uskutečnila. Táborský sportovní areál je vystavěn cyklokrosu na míru, trať je odzkoušena i závody světového poháru, je přehledná pro diváky a poskytuje vysoký komfort pro organizátory, závodní týmy i novináře.“ Z jeho slov je patrné, že má cyklokros rád, to u starosty cyklokrosové metropole nepřekvapuje: „Kouzlo cyklokrosu je ukryto v jeho rozmanitosti. V nepředvídatelném počasí, v dramatických a rychlých změnách průběhu závodu, v kombinaci cyklistické i atletické vyspělosti. To vše nadcházející evropský šampionát divákům dopřeje.“

 

Na pražské tiskové konferenci byla kromě představení mistrovství Evropy a české reprezentace také pokřtěna knižní novinka Cyklokros studnice medailí, kterou napsali zkušení cyklističtí novináři Jaroslav Cícha a Jindřich Pulman. Kniha popisuje historii a úspěchy českého cyklokrosu, vždyť začíná hledáním jeho kořenů v našich zemích na samém počátku 20. století a končí bronzem Kateřiny Nash na letošním MS. Část knihy je věnována abecední galerii slavných cyklokrosařů od Jaroslava Antoše po Martina Zlámalíka. A nechybí přehled všech našich medailistů na velkých cyklokrosových akcích.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste