TdF 2018 - začátek ideální pro Štybara

20.10.2017 | Libor Matějka

TdF 2018 - začátek ideální pro Štybara

Prvních devět etap Tour 2018 se zdá být ideálních pro belgický tým Quick-Step a my věříme, že i pro Zdeňka Štybara.

Především devátá etapa, poslední z prvního bloku, by mohla být ideální pro našeho klasikáře. Víc než na jarní klasice Paříž - Roubaix hrozí v červenci déšť a to by mohla být Štybarova další výhoda. Ale i bez mokrých pavé to bude noční můra lídrů na celkovou klasifikaci a šance pro klasikáře.

Úvodních devět etap nahrává klasikářům a sprinterům. Pro lídry na celkové pořadí to bude boj o přežití a čekání na první hory. Pořadatelé s kopci čekají naschvál, aby průběžné pořadí bylo co nejdéle zajímavé. Proto se první polovina závodu se velkým kopcům vyhne, ale o zajímavé a nebezpečné momenty by neměla být nouze. První dvě etapy jsou rovinaté a očekává se hromadný dojezd. Jenže na západním pobřeží vždy hrozí vítr. Třetí etapou je časovka družstev, kde se budou tvořit první rozdíly mez favority. Čtvrtá etapa v Bretani je opět pro sprintery.

Velmi klasikářská bude etapa pátá z Lorientu do Quimperu. Na úzkých silnicích Bretaně s mnoha krátkými kopci to prý bude velmi podobné ardenským klasikám. Velmi klasikářská bude šestá etapa na Mur de Bretagne. Slavné stoupání se pojede hned dvakrát na posledních 16 kilometrech. Prudký výjezd je vhodný pro výbušné vrchaře a specialisty na Ardeny.

Sedmá etapa do Chartres je velmi dlouhá, má 231 kilometr a měla by skončit hromadným spurtem, ale podle pořadatelů je velmi reálná hrozba silného větru na psoeldních 40 kilometrech. A podobný scénář je možný i v osmé etapě do Amiens Métropole. Favorité na celkové pořaadí se ale nejvíce bojí deváté etapy do Roubaix. A není se čemu divit, pořadatelé kostkami nešetřili. Etapa měří jen 154 kilometry a na 15 úsecích se pojede celkem 21.7 kilometru po pavé. Úseky jsou rozprostřeny na celkem 100 kilometrech etapy, takže to bude nekonečný stres pro vrchaře a tvrdý souboj klasikářů.

Dá se očekávat, že belgický Quick-Step Floors nasadí veškeré síly pro začátek Tour de France 2018. Pro sprinterské etapy bude po odchodu Marcela Kittela spoléhat na Fernanda Gaviriu, pro pátou etapu a etapu na Mur de Bretagne je ideálním klasikářem Julian Alaphilippe, případně Philippe Gilbert, který ale může uspět v podstatě kdekoliv. Pro Roubaix je jasnou volbou Zdeněk Štybar. A to má Quick-Step v záloze další plejádů skvělých cyklistů vhodných pro podobné, náročné etapy.

I na větru a terezínech bývá belgický tým velmi silný. Na letošním Giru vyhrál po větrném závěru Fernando Gaviria svoji první etapu na Grand Tour. Gaviria je na terezínech velmi šikovný a v porovnání s jinými sprintery umí v závodě improvizovat a útočit. Quick-Step i díky tomu má ze všech týmů nejširší záběr v úvodních devítí dnech, teoreticky můžou vyhrát každou etapu, ale konkurence bude samozřejmě velká. Samotný Peter Sagan může vyhrát kteroukoliv z etap. Ani Marcel Kittel nehodlá rovinaté etapy nechat svým bývalým kolegům.

Pro české fanoušky je velmi slibná především devátá etapa do Roubaix. Zdeněk Štybar by zde měl patřit k favoritům a Quick-Step by mohl českého závodníka podpořit, protože na Roubaix má velmi stabilní výsledky. Belgický celek samozřejmě má víc možností, uspět by mohli Niki Terpstra, Philippe Gilbert, klidně i Gaviria. Kratší závod a potenciální déšť by Štybarovi také mohli vyhovovat. Snadné to pochopitelně nebude, ale už se můžeme na začátek Tour pomalu začít těšit.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


vedoucí
"Štyby" je už jasně za zenitem- věkově i výkonostně!! To ví všichni se zdravým úsudkem. Quick-Step ho těžko bude podporovat- lídrem bude jistě Gilbert. Češi nemají dlouhodobou výdrž (stejný je to s "Křižákem") zazáří a celkem brzo zhasnou!!
23.10.2017 22:56:18