TdF: Stále není rozhodnuto

10.07.2017 | Marek Matějka

TdF: Stále není rozhodnuto

První volný den letošní Tour de France přichází po nejtěžším dni, kdy se na sedmi stoupáních v pohoří Jura změnilo mnohé, ale o celkovém vítězi rozhodnuto není.

Po devíti etapách vede Chris Froome pouze s minimálním náskokem 18 vteřin na Fabia Arua. Třetí Romain Bardet ztrácí 51 vteřinu. Mnoho favoritů na celkové pořadí však už z boje o čelní příčky vypadlo. Úvodní časovka zastavila Alejandra Valverdeho a Iona Izagirreho. Devátá etapa do Chambéry ukončila účinkování Gerainta Thomase, Rafala Majky a především Richieho Porta. A také dala jasně najevo, že Alberto Contador na celkové vítězství nemá a ztratil i Nairo Quintana, se kterým se do boje o žlutý dres také nedá počítat.

Znamená to, že Chris Froome se zbavil většiny soupeřů, ale stále mu někteří zbývají. A jsou to značně nepříjemní soupeři. Fabio Aru útočil a vyhrál na Planche des Belles Filles a útočil i na Mont du Chat. Měl však i krizi, po útoku Chrise Frooma. Dokázal však využít své velké přednosti, zmáčknul se a nadoraz se k Froomovi a spol. vrátil. Aru prostě nezávodí podle wattmetru, ale podle citu a vůle. Je možné, že se mu to nevyplatí, stejně tak je možné, že díky tomu vyhraje.

A podobně agresivní typ závodníka je i Romain Bardet, třetí muž celkového pořadí a cyklista, který umí útočit v kopci, ve sjezdu, mezi kopci daleko před cílem i na rovině. Bardet loni díky své odvážné akci poskočil na druhé místo celkově. V deváté etapě zaútočil ve sjezdu z Mont du Chat, nejdříve dojel ambiciózního Frooma, který chtěl soupeře utrhnout, ale Bardet byl lepší. Froome poté udělal chybu a radši se spojil s Aruem, Jakobem Fuglsangem a Rigobertem Uranem a společně Bardeta dojeli.

Aru a Bardet jsou nejzajímavější závodníci současné Tour de France a celkově závodů Grand Tours. Jsou ochotní neustále útočit a i když je zřejmé, že Chris Froome je stále komplexnější závodník (hlavně kvůli časovce), tito dva ho mohou dostat do úzkých. Richie Porte byl sice považován za nejvážnějšího soupeře Chrise Frooma, ale podle prvních etap bylo vidět, že Porte není ochoten riskovat. Vyzkoušel jediný slabý nástup, který nemohl nikoho bolet a poté už jen čekal. A ve sjezdu udělal velkou chybu. Pravděpodobně za ní mohla nervozita, ve stejném sjezdu totiž v červnu nestačil na Chrise Frooma na Critérium du Dauphiné. Chyba ve sjezdu z Mont du Chat se zařadí mezi další chyby na jiných Grand Tours, které Porte ve své kariéře udělal. Nebyla to smůla, nebo náhoda.

V Astaně zatím nemají rozhodnuto, kdo bude hlavním lídrem, ale moc to nevadí, Jakob Fuglsang se může v útocích střídat s Fabiem Aruem. I s ním se tedy v boji o celkové vítězství musí počítat.

Nečekaný návrat na vrchol formy zažívá Rigoberto Uran. V roce, kdy mu končí smlouva s týmem Cannondale - Drapac, bojuje o pódium na Tour a vyhrál královskou etapu. Uran je největším překvapením závodu, v minulosti byl blízko vítězství na Giro d'Italia, ale nevyšlo mu to a zdálo se, že už nemá síly na další velké výsledky, ale je zpět. A je dalším chytrým, šikovným závodníkem, který by mohl Frooma potrápit.

Daniel Martin ztratil více než minutu kvůli nehodě s Richiem Portem ve sjezdu z Mont du Chat. Naštěstí nebyl nijak zraněný, takže po pomoci od neutrálního mechanického motocyklu se vrátil do sedla. Jenže spadl ještě jednou, tentokrát lehce a pokračoval dál. Do cíle dorazil s Nairem Quintanou se ztrátou 1:15. Celkově ztrácí 1:44 a je možné, že se do souboje o pařížské pódium ještě zapojí.

Ostatní závodníci už na vítězství nebo pódium v současné formě myslet nemůžou. Simon Yates ztrácí 2:02, což není moc, ale jeho prioritou je bílý dres, kde má dobrý náskok a také první desítka. Nairo Quintana už ví, jak těžké je kombinovat Giro a Tour, ale třeba se ještě zvedne. Zatím nikdy neskončil na Tour mimo pódium. Alberto Contador vypadl z první desítky a sám ví, že musí změnit plány.

Favorité Tour de France podle RoadCycling.cz po 9 etapách:
***** Chris Froome
**** Fabio Aru, Romain Bardet
*** Rigoberto Uran, Jakob Fuglsang
** Daniel Martin
* Simon Yates, Nairo Quintana

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste