Tiesj Benoot vyhrál Strade Bianche

03.03.2018 | Marek Matějka

Tiesj Benoot vyhrál Strade Bianche

Skvělý výkon podal Belgičan Tiesj Benoot v jednorázovém závodě Strade Bianche. Získal své první profesionální vítězství a to naprosto suverénním způsobem. Druhý dojel Romain Bardet a třetí cyklokrosař Wout van Aert. Největší favorité nezvládli závod takticky, včetně Zdeňka Štybara, který dojel sedmý.

Vývoj letošního ročníku Strade Bianche byl v mnohém netypický. Největší favorité naprosto podcenili úniky soupeřů a než se stihli rozkoukat, bylo už pozdě. To však nic nemění na tom, že Tiesj Benoot (Lotto Soudal) byl jednoznačně nejlepším mužem závodu, ale jen chválu zaslouží i debutanti Romain Bardet (AG2R La Mondiale) a Wout van Aert (Vérandas Willems - Crelan). Čtvrtý dojel s větším odstupem Alejandro Valverde (Movistar), pátý Giovanni Visconti (Bahrain Merida) a šestý Robert Power (Mitchelton-Scott). Sedmé místo zbylo na Zdeňka Štybara (Quick-Step Floors) a osmé na Petra Sagana (BORA-hansgrohe). 

Počasí nebylo k závodníkům přívětivé, oteplilo se, ale pršelo a na jindy prašných úsecích cákalo na závodníky bláto. První důležitá akce se udála asi 60 kilometrů před cílem. Ujela velmi silná skupina s van Aertem, Valverdem, Benootem, Michalem Kwiatkowskim (Sky) a dalšími. Zdeněk Štybar a Peter Sagan zaspali, ale mistrovi světa v osmém nezpevněném úseku nedělalo problém dojet dopředu, zatímco Štybar se trochu trápil. 

Wout van Aert svědomitě pracoval na čele první skupiny. Střídal i Michal Kwiatkowski, ale odstup mezi skupinami nebyl velký. Romain Bardet se 47 kilometrů před cílem zvedl ze druhé skupiny a sám si dojel dopředu. To už Štybarova skupina ztrácela 25 sekund, ale ještě nebylo nic ztraceno. 46 kilometrů před  cílem totiž opět nastoupil Bardet a společně s van Aertem vyrazili do úniku. V tu chvíli se skupina se Saganem a Valverdem zastavila a Štybarova skupina je dojela.

Následně zkoušel odjet Peter Sagan, ale Kwiatkowski a další se ho udrželi. Skupina zase zpomalila a zadarmo nechala van Aertovi a Bardetovi prostor pro navýšení náskoku. Favorité se hlídali navzájem a nikdo jiný je nezajímal, takže postupně odjelo hned několik dalších závodníků, kteří vytvořili novou skupinu. Dojeli sem Benoot, Pieter Serry (Quick-Step Floors), Andrej Amador (Movistar) a další. Sagan a spol. si toho nevšímali a stálo je to úspěch. Právě v tomto okamžiku závod prohráli. 

35 kilometrů před cílem vedli Bardet a van Aert s náskokem 35 sekund před druhou a 45 sekund před třetí skupinou. 30 kilometrů před cílem zaútočili ze skupiny pronásledovatelů Belgičané Tiesj Benoot a Pieter Serry. Jejich ztráta ale byla už 48 sekund, zatímco skupina favoritů nabírala stále větší odstup a vítězství bylo už velmi vzdálené a nepravděpodobné. 25 kilometrů před cílem ztráceli 1:50. 

Ale Benoot a Serry se pomalu přibližovali první dvojici. Na předposledním úseku zaútočil Benoot a zbavil se unaveného Serryho. Zatímco Serry byl rychle dostižen dvojicí Visconti - Power, která zbyla z větší skupiny, Benoot 15 kilometrů před cílem dojel van Aerta a Bardeta. Mezitím, mimo zájem televizních kamer, ze skupiny favoritů odjeli Zdeněk Štybar a Alejandro Valverde. 

Druhá trojice ve složení Power, Visconti a Serry měla nedaleko před příjezdem do Sieny ztrátu přes jednu minutu a bylo jasné, že o vítězství si to rozdají Benoot, Bardet a van Aert. 13 kilometrů před cílem vjela první trojice na poslední bílou cestu a v prudkém výjezdu zrychlil Tiesj Benoot a hned se soupeřů zbavil a pokračoval sám. 

Ve stejném místě, ale o minutu později, dojel Valverde se Štybarem druhou trojici. Benoot každým šlápnutím navyšoval náskok. Bez potíží zvládl i cílový výjezd a na Piazza del Campo přijel s velkým odstupem. Bylo to poprvé v jeho krátké kariéře, kdy mohl zvednout ruce nad hlavu. Bardet neměl v Sieně problém utrhnout van Aerta a dojel druhý. Wout van Aert projel cílem naprosto vyčerpaný na skvělém třetím místě. V kopci před cílem dokonce kvůli křečím spadl z kola. 

Alejandro Valverde dojel na čtvrté příčce, pátý byl Giovanni Visconti a šestý překvapivě Australan Robert Power. Zdeněk Štybar nestačil na Via Santa Caterina na své soupeře a musel se smířit se sedmým místem, což je jeho zatím nejhorší výsledek. Osmý dojel Peter Sagan, devátý Pieter Serry a desátý Gregor Mühlberger (BORA-hansgrohe). 

Foto RCS sportMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste