Tim Wellens - hvězda úvodu sezóny

19.02.2018 | Marek Matějka

Tim Wellens - hvězda úvodu sezóny

Docela nečekané vítězství Tima Wellense na těžkém etapovém závodě Kolem Andalusie probudilo o belgického cyklistu velký zájem. Uspěje i na větších závodech a především na největších jednorázových závodech? Zařadí se nadobro mezi velké hvězdy silniční cyklistiky?

Málokdo je tak všestranný cyklista. Tim Wellens umí jednorázové závody, umí etapové závody, zvládá krátká stoupání, zlepšuje se v dlouhých kopcích, dokáže skvěle zajet časovku a je opravdový mistr úniků. Jeho hodnota stoupá každým rokem, protože mu je stále jen 26 let. Na nejvyšší úrovni přitom vítězí už pátým rokem a vypracoval se na pozici hlavního lídra týmu Lotto Soudal. 

Wellensovi se vždy předvídala velká budoucnost v jednorázových závodech. Zejména v kopcovitých a ardenských klasikách se od něj čekají vítězství, ale zatím se prosazuje především v celkovém pořadí kratších etapových závodů. Už jich vyhrál pět, dvakrát Eneco Tour, Kolem Polska, Kolem Kuang-si a nyní Kolem Andalusie. Před závěrečnou časovkou vypadal sebevědomě, ale přiznal, že měl pochybnosti: ,,Před časovkou jsem si dával tak 40 až 50 procent šanci na vítězství. Ale byla to trať, která mi sedla. První část byla dost zvláštní kvůli prašné cestě a druhá byla zase hodně rychlá a z kopce. Poslední dobou jsem na časovkářském kole moc času nestrávil a jel jsem proti některým lepším časovkářům. Takže jsem byl trochu nejistý.", řekl po už šestém vítězství týmu Lotto Soudal v tomto roce. 

Týdenní a kratší etapové závody jsou jeho oblíbenými závody, zejména Eneco Tour, nyní přejmenované na BinckBank Tour, je pro Wellense ideálním závodem, protože jezdci zde musí uspět na rovině a větru, v kopcích ardenského typu i na kostkách a to univerzálovi Wellensovi skvěle sedí. Ale svou všestrannost chce letos využít na ještě větších závodech. 

Jednorázovým závodům na kostkách se doposud moc nevěnoval, ale i to se mění, v sobotu bude na startu Omloop Het Nieuwsblad. ,,Na úvod sezony jsem vždy dobrý. To je také důvod, proč pojedu Omloop. Byla by škoda formy nevyužít." Jenže Wellens nemá s první belgickou klasikou žádné zkušenosti, bude to jeho debut. ,,Ale před několika měsíci jsem si projel trať s Thomasem De Gendtem. A je to pěkný závod. Vše záleží na pozici v peloton a v tom já jsem dobrý. Pokud budu před hellingeny na dobré pozici, tak je možné uspět."

Wellens si nepřipouští tlak, na Omloopu nemá co ztratit a vyzkouší si, jestli mu kostkové klasiky můžou vyhovovat a jestli v nich může v budoucnu uspět. ,,Mám dobrou formu, to je už jasné po vítězství na Mallorce a tady v Andalusii. Ale je potřeba uspět i na dalších, větších závodech.", uvědomuje si Wellens, že lednové a únorové závody o úspěšnosti sezóny nerozhodují. 

Po Omloop Het Nieuwsblad pojede Paříž - Nice, kde bude také patřit k favoritům, protože je zřejmé, že se zlepšuje i v delších kopcích. Ve stoupání Allanadas, v druhé etapě Kolem Andalusie, bojoval o vítězství s vynikajícími vrchaři, jakými jsou Wout Poels, Mikel Landa a Luis Leon Sánchez. A zlepšení v kopcích se mu bude nepochybně hodit i na ardenských klasikách. Protože právě ty budou nejdůležitějšími závody jara. 

Wellens v nich zatím nezaznamenal příliš dobré výsledky, navzdory jeho předpokladům. Ale dlouhé klasiky vyžadují spoustu zkušeností a obrovskou vytrvalost. Uspět v mladém věku je velmi nepravděpodobné. V první desítce dojel jen na Amstel Gold Race a Brabantském šípu. Wellensovi příliš nevyhovuje nutnost čekat s útokem na poslední chvíli. Rád útočí dříve, snaží se o dlouhé úniky, jenže Lutych - Bastogne - Lutych, Valonský šíp a podobné závody se rozhodují až těsně před cílem. Šetřit síly a počkat na správný okamžik k útoku je podmínkou úspěchu. 

První Grand Tour jeho sezóny by mělo být Giro ďItalia, o dalším závodním programu se rozhodne až později, ale bylo by logické, kdyby se snažil připravit na Světový šampionát v Innsbrucku. Belgičané nemají velkého favorita na takto těžký závod. Wellens by mohl být jedničkou týmu. Jenže září je ještě hodně daleko a Wellens se nyní soustředí na jarní závody. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste