TJ Favorit BRNO oslaví 60 let od svého vzniku

09.09.2017 | redakce

TJ Favorit BRNO oslaví 60 let od svého vzniku

Cyklistický oddíl TJ Favorit BRNO vždy patřil k výstavní skříni úspěchů brněnského sportu. Favorit v současné době sdružuje přibližně 500 členů v několika sportovních oddílech. Nyní slaví už 60 let od založení.

Prioritou byl vždy oddíl rychlostní cyklistiky, dále sdružuje oddíl sálové cyklistiky, BMX a oddíl cykloturistiky. Zde se setkávají bývalí závodníci a mohou oživovat vzpomínky na léta strávená v závodnickém sedle.

Favorit vychoval řady úspěšných sportovců, olympijského vítěze Jiřího Dalera, mistra světa Buchtu, Soukupa, Kučírka, Martínka, Vobořila nebo bohužel tragicky zesnulého medailistu ze světového šampionátu Lubomíra Hargaše. Za kolovou zlaté medaile z mistrovství světa získali Berger, Kratochvíl, Šmíd, Skoták a Hrdlička.

Výstavba prvního velodromu

Velodrom Favoritu hostil dvě mistrovství světa, v letech 1969 a 1981, kdy došlo také k zastřešení velodromu. Favorit uspořádal i další tři světová mistrovství v sálové cyklistice, naposledy v roce 2014. 400 metrů dlouhá dráha a další zázemí velodromu je i přes jeho stáří jednoznačně nejlepší velodrom v regionu bývalého Československa. I díky touto zázemí mohl Favorit přežít celých šedesát let a patřit tak k nejstarším sportovním oddílům v Brně.

Budoucností brněnských cyklistů určitě je Krajské Centrum Talentované Mládeže, SCM2020, zastřešující talentované cyklisty z jižní Moravy. Reprezentanti SCM2020 již navazují na předchozí úspěchy legend. Favorit také dlouhodobě buduje družstvo rychlostní cyklistiky v kategorii U23, který vychovalo úspěšné profesionály Jana Hirta a Michala Schlegela.

Betonový velodrom na brněnském výstavišti ještě nezastřešený

V úvahách o budoucnosti Favoritu určitě hraje velkou roli projekt nového velodromu připravovaný městem Brnem, situovaného do ulice Hněvkovského, kam by se mělo přesunout zázemí Favoritu a zároveň by se měl stát moderním cyklistickým stánkem s potenciálem pro pořádání sportovních akcí na evropské i světové úrovni. Místopředseda TJ Favorit Brno Luděk Telecký nám k tomuto projektu řekl: „Jsem si vědom dlouhé historie Favoritu a i závazků plynoucího z této historie. Jednou ze stanovených priorit v rámci jednání se zástupci statutárního města Brna je zachování sportovní a ekonomické kontinuity TJ Favorit Brno s vazbou na nový velodrom. Za Favorit mohu říct, že se z mého pohledu děje maximum proto, aby v Brně vznikl nový velodrom a zároveň zde byl Favorit i za dalších šedesát let.“

Mládež je vždy budoucností

A právě oslavy šedesátého výročí, které se uskuteční 15. 9. 2017 od 16 hodin na Velodromu Favoritu Brno, by měly, kromě sportovního zážitku při sledování Přilby Moravy, zrekapitulovat uplynulých šedesát let, ocenit cyklistické legendy, a ukázat další vize. K oslavám i historii nám řekl Pavel Havránek, předseda TJ: „První cyklistický závod v Rakousku Uhersku v roce 1869 se konal v Brně, první cyklistická dráha v roce 1889 byla otevřena v Brně, první mistrovství světa na dráze v ČSSR v roce 1969 bylo v Brně. A mým přáním je, aby první cyklistický krytý velodrom byl v městě cyklistiky, v Brně. To by byl nejkrásnější dárek na dalších 60 let Favoritu.“

Favorit byl vždy líhní talentů, na silnici se stará i o tým U23

Oslavy šedesáti let TJ Favorit Brno se uskuteční 15. 9. 2017 od 16 hodin na brněnském velodromu. Součástí oslav bude i dráhový závod Přilba Moravy na 50 kilometrů, který budeme v přímém přenosu přenášet na webu Roadcycling.cz.

Foto TJ Favorit BrnoMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste