Tomáš Bábek převzal prestižní cyklistickou korunu

10.11.2017 | Petr Nejedlý

Tomáš Bábek převzal prestižní cyklistickou korunu

Jaký byl rok 2017 v české cyklistice? Odpověď na tuto otázku dalo včerejší slavnostní vyhlášení každoroční ankety Král cyklistiky. Po deseti letech usedl na trůn zástupce dráhové cyklistiky – dvojnásobný medailista z letošního MS v Hongkongu Tomáš Bábek.

Historicky prvním vítězem ankety se stal v roce 1965 silničář Pavel Doležel, trvalo dlouhých patnáct let, než silniční triumf zopakoval Jiří Škoda. Až v časech šestinásobného vítěze Jána Svorady se silniční cyklistika dostala déle na výsluní, v jeho šlépějích šli Tomáš Konečný, Ondřej Sosenka, Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar. Celkem mají silničáři na kontě 17 prvenství, letošní král Tomáš Bábek je patnáctým dráhařem na trůnu.

V loňském ročníku nepomohlo Tomáši Bábkovi k prvenství ani zlato z ME v keirinu a bronz na kilometru s pevným startem, převážila olympijská medaile bikera Jaroslava Kulhavého, který anketu vyhrál již počtvrté. Letos už 30letý brněnský rodák český cyklistický svět ovládl, když ve finále obdržel více hlasů než Jaroslav Kulhavý a Daniel Babor. Zaslouženě, vždyť na mistrovství světa v Hongkongu vybojoval stříbrnou medaili na kilometru s pevným startem a bronz v keirinu.

Ve finálové trojici nebyl jediný zástupce silniční cyklistiky. Vlastně to pro silničáře nebyl tak špatný rok, jak napovídá výsledek, ve stájích World Tour měla Česká republika šestici vyslanců – Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Ondřej Cink, Jan Bárta a Leopold König. Jenže… v profesionální cyklistice se nepočítá účast, ale pouze vítězství. A to bylo dohromady jediné, Roman Kreuziger vyhrál koncem srpna alpskou „pětitisícovku“ PRO Ötztaler 5500. Zdeněk Štybar byl zřejmě blízko vítězství v anketě, překazil mu ho jistý Greg van Avermaet ve spurtu na Paříž – Roubaix. Ne poprvé byl „Štyby“ na stařičkém velodromu blízko triumfu českým cyklistům zatím zapovězeného, každopádně, kdyby belgického soupeře ve spurtu porazil, je pravděpodobné, že by se z triumfu v letošní anketě radoval on. Druhé místo v Roubaix nakonec nestačilo ani na vítězství mezi silničáři, nejúspěšnější byla překvapivě mladičká Nikola Nosková, která se, na rozdíl od Štybara, zatím mezi ženskou cyklistickou špičku nevyšplhala, budoucnost je jí ovšem nepochybně nakloněná.

Zdeněk Štybar se vyhlášení ankety nezúčastnil, naopak její vítěz Tomáš Bábek nechyběl, přestože se s reprezentačními kolegy připravuje na závod světového poháru v Anglii. Před začátkem slavnostního vyhlášení v koutku duše věřil, že by to tentokrát mohlo vyjít: „Dnes (tedy včera, pozn. redakce) jsem přiletěl z Manchesteru, hned zítra se tam vracím, nastoupím o víkendu i v keirinu. Jistě, v hlavě vrtá myšlenka, že bych letos mohl vyhrát, přestože Jarda Kulhavý má také další medaili.“ Tomáš Bábek je původně především specialista na pevný kilometr, ovšem dokázal se prosadit i v keirinu, kromě medaile z MS vyhrál i celkové pořadí světového poháru. „Abych pravdu řekl, já ani nevím, jak se to s tím keirinem vlastně stalo, na druhou stranu, keirin a pevný kilometr jsou výkonnostně hodně podobné disciplíny. Nakonec jsem na MS nebyl s bronzem v keirinu úplně spokojený, také v kilometru jsem chtěl výše, na zlato, nevyšlo to,“ vyprávěl usmívající se novopečený král cyklistiky, který přiznal, že jeho cyklistická kariéra odstartovala až ve 14 letech, poté, co se chtěl ve škole vyhnout písemce.

Vzhledem k odletu do Manchesteru (vysílá Eurosport) nebude mít Tomáš Bábek na dlouhé oslavy královské koruny čas. A před sebou má další sérii slavných keirinových podniků v Japonsku, kterou absolvoval poprvé letos na jaře. „Čtyři měsíce závodění v Japonsku, byl to vždycky můj sen po vzoru Pavla Buráně, bral jsem to jako velkou výzvu, kvůli které jsem dokonce musel odložit svatbu, naštěstí snoubenka to bere dobře,“ přiznává Tomáš Bábek, který si pozvánku na japonské závody vysloužil mimořádnými výkony v keirinu na světové scéně. V japonské dráhové sérii se točí horentní sumy peněz, ovšem rozhodně to není tak, že medailista z MS přijede a organizátoři vše zaplatí. Je to přesně naopak. Letenka, ubytování, speciální kolo na míru, do všeho musel Tomáš Bábek investovat sám a doufat, že si v závodech vydělá více. „Pro nováčka jsou to v Japonsku drsné zážitky, jakmile jsem přiletěl, organizátoři natáhli ruku a už jsem „cáloval“, poté už bylo na mně, abych ty peníze vyhrál zpátky na prémiích. Což se zprvu nedařilo, byl jsem v těžkém mínusu, ale konečně zhruba po prvním měsíci jsem začal japonské soupeře jezdící v hokejových chráničích porážet. Je to zážitek, když je pozorujete před závodem, všichni jsou nažhavení, oblékají chrániče, poplácávají se, vykřikují válečné pokřiky. A v závodě je to ještě horší, mají například za úkol nepustit mne dopředu, a mohou to udělat téměř jak chtějí, hlavička, loket, nebo člověka rovnou shodí. Po závodě přijdou, ukloní se, omluví… a druhý den to udělají znovu.“ A jak to bude se svatbou? „Zjistil jsem si ceny svateb v Japonsku…“ zažertoval Tomáš Bábek a vypadá to, že na svatbu se z daleké asijské země vrátí domů.

Novým králem české cyklistiky je sportovec, kterému v roce 2011 hrozilo, že jeho slibná kariéra je u konce. Po srážce s automobilem byl několik dní v kómatu a lékaři mu vzhledem k těžkým zraněním nedávali příliš šancí na návrat na dráhu. Svého snu se ovšem nevzdal a dosáhl až na vrchol v české cyklistice. Když usedl po vyhlášení výsledku ankety s korunou na hlavě na připravený trůn, na pódiu ho obklopili jeho úspěšní předchůdci – Svatopluk Buchta, Pavel Buráň, Jiří Daler, Pavel Doležel, čerstvě jmenovaný nový člen Síně slávy Miloš Fišera, Tomáš Konečný, Jaroslav Kulhavý, Jan Smolík, Ján Svorada, Lubor Tesař a Pavel Vršecký. Tomáši, gratulujeme! „Vítězství si strašně vážím. Porazil jsem v anketě i Jardu Kulhavého, a to je legenda, obdivuji ho, jakou má dlouhodobě fantastickou formu. Zároveň je pro mne toto vítězství další výzvou pro příští rok.“

Na slavnostním vyhlášení se sešlo množství cyklistických osobností minulosti i současnosti, v případě úspěšných juniorů snad i budoucnosti. Mezi nimi i reprezentační trenér Tomáš Konečný, který se před vyhlášením nechtěl pouštět do tipování vítěze ankety, a tak jsme si alespoň krátce popovídali, jak vidí ambice Petra Vakoče do příští sezony, v níž jsou jeho cílem nejslavnější klasiky na kostkách. „Petr už má zkušenosti, má na to klasikářskou postavu, učí se rychle, ovšem nezapomeňme, že je v silném týmu Quick-Step Floors, v němž vůbec nebude snadné se prosadit. A to i vedle Zdeňka Štybara. Vidím ho spíše na Okolo Flander než na Paříž – Roubaix.“

Přítomen byl i Petr Kubias, člen velké cyklistické rodiny, bývalý závodník a v současnosti společně s Michaelou Kreuzigerovou hlavní organizátor domácího cyklistického silničního šampionátu v příštím roce, který se pojede na okruhu v okolí „jeho“ Plzně kolem Červeného Hrádku, Dýšiny a Kyšic. A na startu se nepochybně na MČR 2018 objeví jako jeden z favoritů i další Plzeňák a manžel organizátorky Michaely – Roman Kreuziger.

Ambasadorem nového ocenění - Fair play - se stal Jiří Ježek, který zároveň hned předal plakety Fair Play Jaromíru Friedemu a Lence Janovské za mimořádný a příkladný čin.

Ve výčtu hostů nelze pominout i jednatelku webu RoadCycling.cz Simonu Davídkovou, která předávala cenu pro vítěze kategorie bikros Romaně Labounkové.

Vítězové jednotlivých kategorií ankety Král cyklistiky 2017:

Král cyklistiky: Tomáš Bábek
Silnice: Nikola Nosková
Horská kola: Jaroslav Kulhavý 
Cyklokros: Kateřina Nash
Sálová cyklistika: Ondřej Hanzlíček a Radek Jančík
Handicapovaní cyklisté: Ivo Koblasa
Bikros: Romana Labounková
Dráha: Tomáš Bábek
Trial: Alžběta Pečínková
Junioři: Daniel Babor (jako jediný český cyklista se letos může pochlubit třemi medailemi z velkých šampionátů, mistr světa i Evropy ve scratchi)
Cena fair play: Jiří Ježek
Nový člen Síně slávy: Miloš Fišera

Foto: Michal Červený


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste