TopForex Lapierre ve své první sezóně

07.09.2017 | Libor Matějka

TopForex Lapierre ve své první sezóně

Na našem cyklistickém nebi se letos objevil jeden nový tým a zaujal cyklistickou veřejnost. TopForex Lapierre posledními závody završuje úspěšnou první sezónu.

TopForex Lapierre vstoupil razantně na domácí silniční scénu, ale některé skutečnosti pro nás stále byly otázkou.

Béčko béčka

Tým, který se ukázal na jaře, byl nadstandardně vybavený, ale neměl licenci UCI. Radim Kijevský, který je duší týmu, nám k tomu při Okolo jižních Čech řekl:

René Andrle a Radim Kijevský povedou tým Topforex - Lapierre i příští rok

„Původní myšlenka byla taková, že vznikneme jako tým českých mladých závodníků, kteří se nedostanou do sestavy týmu Klein Constantia, ale někteří by mohli do tohoto týmu v závěru sezóny jít na stáž. To bylo po dohodě s René Andrlem. Ale když tým Klein Constantia zanikl, tak už bylo pozdě na registraci u UCI.“

TopForex Lapierre nakonec vstoupil do sezóny bez licence, ale odhodlaný dát příležitost mladým cyklistům. Na poslední chvíli se celku podařilo „ulovit“ i Karla Hníka, který po rozpadu polského profesionálního celku Verva – ActiveJet zůstal bez angažmá.

V týmu byli jak mladí, tak i zkušení cyklisté, ale výsledky nakonec dělají především mladíci v kategorii U23. Radim Kijevský k tomu dodává:

„Trochu zklamáním jsou pro nás výsledky starších, velkou vinu na tom mají zdravotní problémy Karla Hníka, to bylo až neuvěřitelné, co se s ním letos dělo a jak jej celou sezónu provázely nemoci. I tady odstoupil v druhé etapě pro vysoké horečky.“

TopForex Lapierre se tedy v průběhu sezóny zaměřil na kategorii U23 a v mladících ovládl Český pohár a Roman Lehký získal domácí titul na silnici ve stejné kategorii.

Příští rok s licencí UCI

Celek bude dál pokračovat, to je dobrá zpráva, která přichází včas vzhledem k organizačním krokům pro příští sezónu.

„Jednání jsou uzavřena, s našimi partnery budeme spolupracovat i v příštím roce a koncepce bude podobná. Většina sestavy by měla být z jezdců kategorie U23 a k nim dva tři starší a zkušenější kluci. S licencí UCI bychom se měli dostat na více zahraničních závodů." 

Pokud má mladý cyklista výkonnostně růst, tak vedle kvalitního a systematického tréninku musí objet co nejvíc závodních kilometrů, v nichž zažije co nejvíc situací, které musí v etapách a závodech řešit a reagovat na ně. Cyklistika pochopitelně není jen fyzická připravenost.

Ale fyzický trénink je zejména u mladých jezdců velmi důležitý.

„Od příštího roku budou všichni naši závodníci vybaveni wattmetrem a jejich tréninku se budou věnovat dva trenéři. Andy bude přípravu koordinovat vzhledem ke kalendáři závodů a cílům v sezóně.“

Budoucnost mezi profesionály

„Ale ne našeho týmu, ale jednotlivých jezdců. Nemáme ambice postupovat s týmem do nejvyšší kategorie profesionální cyklistiky. Chceme, aby tam odcházeli čeští cyklisté. Aby u nás výkonnostně povyrostli, ukázali se ve světě a získali profesionální angažmá.“

Pokud by tým navázal na úspěšný development tým belgického Quick-Stepu, pro českou cyklistiku by to bylo jen dobře. Etixx – AWT-greenway – Klein Constantia byl projekt ve svém zaměření velice úspěšný, k profesionálům se dostalo mnoho jeho členů. Z českých cyklistů prošli týmem Petr Vakoč, Jan Hirt, Karel Hník, Michal Schlegel a František Sisr. Pochopitelně to byl celek s mezinárodním rozměrem, zatímco TopForex Lapierre je český tým zaměřený na české cyklisty, i když má rozjednáno i na mezinárodní, konkrétně slovenské scéně. 

A Radim Kijevský v dalším rozhovoru:

Radim Kijevský, majitel týmu TopForex Lapierre

Jaký byl pro vás vstup do první sezóny?

První rok nového týmu pro nás nebyl jednoduchý, byla to zkouška, která mě i Andymu možná až nečekaně odhalila úroveň české cyklistiky a závodníků.

Co se týče našeho týmu, tak jsme nešli do sezóny s tím být dominantní, ale spíše naše představy a realita pro nás byla pohybovat se mezi třemi nejlepšími týmy v České republice a musím konstatovat, že se nám tato představa podařila splnit a pevně doufám, že to v následujících dvou závodech ještě potvrdíme.

Jak hodnotíte letošní sezónu?

Pokud bych měl krátce odpovědět, tak jsem tajně doufal, ale upřímně je pro mě spíše velmi milým překvapením, že se nám podařilo být dominantní v kategorii U23 a v kategorii Nováček roku Českého poháru. Naopak pro nás je velkým zklamáním pojetí a výsledky starších závodníků. Bohužel si musíme uvědomit, že narážíme na nedostatek jezdců, kteří opravdu chtějí na sobě pracovat a mají reálnou šanci se probojovat mezi ty nejlepší u nás, případně i ve světové cyklistice.

Je to obraz české cyklistiky, většina závodníků hledá na všem, jak to nejde, co je špatně, kdo za to může, než aby se vše dělalo s přesvědčením jít do toho na maximum a na konci se potkat se spokojeností za dobře odvedenou práci.

Co vás ještě čeká pro letošní rok?

Co se týče silniční cyklistiky, tak ta se pomalu blíží ke svému konci, čeká nás etapový závod v Hradci Králové - East BohemiaTour, dva závody V4 a poté poslední pohár v Plzni.

Jinak se nám již připravuje trojice závodníků, kteří vstoupí za necelý měsíc do cyklokrosové sezóny.

Příští rok budete usilovat o licenci UCI?

Ano, tým pro rok 2018 by měl být kontinentálním. Chceme ho ještě omladit, což bude mít dost velký vliv na celkové výsledky celku. Pevně doufáme, že starší jádro jezdců a naše práce s mladými závodníky pod vedením trenérů na čele s Reném Andrlem, dá základ pro dobré výsledky v budoucnu. Věřím, že i my dokážeme připravit české cyklisty pro profesionální cyklistiku.

Co se týče názvu týmu, tak se pro příští rok nic nemění, nadále se budeme jmenovat TopForex Lapierre, již z názvu vyplývá, že za námi stojí silní partneři v podobě finanční firmy TopForex a firmy Schindler Sport, za což velice děkujeme. Změny nebudeme mít ani v podobě zapletených kol Fast Forward, oblečení od firmy LAWI Sport, brýle a přilby nám bude v podobě značky POC dodávat firma Level Sport Koncept a co se týče výživy, tak nás nadále bude podporovat kvalitní světoznámá firma AMIX. Ještě jednou děkujeme všem partnerům i zde nejmenovaným, kteří nás podpořili a nadále budou podporovat.

Vybavení týmu bylo hned v prvním roce na české poměry na hodně vysoké úrovni

Jaký bude váš program v sezóně 2018?

Program týmu tvoříme podle skladby jezdců, přidáváme závody ve Francii, Belgiii a Holandsku.

Zaměříme se na národní závody a dle uvážení hlavního sportovního ředitele Reného Andrleho v přípravném období zařadíme potřebné množství závodů UCI. Chceme střídat kvalitu závodů, aby jezdci výkonnostně rostli, ale také se učili vítězit a tvořit závod. Obě stránky jsou důležité ve vývoji mladého cyklisty.

Pochopitelně musí tým také zajišťovat reklamní stránku věci, plnit úkol vůči svým obchodním partnerům, i to si musí závodníci uvědomovat. Pochopitelně nejlépe výsledky, ale i svým vystupováním.

My si to uvědomujeme, přidáváme v PR na české poměry trochu víc práce. Ale bohužel celkové prostředí české cyklistiky je v tomto směru daleko za jinými sporty u nás.

gallery

Děkujeme za informace a rozhovor.

Foto Jan Brychta a Josef Vaishar

 

 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste