Tour de France 2018 představena

17.10.2017 | Marek Matějka

Tour de France 2018 představena

Kostky, prašné cesty, dvě časovky a hory jsou součástí příští Tour de France, která byla veřejnosti představena dnes v Paříži. Vrací se Alpe d'Huez a časovka družstev, novinkou je pouze 65 kilometrů dlouhá horská etapa.

Pořadatelé Tour se už letos pokusili udělat závod napínavější, ale minulo se to účinkem. V trendu změn však pokračují a připravili několik velmi zajímavých etap. Startuje se v kraji Vendée, na západě Francie. V severní Francii závodníci stráví nezvykle hodně času, kde hrozí spousta větru a terezínů. Pojede se zde časovka družstev, závodníci budou muset dojet až na belgické hranice do Roubaix.

A kostky samozřejmě nesmí chybět. 154 kilometry dlouhá etapa z Arrasu do Roubaix vede přes 15 úseků na kostkách, přes 20 kilometrů na dlažbě, včetně některých velmi těžkých a slavných úsecích pavé (Mons en Pévèle, Camphine en Pévèle a další).

Celá Tour měří 3329 kilometrů, začíná se etapou s hromadným startem s cílem ve Fontenay-le-Comte na 189 kilometrů. Třetí etapou je časovka družstev na 35 kilometrů, pro celkové pořadí bude důležitá také šestá etapa s cílem na Mur de Bretagne, na krátkém, ale strmém kopci. Naposledy zde v roce 2015 vyhrál Stephen Cummings, když zaskočil Thibauta Pinota a Romaina Bardeta.

Etapa do Roubaix je až devátá, následuje letecký přesun na jih do Annecy, kde bude první volný den. A v Alpách přijdou první velké hory. Etapa do Le Grand Bornand nekončí na kopci, ale čtyři velká stoupání na 159 kilometrech jsou hodně náročná.

První velmi krátkou horskou etapou je ta 11. Startuje se v Albertville, přejedou se tři velké kopce a končí se na vrcholu La Rosiére (17,6 km, 5,8 %) po 108 kilometrech. Královskou etapou celé Tour bude etapa 12. z Bourg-Saint-Maurice na Alpe d'Huez. Etapa měří 175 kilometrů a kromě Alpe d'Huez závodníci překonají Col de la Madeleine, Lacets de Montvernier a Col de la Croix de Fer. Etapa jak má být.

Další zajímavou etapou je 14. s cílem v Mende. Těsně před cílem je totiž krátký, ale strmý výjezd Côte de la Croix Neuve. Etapa pro klasikáře, pro Grega Van Avermaeta a Petra Sagana. Velmi dlouhou a těžkou etapou je ta 16., už v Pyrenejích. 218 kilometrů dlouhý horský test vede přes Col de Portet-d'Aspet, Col de Menté a Col du Portillon a končí pod kopcem v Bagnères-du-Luchon.

Pro 17. etapu si pořadatelé připravili experiment. Etapu měřící pouze 65 kilometrů. A velmi těžkou, se třemi kopci - Montée de Peyragudes, Col de Val Louron - Azet a cílový výjezd na Saint-Lary-Soulon (16 km, 8,7 %). V zásadě nejsme proti krátkým horským etapám, ale tohle už je možná příliš.

19. etapa z Lurd do Laruns měří 200 kilometrů a vede přes slavná pyrenejská stoupání Col d'Aspin, Col du Tourmalet, Col des Bordères a Col d'Aubisque. Cíl je však po dlouhém sjezdu ve městě Laruns. Poslední změny v celkovém pořadí přinese předposlední etapa, časovka jednotlivců v Baskicku. Měří jen 31 kilometr, ale bude těžká. Je velmi kopcovitá, včetně 900 metrů dlouhého stoupání Côte de Pinodieta s průměrem 10,2 %.

Peloton se poté letecky přesune do Paříže, kde Tour de France 2018 také skončí.

Foto A.S.O.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste