Trentin vyhrál Paříž - Tours

08.10.2017 | Marek Matějka

Trentin vyhrál Paříž - Tours

Matteo Trentin (Quick-Step Floors) zvítězil v poslední letošní klasice Paříž - Tours a navázal na své vítězství z roku 2015. Druhý skončil Søren Kragh Andersen (Sunweb) a třetí Niki Terpstra (Quick-Step Floors).

Klasika z Paříže do Tours uzavírá sezónu velkých evropských závodů a klasik. Rychlý a rovinatý závod vyhrávají ve vyrovnaném poměru sprinteři i uprchlíci a letos se to podařilo uprchlíkům. Nejdříve se do úniku vydala skupina jezdců z profesionálních kontinentálních a kontinentálních týmů ve složení: Romain Combaud (Delko Marseille Provence KTM), Michael Goolaerts (Vérandas Willems Crelan), Lawrence Naesen (WB Veranclassic Aqua Protect), Stephane Poulhies (Armee de Terre) a Brian van Goethem (Roompot). 

A vydrželo jim to v čele závodu opravdu dlouho. Většinu 235 kilometrů dlouhého závodu. Ten bývá často velmi rychlý, protože se zde obvykle jezdí terezíny po větru a před dvěma lety dosáhla průměrná rychlost téměř 50 kilometrů za hodinu. Letos však foukalo jinak a žádné terezíny se netvořily. 

Až 35 kilometrů před cílem se roztrhla čelní skupina, vepředu zůstali Combaud, Naesen a van Goethem. Combaud za chvíli odpadl také, ale van Goethem a Naesen pokračovali a vedli si velmi dobře. 30 kilometrů před cílem zaútočil z pelotonu Mike Teunissen (Sunweb), ale bez úspěchu. Pro dále stíhal vedoucí dvojici. 

18 kilometrů před cílem v pravotočivé zatáčce uklouzl Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), obhájce vítězství. Na mokré silnici spadl sám a vydal se na dlouhou stíhací jízdu. Peloton už byl hodně natažený, odpadaly skupiny závodníků a Gaviria to proto měl hodně těžké. Až 11 kilometrů před cílem se ke Gaviriovi vrátil Zdeněk Štybar a další dva jezdci Quick-Stepu. 

10 kilometrů před cílem však ve stoupání Cote de Beau Soleil nastoupil Matteo Trentin (Quick-Step Floors) a peloton roztrhal. Udrželo se ho několik soupeřů, další favorité však zaváhali. Gaviria opět odpadl pomoci mu jel Štybar. Quick-Step Floors měl ale závod pod kontrolou, kromě Trentina bylo na čele několik dalších cyklistů v modrých dresech. 

Trentin ale byl i nadále aktivní, vyprovokoval další únik, tentokrát s ním zůstal jen Dán Søren Kragh Andersen. O něco později dorazil k vedoucí dvojce i Niki Terpstra a Quick-Step Floors měl závod v hrsti. Několik jezdců belgického týmu bylo i ve druhé skupině, kde chtěl jet především Oliver Naesen (AG2R La Mondiale). Jenže belgický mistr několik zameškal a nedokázal se zapojit do boje o vítězství. 

Ve stíhací skupině pracovali jezdci FDJ, AG2R a také Lotto Soudal pro André Greipela (Lotto Soudal). Vedoucí trojice začala malinko taktizovat, ale Niki Terpstra v cílové rovince udržoval tempo a rozjel spurt Trentinovi, který sice začal brzo, ale byl rychlejší. Søren Kragh Andersen skončil druhý a Terpstra třetí. Ve druhé skupině byl nejrychlejší Greipel, triumf Quick-Stepu potvrdil pátý Max Richeze (Quick-Step Floors) a sedmý Yves Lampaert (Quick-Step Floors).

Trentin vítězstvím ukončil sezónu a také působení v belgickém týmu. Quick-Step Floors získal už 52. letošní vítězství. 

Foto A.S.O.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste