Trh přestupů se rozjíždí

07.06.2017 | Marek Matějka

Trh přestupů se rozjíždí

A k dostání budou i velké ryby. Jako obvykle se první přestupy začínají vytvářet po skončení Giro d'Italia. Většina nejlepších závodníků totiž chce mít jistotu už na Tour de France. Méně známí cyklisté musejí čekat, co na ně zbude.

Oficiálně se smí přestupovat a uzavírat nové smlouvy až od 1. srpna. Ale to vůbec nikomu nebrání v dohodách nebo smlouvách budoucích. Proto se už teď rozhoduje, kdo bude, kde příští rok působit. A týmy chtějí podepsat nejlepší závodníky co nejdříve. Pokud mají jistotu finančního krytí na další rok.

Prvním závodníkem, u kterého se veřejně mluví o přestupu, je Alexander Kristoff. Norský klasikář nemá úplně ideální vztahy s vedením týmu Katusha Alpecin a zájem o něj má Astana. Kristoff letos vyhrál šest závodů a je nejúspěšnějším závodníkem ruského týmu, ale neuspěl na jarních klasikách, což je jeho hlavní cíl sezóny. A také už nevítězí v konkurenci nejlepších sprinterů. Přesto je to stále velmi nadějný závodník a dvojnásobný vítěz monumentální klasiky. Jeho hodnota je vysoká.

Kristoff podle informací webu cyclingnews.com bere dva milióny eur ročně, navíc má i bonusy za vítězství. Katusha Alpecin odmítá tuto smlouvy prodloužit, protože Kristoff už není tak úspěšný. Navíc podle vedení týmu má nadváhu. Kristoff sice přiznává, že váží víc, než je nezbytně nutné, ale se stejnou váhou nedávno vyhrál Sanremo i Kolem Flander. A je specialistou na rovinaté závody, váha proto není tak důležitá. Ale Katusha o něj dále stojí, jen ne za tolik peněz.

Pokud mu Astana nabídne více peněz, než Katusha Alpecin, je jasné, že odejde. Oba týmy letos zrovna nezáří, Astana přišla o Vincenza Nibaliho a Fabio Aru byl před Giro d'Italia zraněný. Potenciální lídři pro jednorázové závody nejsou úspěšní. Proto by měli přijít Kristoff a s ním Michael Mørkøv.

Ale Astana bude počítat i ztráty. Blízko odchodu je Jakob Fuglsang, lídr týmu pro Tour de France. Jeho nové působiště není známé, ale uvidíme, zda mu Astana opravdu svěří úlohu lídra na Tour, nebo ji dostane Fabio Aru. Týmy většinou se závodníky na odchodu nezacházejí nejlépe.

Problém se svým současným zaměstnavatelem má Bryan Coquard. Sprinter týmu Direct Energie svým šéfům s předstihem oznámil, že novou smlouvu nepodepíše. Je prý načase uplatnit se v týmu WorldTour. Jenže Jean René Bernadeau a zbytek vedení týmu to nepřijalo dobře. Coquardovi nyní hrozí, že se nepodívá na Tour de France. Aby se na Tour nominoval, musí vyhrát etapu na Critérium du Dauphiné, či aspoň porážet své rivaly v hromadných dojezdech.

Asi největší otázkou celého nadcházejícího přestupního období je situace kolem týmu Quick-Step Floors. Společnost Quick-Step Floors totiž už nemá zájem tým sponzorovat, zejména po odchodu Toma Boonena do důchodu. Patrick Lefevere, šéf týmu, tedy shání sponzory, ale zatím není známo, že by se mu podařilo sponzory získat. Navzdory úspěchům na jarních klasikách. Pokud by tým skončil, nové působiště by si museli najít Fernando Gaviria, Marcel Kittel, Philippe Gilbert, Dan Martin, Niki Terpstra a samozřejmě i Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. O Kittela se zajímá Katusha Alpecin, ale nabídku podá jen v případě, že se nedohodne s Kristoffem. Kittelův odchod do ruského týmu se švýcarskou licencí dává smysl, protože sponzoři Alpecin a Canyon jsou němečtí.

V případě Zdeňka Štybara se domníváme, že je na odchodu, i kdyby se tým Quick-Step podařilo udržet při životě. Bylo by to logické a nejlepší řešení.

Nové sponzory shání i Cannondale - Drapac. Americký tým není už dlouhodobě schopný zajistit dostatek financí, aby mohl ve WorldTour více konkurovat. Tým se proto opakovaně spojuje s jinými týmy s přebírá jejich sponzory. V minulosti tým Jonathana Vaughterse ,,pozřel" Cervélo Test Team, Cannondale (Liquigas) a naposledy australský Drapac. Zánik týmu prý nehrozí, ale zdá se, že sehnat peníze na každý další rok je velké trápení. Jak dlouho to Vaughtersovi vydrží?

Závodníků bez smlouvy na další rok je spousta. A mezi nimi i velké hvězdy. Bez smlouvy zatím jsou Geraint Thomas (Sky), Richie Porte (BMC), Michal Kwiatkowski (Sky), Fabio Aru (Astana), Rigoberto Uran (Cannondale - Drapac), Louis Meintjes (UAE Team Emirates) a další. U většiny se dá předpokládat prodloužení smlouvy, ale někteří by měli být volní k přestupu.

A některé týmy se chystají hodně posilovat. Už dříve to tvrdil Giuseppe Saronni, šéf UAE Team Emirates. Tento celek získal po dohodě se společností Emirates dostatek peněz a měl by posílit.

Posílit tým do kopců na třítýdenní závody chce Sunweb, který se hodlá zaměřit hlavně na Toma Dumoulina. Vítěz Gira prodloužil v Sunwebu až do konce roku 2022. Takto dlouhodobý kontrakt asi nikdo jiný nemá. Dumoulin větší podporu v kopcích potřebuje, příští rok chce vyhrát Tour de France. Posilovat by měl i Bahrain Merida a další týmy. Zatím se však o přestupech moc nemluví.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste