Tři klasiky přípravou na Lombardii

08.10.2018 | Marek Matějka

Tři klasiky přípravou na Lombardii

Italské podzimní turné jednorázových závodů pokračuje třemi přípravnými klasikami před monumentem Kolem Lombardie. Závody Tre Valli Varesine, Milano - Torino a Gran Piemonte se konají v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

O víkendu se v Itálii jely dva významné jednorázové závody Giro dell'Emilia a GP Bruno Beghelli a v obou uspěli odvážní uprchlíci. Překvapil především Alessandro De Marchi na Giro dell'Emilia. Ve velmi těžkém závěru s pěti výjezdy strmého stoupání San Luca unikl už tři okruhy před cílem a dotáhl svůj únik až k vítězství. Soupeři v hlavním poli už ho nedokázali dostihnout a pro druhé místo si pozdním útokem dojel Rigoberto Uran. Ve spurtu o třetí příčku porazil Dylan Teuns Michaela Woodse. 

Alessandro De Marchi


Bauke Mollema 

Také v neděli se radoval outsider. Závod GP Bruno Beghelli většinou končí hromadným dojezdem, ale už druhý rok po sobě uspěl únik. Letos nedaleko před cílem zaútočil Bauke Mollema a dojel s náskokem šesti sekund před finišujícím pelotonem. V něm byl nejrychlejší Španěl Carlos Barbero z Movistaru a třetí skončil Manuel Belletti z Androni - Sidermec. Pro tento prokontinentální celek to byly další důležité body do italského poháru. Případné vítězství v poháru zajistí týmu Gianniho Savia start na Giro d'Italia. 


Tre Valli Varesine

Italský program konce roku pokračuje velice rychle. V pondělí se žádný velký závod nejede, ale už v úterý závodníci absolvují klasiku Tre Valli Varesine. Jde o další závod vhodný pro odolné sprintery a klasikáře. Nikdy není jisté, jak se závěr Tre Valli Varesine vyvine. 

Závod měří 212 kilometrů a jak název napovídá, končí se ve Varese, cyklisticky velmi tradičním městě. Zde se v závěru objede několik zvlněných okruhů. Loňský ročník byl velmi dramatický, unikla silná skupina, ve které byli Vincenzo Nibali, Alexandre Geniez a Thibaut Pinot a později se k nim přidal také Diego Ulissi, ale do spurtu už se nezapojil. Nejrychlejší byl Geniez, druhý skončil Pinot a třetí Nibali.   

Často dojíždí malá skupina do spurtu, před dvěma lety zvítězil Sonny Colbrelli, ale startovní pole je vždy hodně nadělené, klasický hromadný dojezd nečekejte. Navíc letos pořadatelé připravili nový cílový okruh a ten by měl být o něco těžší a na úzkých silnicích. Takže i selektivnější. 


Milano - Torino 

Jeden z nejstarších závodů světa je příležitostí pro typické vrchaře. Je to jediná klasika, kterou kdy vyhrál Alberto Contador. Dojíždí se na vrcholu Superga nad Turínem. Jede se hned dvakrát, nejdříve se nejede až na samotný vrchol, podruhé už ano. Kopec měří 4,9 kilometru, v průměru má 9,1 % a maximum je až 14 %. 

Uspějí jen vrchaři. Loni byl nejlepší Rigoberto Uran, který zaútočil velmi brzo a ačkoliv mu v závěru docházely rychle síly, udržel za sebou Adama Yatese a Fabia Arua. O rok dříve zvítězil Miguel Angel Lopez, druhý byl Michael Woods a třetí Uran. Všichni tři jsou favority i letos. Ale startují i Fabio Aru, Daniel Martin, Thibaut Pinot, Mikel Landa, Adam Yates, Gianluca Brambilla, nový mistr světa Alejandro Valverde a také Jan Hirt a Roman Kreuziger. 


Gran Piemonte

Čtvrteční klasika Gran Piemonte bývá v posledních letech nejsnazší. Stejně jako Milano - Torino i tento závod musela obnovit pořadatelská skupina RCS sport. Gran Piemonte měří 191 kilometr a trasa je jen mírně zvlněná. Naposledy zde v roce 2016 vyhrál sprinter Giacomo Nizzolo, před ním se po sólovém úniku radoval Jan Bakelants. 

Na Gran Piemonte se chystají zejména rychlí klasikáři a odolní sprinteři. Velkou šanci má Sonny Colbrelli, měl by jet také Alejandro Valverde, Dylan Teuns, Tim Wellens a další, ale většina favoritů Kolem Lombardie už bude odpočívat a ladit formu na sobotu. 

Foto Sirotti
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste