Týden do prvních klasik. Zatím bez Sagana

16.02.2018 | Marek Matějka

Týden do prvních klasik. Zatím bez Sagana

Už jen jeden týden zbývá do začátku jarních klasik. Tradičním otvírákem je Omloop Het Nieuwsblad v Belgii, následovaný závodem Kuurne - Brusel - Kuurne. Klasikáři ladí formu, ale největší favorité různými způsoby. Greg Van Avermaet závodí v Ománu, Philippe Gilbert v Portugalsku a Peter Sagan je na soustředění a úvodní závodní víkend dokonce vynechá.

Trojnásobný mistr světa se od roku 2016 pravidelně vypravuje na vysokohorská soustředění, podobně jako specialisté na etapové závody a vrchaři. Je to u klasikářů poměrně nezvyklá příprava na první jednorázovky, většina v tomto období preferuje závody. Podle reportáže webu velonews.com je Sagan před Omloopem ve Španělsku a později v sezóně míří do Utahu, nebo Colorada, když se připravuje na Tour de France. A podle trenéra Patxiho Vily nebylo možné do programu dostat Tour Down Under, vysokohorské soustředění, Omloop Het Nieuwsblad a italské závody Strade Bianche a Tirreno - Adriatico. Navíc sám Sagan zmínil, že chce být víc se synem Marlonem. 

Sagan tedy bude chybět v Belgii, ale přijede do Itálie. Pojede Strade Bianche, kde stále ještě nikdy nevyhrál, poté Tirreno - Adriatico a samozřejmě Milán - Sanremo. ,,Chceme, aby byl ve formě na severské klasiky. Už má tři světové tituly a teď chce vyhrát nějaké monumenty.", dodává Patxi Vila. Nejlepší slovenský sportovec loňského roku je velkým favoritem minimálně na třech monumentálních klasikách, kromě Sanrema na Kolem Flander a Paříž - Roubaix. Ideální by bylo vyhrát aspoň dva z těchto závodů. Na to, zda Sagan dokáže vyhrát dva monumenty v jednom roce, si dokonce můžete i vsadit. 

Greg Van Avermaet to tedy bude mít při svém pokusu o hattrick na Omloop Het Nieuwsblad o něco snazší. Belgičan ani na malou chvíli nepřemýšlel o tom, že by na první klasice chyběl. Dvakrát za sebou vyhrál a dvakrát porazil Petra Sagana ve spurtu. Omloop je jeho oblíbeným závodem a dokonce ho řadí nad téměř všechny ostatní belgické klasiky: ,,Omloop Het Nieuwsblad je nejdůležitější belgickou klasikou po Kolem Flander." 

Pořadatelé Omloopu trochu změnili trasu závodu, která je nyní velmi podobná staré trati Kolem Flander. V závěru závodu se pojedou hellingeny Muur van Geraardsbergen a Bosberg. Van Avermaet si trať v lednu projel a zamlouvá se mu: ,,Je to nová trasa, ale já ji už znám. Je to moje stará tréninková trasa a samozřejmě jsem tudy jel i Kolem Flander. Moc se na první ročník na této trase těším." 

Van Avermaet je nepochybně velkým favoritem, nejenže už dvakrát vyhrál, ale je i v dobré formě, což ukázal v dojezdu třetí etapy Kolem Ománu, kde zvítězil. 

Philippe Gilbert s Van Avermaetem v hodnocení nové trasy Omloop Het Nieuwsblad souhlasí. ,,Stará trať byla hodně nudná. Posledních dvacet kilometrů se jelo po širokých silnicích. Přišlo mi to zvláštní a myslím, že se trať nikomu nelíbila. Nová vypadá mnohem zajímavěji. Bude to něco úplně jiného. Vždy jsem miloval starou trasu Kolem Flander."

Vítěz Kolem Flander a Amstel Gold Race se na závod chystá, Quick-Step Floors by měl nasadit špičkovou sestavu, včetně Zdeňka Štybara, Nikiho Terpstry, Yvese Lampaerta a taky Fernanda Gavirii. Ten si chce vyzkoušet více klasik na kostkách a začne už zde. 

Ale konkurence bude velká. Na startu bude belgický mistr Oliver Naesen z týmu AG2R La Mondiale, který se netají ambicemi na vítězství. Podobně sebevědomí jsou jezdci Lotto Soudal, LottoNL Jumbo, Mitchelton-Scott a samozřejmě Sky. Ale Peter Sagan nebude jediným chybějícím členem světové klasikářské špičky. Alexander Kristoff se také neukáže, protože tým UAE Emirates ho chce mít na Abu Dhabi Tour. Kristoff je nejlepší sprinter týmu a Abu Dhabi Tour je pro celek z Arabských emirátů jedním z nejdůležitějších závodů roku. Kristoff si nemohl vybírat. A nejspíš nepojede ani John Degenkolb z Trek-Segafredo. Ale jeho kolega a vítěz K-B-K Jasper Stuyven bude na startu. 

A na Omloop Het Nieuwsblad možná začne silniční sezónu i trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert. Jeho start nebyl úplně jistý, protože zvažoval začít až na Strade Bianche, kam jeho tým Vérandas Willems - Crelan také dostal pozvánku. Ale začne už začne v Belgii a pojede i v Toskánsku a bude velmi zajímavé sledovat, jak se mu bude dařit. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste