Unzue chce střídat závodníky na Grand Tours

09.11.2017 | Marek Matějka

Unzue chce střídat závodníky na Grand Tours

Eusebio Unzue, šéf týmu Movistar, přednesl svou myšlenku, že by se na závodech Grand Tours mohli střídat domestici a nemuseli by všichni cyklisté objet celý třítýdenní závod.

Eusebio Unzue je velmi zkušený manažer. Pro tým, který se nyní jmenuje Movistar, pracuje už od roku 1980. K úspěchům vedl Miguela Induraina, Alejandra Valverdeho a nyní Naira Quintanu. Myšlenka střídat závodníky, kteří neusilují o celkový výsledek na třítýdenních závodech, je ale velmi moderní. Podle Unzueho by závodníci, kteří musí odstoupit kvůli zranění či nemoci, byli nahrazeni jinými. Závodění by tak bylo bezpečnější a méně zdravotně riskantní. 

Unzue navrhl, aby se během prvního týdne dali vystřídat až tři závodníci rezervními cyklisty, uvedenými ve startovní listině jako náhradníci. 

Podle Unzueho se i v jiných sportech dají členové týmu střídat a neumožnit to v cyklistice je nehumánní. Závodníci, kteří nejsou stoprocentně zdraví, jsou tak nuceni pokračovat a pracovat pro tým. Jenže právě v tomto má Unzueho myšlenka zásadní trhlinu. Sportovce lze střídat v kolektivních sportech, ve kterých soutěží celé týmy a jednotliví sportovci jsou jen částí celého týmu. A taková cyklistika není. I když se dokola opakuje, že silniční cyklistika je kolektivní sport a prakticky to tak je, principiálně se jedná o individuální sport. A o vítězství by teoreticky měli usilovat všichni závodníci na startu. 

Etapový závod je celek. Není to seriál závodů, pohárová soutěž. Je to jeden závod rozdělený na několik etap. Měří se čas, neudělují s body. A nutnost objet celý závod je zásadní a základní princip. 

Také se nejezdí jen o celkové pořadí, ale i o jednotlivé etapy. Ty jsou na třítýdenních závodech mimořádně prestižní. Závodníci, kteří by přijeli později, by měli zásadní výhodu oproti unaveným soupeřům. Unzue má i druhý plán, kdyby myšlenka na střídání neuspěla. Spočívá v tom, že by se nemocní a zranění závodníci mohli ze závodu na pár etap odpojit a po vyléčení a odpočinku by se mohli zase vrátit do pelotonu, už ale bez možnosti umístit se v celkovém pořadí. 

Unzueho nápady jsou jednoduše nedomyšlené a nerealizovatelné. Byl to by to příliš velký zásah do tradic a principů silniční cyklistiky a etapových závodů. Vše by se tím změnilo. A to není v zájmu silniční cyklistiky. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Trochu mu to už leze na mozek,
10.11.2017 7:49:46