Uran vyhrál královskou etapu Tour de France

09.07.2017 | Marek Matějka

Uran vyhrál královskou etapu Tour de France

Velmi dlouhá, těžká a plná pádů byla devátá etapa Tour de France do Chambéry. Zvítězil Rigoberto Uran (Cannondale - Drapac), který ve spurtu první skupiny porazil Warrena Barguila (Sunweb). Žlutý dres udržel Chris Froome (Sky).

Devátá etapa byla královskou etapou a od startu do cíle se jely velké kopce. Prvni únik, ihned od startu, vyprovokoval Tim Wellens (Lotto Soudal) a přidalo se hodně dalších závodníků. Na první horské prémii byl nejlepší Thibaut Pinot (FDJ), ale závodilo se a ujíždělo i dál. Brzy došlo k prvnímu tvrdému pádu, spadl Manuele Mori (UAE Team Emirates) a s ním i Robert Gesink (LottoNL Jumbo) a další cyklisté. Mori i Gesink museli vzdát.

Vytvořila se velká skupina s 38 závodníky, včetně Zdeňka Štybara (Quick-Step Floors). Na další vrchařské prémii opět vyhrál Pinot, ale dochází k dalším menším pádům. Závodníci v čelní skupině poté už začali stoupat na první horskou prémii kategorie HC - Col de la Biche. Zde udržují tempo cyklisté týmu Sunweb, v pelotonu jedou jezdci týmu Sky. Odpadá Štybar a propadá se i za peloton. Kilometr před vrcholem útočí Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), ale prémii nakonec získal Primož Roglič (LottoNL Jumbo).

Z Col de la Biche je ostrý sjezd a hodně se padá. Jesus Herrada (Movistar) má nepříjemný karambol, s ním také Alexej Lučenko (Astana). O pár minut později zde padá i Geraint Thomas (Sky) a musí Tour de France vzdát z druhého místa. Společně s ním upadl i Rafal Majka (BORA-hansgrohe) a přichází o naději na celkový úspěch.

Ve sjezdech jede velmi rychlé tempo tým AG2R La Mondiale, ale ani závodníkům domácího týmu se nevyhýbají potíže. Následuje stoupání Grand Colombière. Pád ve stoupání zpomaluje Alberta Contadora (Trek-Segafredo), ale vrací se zpět.

Vrchařskou prémii mimořádné kategorie vyhrává Warren Barguil, druhý je Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Po sjezdu se sjíždí desetičlenná skupina, ve které opět přebírají otěže závodníci týmu Sunweb. Jde jim o všechny prémie, vrchařské prémie sbírá Barguil a jedinou rychlostní prémii 55 kilometrů před cílem, vyhrává Michael Matthews (Sunweb).

Po sprinterské prémii odjíždí z první skupiny Jan Bakelants (AG2R La Mondiale) a Tony Gallopin (Lotto Soudal). Tito dva jako první najíždí do posledního velkého stoupání Mont du Chat. Gallopin brzy utrhl Bakelantse, ale brzy ho dojíždí a předjíždí Warren Barguil, kterému jde především o prémii na vrcholu.

Konečně se začíná závodit i mezi favority. Fabio Aru (Astana) využívá technických problémů Chrise Frooma (Sky) a útočí. Drží se ho Nairo Quintana (Movistar), Richie Porte (BMC) a Romain Bardet (Quick-Step Floors) a dojíždí je i i další závodníci. Zpomalují a čekají na Frooma, což se nelíbí Aruovi, který už chtěl závodit. Froome se vrací a ihned poté útočí Jakob Fuglsang (Astana). A získává až půl minuty náskoku.

Odpadají první favorité. Nestačí Simon Yates (Orica-Scott), odpadá i Alberto Contador a kontakt ztrácí i Nairo Quintana. Poprvé útočí Chris Froome, rychle dojíždí Fuglsanga, ale bez problémů se ho drží Rigoberto Uran, Richie Porte a trochu se trápí Romain Bardet a Fabio Aru. Jako první na vrchařskou prémii vyjel Warren Barguil a zajišťuje si dres nejlepšího vrchaře. S malým odstupem jede malá skupina favoritů, 40 vteřin na ni ztrácí Nairo Quintana. Contador vůbec nestačí, na vrcholu ztrácí přes dvě minuty.

Sjezd z Mont du Chat cyklisté znají z Critérium du Dauphiné a vědí, že bude velmi náročný. Richie Porte nezvládá tlak na svoji osobu, nesmyslně vyjíždí ze silnice a v pádu sráží i Daniela Martina. Zatímco překvapený Martin může pokračovat, Porte je zraněný a musí být odvezen do nemocnice.

Skupinu se snaží natáhnout a roztrhat Chris Froome, ale dojíždí ho a předjíždí Romain Bardet. Pod kopcem je první Barguil, za ním s malou ztrátou Bardet a za nimi skupina s Froomem, Aruem, Fuglsangem a Uranem. Bardet dojíždí Barguila a v malém kopci se ho zbavuje. Má na čele náskok 25 vteřin před skupinou Chrise Frooma. 

Rigoberto Uran má problémy s přehazovačkou a musí jet na nejmenším pastorku. Skupina spolupracuje a dojíždí Romaina Bardeta. Do cíle tak přijíždí šest závodníků a spurtují na pásku. Uran musí sprintovat na nejtěžší převod, přesto mu to stačí na vítězství. Těsně druhý je Barguil a třetí Chris Froome.

Druhá skupina s Quintanou, Yatesem a Martinem ztrácí 1:15. 3:32 ztrácí Louis Meintjes (UAE Team Emirates), 4:19 ztrácí skupina Alberta Contadora.

V celkovém pořadí zůstává ve vedení Chris Froome s náskokem 18 vteřin na Fabia Arua. Romain Bardet ztrácí 51 vteřinu a čtvrtý Uran 55 vteřin. Fuglsang je pátý s odstupem 1:37.

Barguil je novým lídrem vrchařské soutěže. Marcel Kittel (Quick-Step Floors) udržel zelený trikot a v soutěži o bílý dres pro nejlepšího cyklistu do 25 let si hodně polepšil Simon Yates. Druhý Meintjes na něj ztrácí 2:58.

Všichni čeští závodníci dojíždí s velkými ztrátami. Roman Kreuziger (Orica-Scott) pomohl Yatesovi pod Mont du Chat a dokončil se ztrátou 18:21. V grupettu dojeli Zdeněk Štybar i Ondřej Cink (Bahrain Merida).Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Vojta Stránský
Spíš jsem nabyl dojmu, že Porte zkrátka před svým pádem nezvládl vyjet předchozí pravotočivou zatáčku..pochybuju, že si jen špatně najel zevnitř tu, ve které padal :-)
09.07.2017 21:20:05