Ve Valticích se pojede Visegrádská 4

13.09.2017 | TZ - ČSC

Ve Valticích se pojede Visegrádská 4

V samotném historickém srdci Valtic odstartuje 16. 9. světový pohár v silniční cyklistice. Závod pořádaný Českým svazem cyklistiky je jednou z největších a nejdůležitějších akcí této disciplíny u nás.

Seriál čtyř jednorázových závodů Visegrádská 4 letos slaví své první kulaté výročí. Již pátým rokem se za podpory ministrů zahraničí členských zemí Visegradské čtyřky koná v každé z nich cyklistický závod, který je zároveň zařazen do kalendáře Europe Tour.

Letošní ročník odstartoval prvním závodem v Maďarsku už v dubnu. Hned následující den závodníci absolvovali druhý na Slovensku, kde se z vítězství radoval český závodník z celku Elkov Author Alois Kaňkovský. Podobný scénář čeká závodníky i třetí zářijový víkend, kdy se po valtickém závodě, který je třetím v pořadí, přesunou do Polska na samotné finále celého seriálu.

„Vítám myšlenku pořádání cyklistického závodu jako významné sportovní a turisticky propagační akce zemí Visegrádu. Oceňuji také pojetí organizace jednotlivých závodů, které se vždy konají v turisticky atraktivním regionu jedné z členských zemích. Rád přijímám možnost propagovat během závodů Visegrádská 4 některá méně známá, ale přírodně či historicky významná místa Visegrádského regionu.“ vyjádřil se k závodu český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Divákům se na jihu Moravy představí mezinárodní konkurence i hvězdy české cyklistiky. Účast již potvrdilo 22 týmů z několika zemí. Chybět nebude již zmíněný celek Elkov Author, který je v současné době nejlepším českým týmem. Ze zahraničních závodníků určitě stojí za pozornost jména jako Marek Rutkiewicz, loňský vítěz českého závodu Visegrádské 4, nebo dvojnásobný mistr Slovenska v časovce jednotlivců Marek Čanecký, který minulý rok vyhrál závod V4 v Maďarsku.

Silnou konkurenci na startu slibuje i termín závodu, který je ideálním testem před Mistrovstvím světa v Bergenu, které se koná o týden později.

„Závod se podařilo termínově velice dobře naplánovat. Věřím, že spousta závodníků ho využije jako poslední test formy před Mistrovstvím světa. Trať je inspirovaná belgickými klasikami, je technická a o úspěchu budou rozhodovat zkušenosti a umění poziční jízdy. V tomto ohledu je v mnohém podobná trase Mistrovství světa a bude tedy svědčit především klasikářům,“ předvídá reprezentační trenér Tomáš Konečný.

V 11:30 se závodníci vydají na třináct okruhů mezi vinicemi, které dohromady měří 162 kilometry. Odstartují v samotném srdci Valtic na náměstí Svobody, které bude v den konání uzavřeno.

Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program včetně sportovních soutěží pro děti. Celá akce je podpořena Českou olympijskou komisí, agenturou Czech Tourism a zároveň je součástí hojně navštěvovaného festivalu „Víno bez hranic“.

Grafika ČSC - Jan BrychtaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste