Vina - nevina Sagana

05.07.2017 | Libor Matějka

Vina - nevina Sagana

Pochopitelně vyloučení Petra Sagana z Tour de France vyvolává mnoho reakcí a emocí, čtenáři přinesli do naší diskuze i rozfázované video ze samotného incidentu.

Ale podle našeho názoru video neukazuje důvod pádu, ten se stal o několik metrů dříve a vývoj situace byl delší. Vláček ve spurtu rozjížděl jeden z jezdců Lotta pro Greipela, ten jel na druhém místě, za ním Kristoff a Bouhanni z Cofidisu. Na šestém místě Sagan a za ním Démare v háku za sebou s Cavendishem.

Finální nástup začal Kristoff, vyvezl se v jeho háku Bouhanni a následoval je Sagan v jedné lajně. Tady ještě došlo k drobnému incidentu Greipela s Bouhannim, to když se Greipel snažil dostat víc doleva (ze svého pohledu doprava), ale sám to vzdal, když viděl, že se snaží dostat někam, kde už někdo je. Ale úplně nalevo (napravo z pohledu jezdců) začal spurtovat Démare a úplně ze všech jezdců nejryhleji. Za ním se vyvážel na druhé pozici Cavendish. Vytvořila se zde jasně druhá lajna - druhý vláček. Sagan ještě pokračoval pár metrů za Kristoffem a Bouhannim na třetím místě původního vláčku. 

Sagan mění směr a snaží se dostat tam, kde už někdo jede, to je jeho jednoznačná vina na pádu ve čtvrté etapě Tour

Potom Sagan uviděl, že po pravé straně to jede rychleji - rychlejšího Démara a přeskočil z jednoho vláčku (ze třetího místa v původní lajně) do druhého (na druhé místo za Démara), nerespektoval při tom, že za Démárem už jede Cavendish (nerespektoval to, co o několik metrů dřív respektoval Greipel). Cavendishovi zůstalo málo místa u bariéry a došlo k pádů. Sagan pochopitelně nespadl, on byl o nějaký decimetr před Cavendishem, jeho bok byl na úrovni Cavendishových řídítek a to zavinilo pád a zavinil jej Sagan, o tom nemůže být žádná diskuze. I když zde nehrál žádnou roli Saganův loket. Sagan prudce změnil směr v již započatém spurtu, přeskakoval z jedné lajny do druhé. Nerespektoval to, že na pozici na kterou se chtěl dostat už někdo jede.

Je pravda, že následně prudce změnil směr i Démare a omezil Bouhanniho, ale to s tímto pádem nesouviselo. 

Z pohledu nerespektování pravidel o přímé jízdě při započatém spurtu je vinen Peter Sagan, ale měla být trestem celková diskvalifikace? To se nám zdá příliš přísné!

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Leon®
To je všechno moc pěkný, ale Cavendish nebyl ani na chvíli před Saganem, takže spíš Cavendish nerespektoval to, že je Sagan rychlejší a bude tam dřív
05.07.2017 11:14:33
Leon®
a o mánévru Démara nemá cenu se bavit, protože to je tak na diskvalifikaci, ale to samozřejmě nehrozí :-D
05.07.2017 11:17:33
achilles
Klobouk dolů před touto anylýzou. Konečně nestranný komentář s jasnými argumenty.
05.07.2017 11:59:24
Gromit
Greipel evidentně o Bouhannim věděl, otázka jak moc věděl Sagan o Cavendishovi - to k tomu „respektování“ kdo kde jede. Operovat s tím, že před sto metry tam byl a tak tam přece bude pořád nejde. Pokud Sagan o Cavovi nevěděl, tak bych ho nepranýřoval. Taky by se dalo polemizovat o „přeskakování z vláčku do vláčku“. Mohlo to být tak, že chtěl předjet Bouhanniho s Kristoffem. To co v tu chvíli předvedl Démar bylo na facku, ale nikoho při tom manévru „nesestřelil“ takže se vlastně nic nestalo - jenom omezil Bouhaniho, který v tu chvíli ztratil šanci bojovat o vítězství. Nebudu se nikoho zastávat, jen mě štve, že se teď všichni naváží do Sagana a nikdo neřeší ostatní jezdce. Jako kdyby byl Sagan jedinný kdo křížil dráhy a srážel lokty jezdce a při tom zejména Cav má máslo na hlavě hned několikrát. Na vlastní oči jsem ho viděl dělat mnohem větší prasárny - úmyslné sražení jezdce k zemi. Bohužel je Sagan velká hvězda a tak kolem toho musí být velký humbuk. Kdyby byl na místě Démara, tak ho asi nevyloučí, ale dostane penalizaci za nebezpečný manévr. Nechápu proč jsou na něho všichni tak vysazení. Každopádně se asi shodneme, že na vyloučení to nebylo a pořadatelé udělali chybu.
06.07.2017 8:39:48
G.P.
Nedá se než souhlasit a k té otázce vyloučení - "majster sveta amoleta" to už vzhledem k své čím dál větší namachrovanosti potřeboval dostat "po tlamě" jak prase drbání...
06.07.2017 15:51:16
cioran-m
Podle meho nazoru slo, s vyjimkou Demara, ktery jasne vybocil a vyrazne omezil Nasera a moh to tam smotat vsechno, za naprosto normalni spurt - akorat Cav jel tam, kde proste projet nemohl. Sagan neudelal naprosto nic spatne. Mimochodem - jeho spurt na mistraku v Doha byl daleko osidnejsi - sam to ostatne v cili rikal. Kdyby mu tam Ital (vicemene shodou okolnosti) neuhnul... :-)
15.07.2017 10:21:49